Mapa zabytków
Na mapie oznaczyliśmy miejsca, które przeszły pozytywnie ocenę formalną w konkursie „Nasz zabytek”. – zweryfikowane zgłoszenie
– zwycięzca konkursu
/
Przeglądaj zgłoszenia:
Województwo lubuskie
Jest to zabytek z 1857 r., który został zaprojektowany przez autora dwupoziomowego mostu w Kostrzynie n/Odrą i kościoła w Santoku. …
Jest to największa budowla sakralna na zachodzie Polski z XIV wieku. Wieża ruin kościoła jest najwyższym punktem widokowym w regionie …
Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim to najdalej wysunięty na północ zamek średniowiecznego Śląska. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII w.
Już …
Zbór w Letnicy zbudowany został w 1819 r.
W 1867 r. od strony zachodu dobudowano utrzymaną w neoklasycystycznej stylistyce wieżę, …
Wiatrak, wzniesiony w 1705 r., jest cennym przykładem tradycyjnego budownictwa ludowego.
W 1791 r. w Lubięcinie, należącym do rodziny von Schoenaich z Siedliska, znajdowały: dwór, …
Wieża wodna powstała przed 1908 r. Podobnie Dworzec Towarowy powstał przed wybuchem I wojny światowej, jako jeden z 3 dworców …
Zamek w Międzyrzeczu to otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego. Zamek zlokalizowany jest na …
Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Naiwiskach składa się z parku, pałacu oraz zabudowań folwarku.
W 1753 roku idąc z duchem epoki, …
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli …
Nieruchomość jest położona w centrum miasta, w bliskiej odległości od otyńskiego ratusza. Obejmuje ruiny klasztoru (wcześniej zamku) oraz park wpisane …
Sulechowską wieżę ciśnień wzniesiono w 1904 r. Jest budowlą murowaną z cegły klinkierowej czerwonej i żółtej, o wysokości 38 m. …
Choć najwcześniejsza wzmianka o działającej w Świebodzinie radzie miejskiej pochodzi dopiero z 1397 roku, o burmistrzu zaś z 1418 r., …
Ruina przedstawia pozostałości średniowiecznego zamku, wielokrotnie wzmiankowanego w źródłach historycznych.
Na zamku rezydowali książęta ze śląskiej linii Piastów. Pierwsza ciężka próba …
Dawne sanatorium, obecnie DPS w Trzebiechowie od 19 lat jest moim domem. Sanatorium powstało w latach 1903 – 1905. Od …
Pałac wzniesiony został przez księcia Henryka von Reuss w stylu renesansowych rezydencji francuskich w latach 1876-1901. Po 1945 roku pałac …
Park znajduje się przy pałacu, w który obecnie jest ulokowany szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży (Centrum Leczenia Dzieci i …
Wieża Bismarcka w Żaganiu to prawie 20-metrowa konstrukcja stojąca na wzgórzu. Została wzniesiona w latach 1908 – 1909 roku w …
Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach mieści się przy ulicy Wrocławskiej 11, a jej siedzibą jest piękny, zabytkowy budynek wybudowany pod …
Zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach zajmuje południowo-zachodni segment założenia zamkowo-pałacowego. Od wschodu połączony jest bramą z wybudowanym na początku XVIII wieku …
Województwo świętokrzyskie
W Bobrzy miał powstać olbrzymi Zakład Wielkopiecowy, produkujący 5 100 ton surówki żelaznej rocznie. Projekt finalny zakładu został wykonany w …
Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie to miejsce pełne historii i niepowtarzalnego klimatu. To jeden z najstarszych zabytków w powiecie …
Zamek w Chęcinach to jeden z najcenniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego. Jego wielowiekowa historia, wiąże się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach …
Zbór ariański w Cieszkowach to jeden z niewielu zabytków po Braciach Polskich. Wybudowany w XVII wieku. Czasy jego świetności dawno …
Gotycka kapliczka św. Katarzyny zalicza się do najstarszego tego typu obiektów w Polsce. Ufundował ją w 1430 r. biskup krakowski …
Glorietta jest budowlą z przełomu XVIII/XIX wieku, stanowiącą zamknięcie od południa osi pałacowej. Takie obiekty były modne i charakterystyczne dla …
Budynek wybudowany został pod koniec XVIII wieku. Pierwotnie, przed 100 laty, mieściła się tu pierwsza biblioteka w Końskich. Od 1940 …
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu to jedyny w województwie świętokrzyskim XVIII-wieczny zakład przemysłowy z układem wodnym i największym w Polsce …
Budynek dawnej szkoły podstawowej to jeden z nielicznych zabytków naszego regionu. Prawdopodobnie stoi na miejscu dawnego kościoła św. Krzyża i …
Najstarszy zachowany w Moskorzewie budynek, tzw. murowaniec, uznawany jest za pozostałość późnośredniowiecznego dworu. Najprawdopodobniej była to początkowo wieża mieszkalna, następnie …
Budynek Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach był jednym z obiektów działającej w latach 1816 – 1826 (a powstałej w Kielcach …
Brama Warszawska zbudowana w latach 1520-1530 w miejscu wcześniejszej bramy i XIV-wiecznych, średniowiecznych murów obronnych. Wchodziła w skład systemu obrony …
Browar Saskich w Ostrowcu (zwanym wtedy Kieleckim bo Świętokrzyskim jest od 1937 roku) wybudowano w 1908 r. przy ówczesnej ulicy …
Historia kolei na tym terenie zaczęła się w okresie I wojny światowej, w lutym 1915 roku dla potrzeb militarnych wybudowany …
Pałac Tarłów został wybudowany na wzór Pałacu Biskupów Karkowskich w Kielcach i został zaprojektowany przez tego samego włoskiego architekta. Obiekt …
Zabytkowy dworek położony w miejscowości Ruszcza powstał pod koniec XVIII wieku. Posiada wyjątkową wartość historyczną i artystyczną. W końcu XVII …
Region Świętokrzyski ma wiele unikalnych, charakterystycznych tylko dla tego obszaru, zabytków. Zaliczają się do nich m.in. pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego …
Parowozownia została wybudowana w latach 1882-1884. 13 stycznia 1885 miało miejsce oddanie do użytku hali Parowozowni oraz otwarcie linii kolejowej …
Pałac znajduje się w Śladkowie Dużym – wsi położonej 5 kilometrów od Chmielnika.
W XVI wieku majątek ziemski należał do …
Wieli Piec w Starachowicach zbudowany został w 1899 roku. Ma ogromne znaczenie dla historii miasta. To dzięki oddaniu do użytku …
Zamek królewski Władysława Jagiełły, który przetrwał do naszych czasów praktycznie w nieprzekształconej formie, przez wiele lat określany był mianem „sala …
Zamek Krzyżtopór powstał w latach 1627–1644. Został wybudowany przesz ówczesnego wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Nigdy nie został w pełni ukończony. Jest …
Pierwsze wzmianki o Węchadłowie pochodzą z 1379 roku. Już na początku XVI wieku właścicielami wsi została rodzina Górskich, która w …
W zespole pałacowo-parkowym we Włostowie znajduje się ceglano-kamienna, klasycystyczna oficyna z II ćw. XIX w. w stanie ruiny.
Budynek ten …
Województwo warmińsko-mazurskie
Synagoga czyli dom modlitwy w Barczewie jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ogólnodostępnym, który pozostał niezniszczony w czasie tzw. nocy …
Holenderski wiatrak w Bęsi to jeden z nielicznych zachowanych w regionie.
W wieku XVII zostaje wprowadzony w Europie nowy typ wiatraka …
Dwór został wzniesiony w 1848 r. przez rodzinę Suchodolskich. Dwór i zespół folwarczny we wsi Boże to jeden z nielicznych …
Kamienica przy ul. 1 maja 12 w Działdowie to budynek znajdujący się na uboczu działdowskiej starówki. Jest doskonale widoczny dla …
Wieża umiejscowiona jest na wzgórzu za gazownią będącą także jest zabytkiem, w której znajduje się muzeum. Wzgórze nosi historyczną nazwę …
Kiedyś była tu woda, dno jeziora Drużno. Potem przyszli oni – osadnicy, Olędrzy, Mennonici. Na terpach wybudowali wieś Thiensdorf. Pracowicie …
Kanał Elbląski jest użytkowany nieprzerwanie od 160 lat. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został …
Stary kościół protestancki został zbudowany przez mistrza budowlanego Schimmelpfenniga, architekta, który tworzył w stylu Karla Friedricha Schinkla. Na południowych Mazurach …
Kaplica św. Katarzyny przy ul. Bartoszyckiej 1 to niewielki budynek na rzucie prostokąta, murowany z cegły, przykryty dwuspadowym dachem krytym …
Dokładny czas powstania Młyna nie jest znany, jednakże uważa się, że powstał znacznie wcześniej niż samo miasto. To właśnie od …
Klasztorek to gotycka budowla o charakterze obronnym, usytuowana w południowo-wschodnim narożniku miasta i należąca do miejskich fortyfikacji. Pierwotnie wschodnia jej …
Po wybudowanej w II połowie XIV wieku Bramie Lubawskiej do naszych czasów przetrwała tylko baszta, która ma charakter masywnej wieży, …
Początkowo plaża była wąskim paskiem piasku i pokrytym trawą łagodnym zboczem. Z boku stała szopa na łódki, obok na wodzie …
Dworzec w Gutkowie wybudowano w 1884 r. Jest obecnie jednym z ostatnich zachowanych w województwie warmińsko – mazurskim tzw. dworców …
Jest to najstarszy budynek szkolny Olsztyna i zarazem pierwszy z obiektów komunalnych, wzniesionych w XIX wieku poza obrębem miejskich fortyfikacji. …
Dworek powstał w XVIII wieku – a przynajmniej starsza jego część została wybudowana przez ród Grzymałów. Od polowy XIV wieku …
Odcinek obronnego muru miejskiego pochodzący z XIV w. wchodzi w skład obejmował system obronny otwarty od południowo-wschodniej strony miasta, który …
Wieżę ciśnień wraz z obiektem łaźni wybudowano w roku 1911. Obiekt stanowi dziedzictwo kulturalne regionu Warmii i Mazur z czasów …
Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wybudował dwór w Rejsytach. Piętrowa budowla nakryta dachem dwuspadowym, została wzniesiona na planie prostokąta …
Przepompownia parowa w Różanach, to perełka hydrotechniczna, która pozostała na Żuławach Wiślanych. Jedyna tego typu w Polsce. Na cały Żuławach …
Kuźnia w Rudziszkach należała do zespołu XVII-wiecznego pałacu, przebudowanego z początkiem XIX w. w stylu barokowym. Dwuizbowy budynek zbudowany na …
Wieża widokowa na Diablej Górze w okolicach miejscowości Srokowo na Mazurach, powstała w celu upamiętnienia śmierci „żelaznego” kanclerza Otto Bismarcka …
Województwo kujawsko-pomorskie
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim był stacją graniczną Królestwa Polskiego od jego zachodniej strony. Budynek dworca I klasy wzniesiony został …
Obiekt położony jest nad Wisłą w zachodniej części Ziemi Dobrzyńskiej. Wzniesiony prawdopodobnie przez Władysława Garbatego w XIV wieku, prawdopodobnie rozbudowany …
Zamek krzyżacki został wzniesiony w XIV wieku, na planie kwadratu o wymiarach 45 m na 45 m. Składał się z …
Dom nr 7 przy ul. Kapeluszników znajduje się w Fordonie, obecnie części Bydgoszczy, ale jeszcze 50 lat temu samodzielnym miasteczku. …
Na zespół folwarczny składają się: oficyna (stajnia) z pierwszej połowy XIX w.; oficyna (wozownia) z pierwszej połowy. XIX w.; park …
Park Stare Planty to najstarszy park chełmiński, założony w 1825 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta, Ludwika Halmhubera. Zajmuje powierzchnię …
Oryginalny drewniany budynek datowany na ok. 1791 rok pochodzenia olęderskiego (menonickiego). Obiekt będący obecnie w zarządzie Zesołu Parków Krajobrazowych nad …
Historia budynku sięga 1895 roku. Wtedy to została w tym miejscu uruchomiona Poczta. W niełatwych czasach zaboru pruskiego Poczta była …
Zamek miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Pierwszym etapem budowy było założenie na wzgórzu tzw. obozu warownego osłanianego przez umocnienia …
Brama Wodna to jedyna z zachowanych średniowiecznych bram miejskich Grudziądza. Bramę wzniesiono już na początku XIV wieku, by umożliwić dogodne …
Dzieło Rogowe (Fort rogowy), należące dawniej do Cytadeli Twierdzy Grudziądz, to fascynujący zabytek architektury militarnej. Jest to potężna budowla ziemno-ceglana, …
Zabytkowy młyn wodny posadowiony jest nad kanałem Trynka. Ten ciek wodny do połowy XVIII wieku zwany jeszcze Ossą, przypisywany jest …
Spichlerz nr 45 jest jednym z 26 zachowanych budynków stanowiących zespół grudziądzkich spichlerzy usytuowanych na skarpie wiślanej stanowiących charakterystyczny element …
Willa Victoriusa w Grudziądzu została wybudowana w 1900 roku i przez wiele lat należała do rodziny grudziądzkich przedsiębiorców (Richarda Victoriusa, …
Park dworski w Gulbinach usytuowany został na wysokiej skarpie południowo-zachodniego brzegu jeziora Długie i znajduje się po północno-wschodniej stronie drogi …
Wieża powstała w 1942 roku. Została wybudowana przez Niemców, zaopatrywała węzeł kolejowy w Inowrocławiu. Obiekt jest praktycznie legendą Inowrocławia, wychowały …
Dwór w Kitnowie wraz z parkiem krajobrazowym usytuowany jest na wzniesieniu, na południowym brzegu jeziora Kitnowskiego.
Pierwotny dwór, murowany, wzmiankowany w …
Dawny Królewski Sąd Miejski wraz z aresztem w Kowalewie Pomorskim wzniesiono w 1914 roku. Budynek wzniesiono w formie neobarokowego gmachu …
Zajazd powstał w 1912 r. Budynek ten był siedzibą Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim. Usytuowany jest w centralnej części miasta …
Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w …
Park w stylu angielskim o pow. ok. 9 ha, będący pozostałością po zespole pałacowo-parkowym i folwarcznym. Był częścią majątku rodziny …
Dwór zlokalizowany w miejscowości Łopatki pochodzi z około połowy XIX w. Jest to jedyna nieruchomość w Gminie Książki, która posiada …
Pastorówka to piękny, dwu piętrowy budynek z czerwonej cegły. Powstała pod koniec XIX wieku. W przeszłości budynek pełnił różne funkcje, …
Wodociągowa wieża ciśnień znajduje się przy przejeździe kolejowym na skrzyżowaniu ulicy Dworcowej i Pocztowej.
Linia kolejowa przebiegająca przez Nakło nad …
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to wyjątkowe miejsce tuż za rogatkami Bydgoszczy. Na ponad 36 ha zieleni i bujnych lasów, znajdują …
Targowisko prawdopodobnie pochodzi już z roku 1790. To centralna część w Rypinie, niegdyś handlowano tam różnymi towarami, rybami, jajami, keiatami, …
„Centrum Bernera” to dawna siedziba wójta wsi Piaski (ob. dzielnica Podgórz), zajazd i knajpa – jedna z trzech na skrzyżowaniu …
Zbudowany w latach 1424–1428 Zamek Dybowski i niegdyś zlokalizowane przy nim miasto Nieszawa (w swojej dawnej lokalizacji), było wizjonerskim zamierzeniem …
Wieża ciśnień z XIX w. położona przy ul. Letniej w Toruniu to unikatowy zabytek, z wąskiej grupy zabytkowych budynków techniki. …
Obiekt wybudowano w 1914 roku. W przeszłości pełnił funkcje mieszkalne, w późniejszym czasie dobudowano pomieszczenia gospodarcze. Obecnie nie jest wykorzystywany …
Chata kantora z 2 ćwierci XIX wieku jest jedynym tego typu zabytkiem in situ w regionie. Istotność zabytku dla zachowania …
Spichlerz został zbudowany na przełomie XVIII i XIX w celu magazynowania w nim zboża. W 1814 roku był już własnością …
Zespół Dworsko-parkowy pochodzi z poł. XIX w. Jego południowa połowa zachowała się do czasów obecnych. Jest to piętrowa budowla, wzniesiona …
Zamek znajduje się w malowniczych widłach rzeki Drwęcy i Wisły. Budowla posiada nietuzinkową historię, była bowiem jedną z najważniejszych warowni …
Województwo łódzkie
Pałac zbudowany około 1800 roku według projektu Jakuba Kubickiego. Inicjatorem budowy był Stanisław Małachowski (współtwórca Konstytucji 3-go maja oraz marszałek …
Murowany klasycystyczny spichlerz z I poł. XIX w., jest interesującą budowlą posiadającą belkowane stropy i piwnice o sklepieniach kolebkowych z …
Rynek T. Kościuszki wraz z przyległymi ulicami Kozią i Żabią znajdują się w centralnej części miejscowości Bolimów, przy drodze wojewódzkiej …
Park Podworski w Dąbrowie o powierzchni ok 8 ha. Park ten został założony w latach 30. XX wieku jako otoczenie …
Pałac Męcińskich to późnorenesansowa rezydencja z początków XVII wieku wybudowana przez Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Według ludowych podań bywał tu …
Krajobrazowy park dworski z XVIII i XIX wieku.
Na jego terenie w dawnym budynku pałacowym mieści się obecnie Państwowy Młodzieżowy …
Willa wybudowana w 1900 roku dla Ludwika Anstadta. Jednopiętrowa willa jest przykładem neorenesansowej architektury. Posiada na elewacji wiele detali, które …
Pałac Schlösserów został wybudowany w stylu klasycystycznym przez jednego z największych fabrykantów Fryderyka Mateusza Schlössera i stanowił pierwszą siedzibę tej …
Budynek dworcowy jest jednym z ostatnich zachowanych w Polsce przykładów budownictwa kolejowego w stylu dworkowym, charakterystycznego dla okresu międzywojennego. Sąsiedztwo …
Karczma wybudowana w XVIII w. Początkowo była własnością królewską, w I połowie XIX w. rządowa, a od 1839 r. prywatną …
Park dworski krajobrazowy założony w XIX w. przy zespole dworskim w Rzeczycy. Część dawnego majątku ziemskiego. Park o powierzchni około …
Dawny zajazd pocztowy z XIX wieku to cenny przykład zanikających tradycyjnych form budowlanych. Historia obiektu sięga czasu powstania styczniowego 1863 …
Budynek Koszarowy nr 8 – tzw. Garnizonowy Węzeł Łączności, to zabytkowy budynek, przynależący do historycznego zespołu koszar armii rosyjskiej, który …
To najstarszy istniejący w Skierniewicach zabytek architektury drewnianej. Zabytek wpisuje się w historię lokalną i historię kultury polskiej. Ostatnie lata …
Modrzewiowy spichlerz wybudowany w 1777 roku stanowi niezwykle rzadki podworski zabytek architektury drewnianej. Jest to trzykondygnacyjny budynek o konstrukcji zrębowej, …
Budynek stacji kolejowej w miejscowości Słomków Suchy jest obiektem historycznym. Powstał przy budowie kolei na Poznań ok. 1905 roku.
Opis powstał …
Neoklasycystyczny dwór w Trzepnicy został wybudowany najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. W II połowie stulecia rozbudowano go poprzez dodanie …
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona …
Park w Woli Krzysztoporskiej w obecnym kształcie i granicach związany jest z dobrami rodu Krzysztoporskich oraz majątkiem rodziny Szpilfoglów. Jego …
XIX-wieczny podworski Park w Zapolicach jest centralnym miejscem rekreacji mieszkańców gminy Zapolice. Park ma powierzchnię 2,97 ha, w tym 1350 …
Kapliczka św. Jana Nepomucena w Żarnowie jest prastarym, historycznym symbolem miejscowości, stojącym prawdopodobnie od czasów średniowiecznych. Św. Jan Nepomucen jest …
Dworzec kolejowy zwany stacją „Południowa” to stacja położona w Zduńskiej Woli Karsznicach na węźle magistrali węglowej Śląsk- Porty. Stacja pełniła …
Pałac jest integralną częścią kompleksu parkowo-pałacowego. Pałac jest dla Złoczewian miejscem pamięci, dumy i tradycji. To dawna siedziba Szlacheckiej rodziny …
Województwo dolnośląskie
Jest to piękny, stary zespół zabudowań dworcowych, obecnie niszczejący. Z przystanku kolejowego w Czernicy korzysta codziennie bardzo wiele osób. Obiekt …
Pustelnik jest to barokowa kaplica, niewielki budynek, malowniczo położony na wzgórzu przy niebieskim szlaku turystycznym i uczęszczanej drodze spacerowej. Szczyt …
Wieża ciśnień została wzniesiona w 1915 r. jako integralny element sieci wodociągowej.Do 2013 r. stabilizowała ciśnienie wody w Górze. Od …
Zespół pałacowy w Goszczu to najokazalsze i rzadkie na Śląsku czteroskrzydłowe założenie palladiańskiego. Oficyny zgrupowane wokół dziedzińca stanowią tło kompozycyjne …
Ruiny zamku leżą na terenie Nadleśnictwa Oława.To piękne magiczne miejsce z historią, o której zapomniano.W dawnych latach był to potężny …
Park pałacowy z XVIII w. To miejsce rekreacji, spotkań i wzajemnych kontaktów międzyludzkich dla społeczeństwa, zwłaszcza na terenach wiejskich.
Opis powstał …
Pałac w Kiełczynie leży przy europejskim szlaku rowerowym EUROVELO oraz przy szlaku św. Jakuba.
Jest to przepiękny obiekt w stylu barokowym …
Park pałacowy jest integralną częścią terenu, na którym mieści się Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Krzyżowicach.
W centrum parku znajduje …
Zaniedbanych obiektów poniemieckich w Gminie Trzebnica nie brakuje, ten jednak jest wyjątkowy w skali nie tylko lokalnej ale i regionalnej. …
Stacja kolejowa w Lądku-Zdroju została zbudowana w 1897 roku i w swojej historii była kilkukrotnie przebudowywana (1899-1900 i 1912).
Stację kolejową, …
Brama Chojnowska położona jest w obrębie historycznego ośrodka miejskiego Legnicy, w części zachodniej przy skrzyżowaniu ul. Chojnowskiej i Gwarnej. Wejście …
Wieża Bramy Głogowskiej wzniesiona została w pierwszej połowie XV w. Pierwotnie pełniła funkcję obronną (a dopiero później przejazdową).Składała się trzech …
Wieża Trynitarska – pozostałość dawnego kościoła Świętej Trójcy znajduje się w Lubaniu.
Dokładna daty budowy świątyni nie jest znana. Najczęściej jednak …
Wiatrak w Lubiążu powstał w 1798 r. Był pierwotnie napędzany siłą wiatru. W 1960 r. został rozbudowany i przekształcony w …
Dom Opatki został wzniesiony w latach 1726-1730 przy okazji odbudowy po pożarze zespołu klasztornego.Jest to skromny barokowy, trzykondygnacyjny budynek na …
Historia Lubomierza jest nierozerwalnie związana z klasztorem sióstr benedyktynek. Lubomierz był własnością benedyktynek już od 1278 (czyli jeszcze zanim otrzymał …
Pałac został zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, później przebudowany w stylu klasycystycznym. Niestety zniszczony w trakcie II wojny …
Ruiny kościoła wraz z wieżą są zlokalizowane w centrum miejscowości Miłków bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej 366 (trasa Szklarska Poręba – …
Budynek służył naszym poprzednikom. Uczyły się w nim pokolenia dawnych mieszkańców Miłocic. Tych, w których domach mieszkamy, których jabłka z …
Jest to dawna świątynia protestancka. Jej powstanie datuje się na drugą połowę XVIII wieku. W XIX w. została przebudowana.Po II …
Pałac w Oleśnicy Małej jest jednym z największych na Dolnym Śląsku.
W XIII w. był to zamek myśliwski księcia Henryka Brodatego. …
Park miejski znajduje się w centrum miasta. Jego historia sięga XVII w.
Obecnie wpisany jest do rejestru zabytków.
Park jest …
Budynek Trafostacji powstał w 1906 r. Jest zlokalizowany jest w obrębie Parku Zdrojowego, w części o nazwie Park Józefa, w …
Jest to największa twierdza górska w Europie. Jej budowa trwała od 1765 do 1777 roku.
Można powiedzieć, że twierdza była samowystarczalna: …
Wieża ciśnień na terenie dawnego poligonu wojskowego. Została zbudowana prawdopodobnie w pierwszych latach XX w.
Wieża ciśnień stoi w cywilnej …
Apteka uzdrowiskowa (po wojnie apteka „Herbowa”) była zawsze jednym z centralnych miejsc miejscowości uzdrowiskowej. Położona była w jej centralnym punkcie …
Park krajobrazowy w Szczodrem założony został na przełomie XVIII/ XIX w. Otaczał siedzibę książęcą, której pozostałości znajdują się na terenie …
Pałac w Tuszynie jest wyjątkowym obiektem, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa.Ostatnim właścicielem pałacu do roku 1945 była rodzina …
Kościół Św. Urszuli to XIII-sto wieczny i zarazem najstarszy na terenie gminy zabytek znajdujący się w centrum miejscowości Udanin.
Kościół uległ …
Smukła wieża szybu Tytus jest zlokalizowana na wałbrzyskim Konradowie. Jest dominantą architektoniczną okolicy.Jako pierwsza w dolnośląskim zagłębiu węglowym posiadała prekursorskie …
Zamek Książ z toczeniem jest zabytkiem o niezwykłej randze nie tylko dla regionu, ale i dla całego kraju.Jest przepięknie położony …
Budynek starej przychodni jest urokliwym miejscem pod wiekowymi dębami. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, który jest jednym z najważniejszych …
Kiedyś w budynku była pralnia dla mieszkańców pobliskich bloków. Znajduje się w centrum zabytkowego osiedla pracowników dawnej gazowni na Tarnogaju.
Obecnie …
Hala Stulecia, znana też jako Hala Ludowa – hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu. W 2006 roku hala została uznana za obiekt …
Kamienica pełniła kiedyś funkcje społeczne, mieściło się w niej przedszkole. Potem te wspólne przestrzenie zostały przekształcone w mieszkania komunalne i …
Na terenie Wrocławia znajdują się pozostałości zabudowy wytwórni oraz towarzysząca jej stajnia wraz z wozownią. Zostały wzniesione według projektu wykonanego …
Zabytkowe perony dawniej służyły jako miejsce rozładunku/załadunku wagonów pocztowych, dziś zarośnięte, zaniedbane są kontrastem dla pięknego dworca Wrocław Główny.
Piękne …
BYŁO …Zabytkowy budynek administracyjny Zajezdni Popowice ma dokładnie 120 lat. Wybudowała go spółka Breslauer Strassen-Eisenbahn Gesellschaft (BSEG) – pierwsza spółka …
Stary Młyn jest świadectwem tradycji rzemiosła ziemi ząbkowickiej od XIX w. po czasy niemal współczesne. Zachował się wraz z oryginalnym …
Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w miejscowości Zaborów, w gminie Ścinawa. Wzniesiono go w roku 1725. Pierwszymi jego właścicielami, aż do …
To piękny eklektyczny budynek wpisany do rejestru zabytków.Jest siedzibą jedynego w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.Jego początki sięgają …
Województwo podlaskie
Jest to piękny drewniany budynek, który niestety z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Jest pięknym upamiętnieniem wydarzeń wojennych, w …
Augustów przez swoje przygraniczne położenie był wielokrotnie niszczony. W mieście zostało zaledwie kilka przyciągających uwagę swoją urodą i niezwykłą historią …
Dom-żelazko jest ostatnią narożną drewnianą „kamienicą” w Białymstoku. To budynek charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy miasta.
Tutaj wychował się prezydent Ryszard Kaczorowski.
Budynek …
Obiekt zlokalizowany jest na terenie dzielnicy Bojary w Białymstoku. Jest usytuowany u zbiegu ul. S. Staszica i Koszykowej.
Powstał w końcu …
Park pochodzi z XVIII wieku. Zaprojektował go francuski architekt Pierre Ricaud de Tirregaille. Park charakteryzują krzyżujące się kanały i gwiaździste …
Wieża ciśnień umiejscowiona jest w okolicach parku i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Jest pozostałością po budynkach fabryki włókienniczej, która …
Kompleks koszarowy znajduje się kilometr poza Grajewem przy drodze do Białegostoku. Został wybudowany w latach 1894–1897 przez Rosjan. Powstał na …
Dworzec kolejowy jest jedną z nielicznie istniejących zachowanych drewnianych stacji, które powstały podczas budowy pierwszej linii kolejowej w woj. podlaskim …
Wieża jest położona w okolicy stacji PKP. Zdobi ją (obecnie zaniedbany) herb miasta.
Jest to wizytówka Łap. Łączy mostem dwie strony …
Malowniczo położony Dwór w Niećkowie, w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwór jest …
Dworek myśliwski pochodzi z końca lat 60. lub początku 70. XVIII wieku. Prawdopodobnie zaprojektował go Jan Henryk Klemm, który działał …