Przez ostatnie 8 tygodni, lokalne muzea z całej Polski zgłaszały obiekty ze swoich zbiorów, które wymagają prac konserwatorskich, aby przywrócić im dawną świetność.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Zgłoszone obiekty to prawdziwe skarby, opowiadające historie miejsc i mieszkańców. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, wśród zgłoszonych obiektów znalazły się między innymi: meble, rękopisy, sztandary, obrazy olejne, rzeźby, ikony oraz historyczne stroje. Wśród unikatowych obiektów są takie perełki jak marionetki teatralne, strzelba, wózek dziecięcy oraz rokokowe kafle piecowe.
Większość aplikacji zawierała fascynujące informacje o muzealiach oraz piękne zdjęcia i materiały wideo. Podobnie jak w zeszłym roku, otrzymaliśmy również wiele ciekawych pomysłów na nowe sposoby prezentacji muzealiów, które wspólnie przywrócimy do życia.
Co dalej?
Fundacja zweryfikuje zgłoszone muzealia pod względem formalnym i merytorycznym. Dziesięć eksponatów wybranych przez Komisję Konkursową przedzie do następnego etapu i otrzyma szansę na dofinansowanie prac konserwatorskich w wysokości do 20 000 PLN.
Ostatnim etapem kampanii będzie konkurs, w którym internauci i lokalna społeczność wybiorą maksymalnie pięć muzealiów, które otrzymają dofinansowanie od Fundacji. Głosowanie będzie ogólnopolskie i odbędzie się za pośrednictwem ankiety opublikowanej na stronie internetowej Fundacji.
Kim są Mocarze Sztuki?
Aby sfinansować konserwację jak największej liczby eksponatów, poszukujemy firm i instytucji, które dołączą do naszej inicjatywy Wspólnota Mocy, tworząc Mocarzy Sztuki.
Liczymy na zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców, którzy pokażą, że potrafią działać na rzecz wspólnego dobra. Mocarze Sztuki będą mogli przekazać darowizny na naszą kampanię lub na konkretny eksponat. Wszystko po to, aby odnowione muzealia wzmocniły więzi mieszkańców i troskę o lokalne dziedzictwo.