Kruszyn | Budynek szkoły

Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa – hrabiów Bnińskich. Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart i od niego posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora. Niemiecki kronikarz wspomina też o pomieszczeniach piwnicznych szkoły wykorzystywanych prawdopodobnie jako jadłodajnia dla przybywających tu, z różnych stron niemieckich osadników.

Dnia 1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie II wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w dniu 11.IV.1945 r. W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku, dzięki staraniom dyr. szkoły mgr Małgorzaty Wojnowskiej, Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kruszynie i przychylności władz Gminy Sicienko głównie Rady Gminy i wójta mgr Jana Wacha oraz nawiązaniu kontaktów z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej podjęto decyzję o rekonstrukcji całości obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r.

Opis powstał dzięki mieszkańcom Kruszyna i okolic.

Mieszkańcy o szkole w zgłoszeniach:
„Dla wieku osób był i jest miejscem pięknych wspomnień. Można tam spotkać wspaniałych ludzi pracujących z pasją dającym młodym ludziom wsparcie i wiarę w to, że każdy może stać się kim chce…,wystarczy tylko ciężka praca”; „Ten budynek jest czymś więcej niż tylko budyniem. To dom dla wielu młodych ludzi”.

Przewiń do góry