Budynek służył naszym poprzednikom. Uczyły się w nim pokolenia dawnych mieszkańców Miłocic. Tych, w których domach mieszkamy, których jabłka z jabłoni jemy i w cieniu drzew sadzonych przez nich przechadzamy co dzień.
Budynek stoi w centrum niewielkiej, liczącej 600 mieszkańców wsi Miłocice, której powstanie datuje się na 1266r. Został oddany do użytku w 1857 roku i pełnił funkcję szkoły, w której uczyło się 156 uczniów. Jako jedna z niewielu budowli przetrwał okres wojenny. W 1945 roku rozpoczęto tu ponownie nauczanie. Z biegiem lat ranga szkoły była ograniczana, aż do momentu jej likwidacji w 2008 roku.
Mieszkańcy naszej wsi nie szczędzą wysiłków, by ocalić ten budynek i zachować jego kulturalno-edukacyjny charakter. W tym celu założyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Miłocice “Łączymy Pokolenia”, któremu budynek został przekazany na zasadzie umowy bezpłatnego użyczenia. Odbywają się w nim spotkania ludzi zaangażowanych w zmienianie wioski na lepsze. To Wielopokoleniowe Centrum Rozwoju – miejsce spotkań, warsztatów, zajęć artystycznych i sportowych. Jednym słowem – gniazdo ludzi kreatywnych oraz społeczników
Mieszkańcy czynią wszelkie starania by doprowadzić je do przyzwoitego stanu jednak konieczne jest wykonanie prac, które przekraczają ich możliwości.
Najważniejszym problemem jest stary, zepsuty piec grzewczy oraz nieszczelne okna. W zimie temperatura powietrza w pomieszczeniach nie przekracza 15 stopni, co uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek zajęć. Są one potrzebne mieszkańcom właśnie wtedy, ze względu na długie, ciemne wieczory i brak jakiejkolwiek alternatywy kulturalno-edukacyjnej w naszej wsi.
Budynek wymaga też wymiany instalacji elektrycznej, remontu toalet i dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dwa lata temu, dzięki Programowi Odnowy Wsi Dolnośląskiej udało się wyremontować dach budynku, dzięki czemu zatrzymano postępujące w zastraszającym tempie niszczenie spowodowane zalewaniem stropów i ścian.
Opis powstał dzięki mieszkańcom Miłocic.