Aktualności
Co u nas nowego?

Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia
351 zgłoszeń – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (13.01- 03.02.2023) mieszkańcy przesyłali nam swoje pomysły na nową funkcję społeczną dla: „Domu Zośki” w Piasecznie, Pałacu Łubieńskich w Kolanie i Spichlerza w Nowym Siole.

Za nami trzy spotkania z mieszkańcami.
Mieliśmy okazję poznać ludzi prawdziwie zaangażowanych w sprawy swojego sąsiedztwa. Tych, którzy głosowali w I Konkursie, promowali jego ideę i zachęcali znajomych do wzięcia w nim udziału. Tematem przewodnim wszystkich spotkań był rozmowy na temat proponowanych funkcji społecznych zwycięskich zabytków.

Jest wiele dzieci, które lubią śpiewać, ale …
Jest wiele dzieci, które lubią śpiewać. Nie wszystkie jednak mają możliwość swoje umiejętności wokalne trenować pod okiem profesjonalnych edukatorów, a następnie prezentować na scenie, w teatralnym anturażu i co najważniejsze przed znaną, lubianą i bardzo życzliwą publicznością.

Uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczęło nowy etap w historii Dworu w Niećkowie!
Dwór w Niećkowie nie tylko odzyskał dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców. Wszystko dzięki grantowi w wysokości 1 mln złotych od Fundacji Most the Most.
W pierwszej edycji Konkursu Nasz Zabytek przeprowadzonej w województwie podlaskim zwyciężył Dworu w Niećkowie.

Uwaga mieszkańcy Piaseczna, Kolana – Kolonii i Nowego Sioła. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek.
Willa rodziny Zawadzkich – „Dom Zośki” w Piasecznie, Pałac Łubieńskich w Kolanie – Kolonii oraz Spichlerz w Nowym Siole zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach: mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.
Od 13 stycznia trwa II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic mogą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytków. Czas na zgłoszenia jest do 3 lutego.

„Dom Zośki” w Piasecznie, Pałac Łubieńskich w Kolanie oraz Spichlerz w Nowym Siole – zwycięzcami I Konkursu Nasz Zabytek
Dla Fundacji Most The Most był to czas pracowity, różnorodny i pełen wyzwań, nie zabrakło też wzruszeń. Spotkaliśmy niezwykłych, inspirujących ludzi i udało nam się zrealizować wiele ważnych zadań.
Oto jak ten rok wyglądał w liczbach:

Podsumowanie 2022 roku!
Dla Fundacji Most The Most był to czas pracowity, różnorodny i pełen wyzwań, nie zabrakło też wzruszeń. Spotkaliśmy niezwykłych, inspirujących ludzi i udało nam się zrealizować wiele ważnych zadań.
Oto jak ten rok wyglądał w liczbach:

Przytoń: Umowa podpisana!
1 milion złotych otrzyma od Fundacji Most the Most Gmina Drawsko Pomorskie – właściciel zabytkowego dworu w Przytoniu – zwycięzcy konkursu Nasz Zabytek w województwie zachodniopomorskim.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Przytonia i okolic, otwartości na współpracę Gminy oraz grantowi Fundacji Most the Most, zabytkowy dwór nie tylko odzyska dawną świetność, ale także nową funkcję – będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Mocarze Sztuki / nowa kampania społeczna
Celem kampanii Mocarze Sztuki jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Chcemy kreować poczucie odpowiedzialności za stan dóbr kultury. Zachęcać do włączania się firm, instytucji i stowarzyszeń w finansowanie prac konserwatorskich przy muzealiach. Kampania ma charakter ogólnopolski, a wybór muzealiów będzie organizowany cyklicznie.

Kolęda w prezencie
Boże Narodzenie to czas wypoczynku i rodzinnych spotkań. Dla wielu z nas jest to również okazja do wspólnego kolędowania.
W tym roku mamy dla Was w prezencie najpiękniejszą polską kolędę – „Oj, Maluśki, Maluśki”.
W wykonaniu kolędy udział wzięli pracownicy BGK z rodzinami oraz dzieci z Chóru Most the Music z Tuszyna.

Świąteczny Koncert Rodzinny w Kruszynie
Jak brzmią Święta w Most the Music? Uroczyście, radośnie i bardzo profesjonalnie! Przekonali się o tym rodzicie i bliscy dzieci ze szkoły podstawowej w Kruszynie oraz mieszkańcy miasteczka i okolic.
10 grudnia odbył się Świąteczny Koncert Rodzinny organizowany w ramach programu Most The Music. Tego wieczoru, poza kolędami i lubianymi, świątecznymi melodiami usłyszeliśmy utwory, których wykonanie dzieci z chóru Most the Music ćwiczyły od września.

Zabytkowy Budynek Dworski „Murowaniec” odzyska dawny blask i będzie znowu służył mieszkańcom.
8 grudnia Fundacja Most the Most i Gmina Moskorzew podpisały umowę o wartości 1 mln zł na dofinansowanie rewaloryzacji „Murowańca”. Obiektu, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie świętokrzyskim. O zwycięstwie „Murowańca” zdecydowało zaangażowanie i solidarność mieszkańców Moskorzewa i okolic.

Przedświąteczny czas to intensywny okres również w chórach Most The Music.
Dzieci z tuszyńskiego zespołu odwiedziły Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu. Głównym punktem programu wycieczki był spektakl pt.: „Mikołaj w Filharmonii” pod batutą Agnieszka Franków-Żelazny. Wykonawcami koncertu byli Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej i Chór dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Sudeckiej.

Ruszył Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Nabór wniosków trwa do 17.03.2023 r.
Ruszył Rządowy Program Odbudowy Zabytków – jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.
Nabór wniosków trwa do 31.01.2023 r.

460 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zabytków z Binarowej, Rudy Śląskiej i Wilkowyi.
460 zgłoszeń – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (7 – 27.11. 2022 r.) lokalne społeczności przesyłały nam swoje wspaniałe pomysły na nową funkcję społeczną:
· Budynek dawnej szkoły ludowej w Binarowej – 246 zgłoszeń
· Szyb Franciszek w Rudzie Śląskiej – 132 zgłoszenia
· Młyn nad Lutynią w Wilkowyi – 82 zgłoszenia

Za nami inspirujące spotkania z mieszkańcami miejscowości Binarowa i Wilkowyja. Dziękujemy za gościnę!
W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniach z mieszkańcami okolic zabytków, które zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach małopolskim i wielkopolskim. Takie spotkania to doskonała okazja, by porozmawiać na temat celów konkursu i proponowanych funkcjach społecznych zwycięskich zabytków.

W Zespole Dworsko-Parkowym w Kruszynie rozbrzmiały utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Juliusza Zarębskiego i Fryderyka Chopina
18 listopada – mieszkańcy Gminy Sicienko i okolic mieli okazję wysłuchać recitalu Julii Kociuban. Młodej artystki uważanej za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia.
Z inicjatywy Fundacji Most the Most Kruszyn znalazł się na liście miast objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Podpisaliśmy 8 umowę na sfinansowanie rewaloryzacji zabytkowego budynku.
1 mln złotych otrzyma od Fundacji Gmina Brusy – właściciel zabytkowego budynku gospodarczego – zwycięzcy konkursu Nasz Zabytek w województwie pomorskim.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Brus i okolic, otwartości na współpracę Gminy oraz grantowi od Fundacji Most the Most, budynek gospodarczy nie tylko odzyska dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Budowa kapitału społecznego w lokalnych społecznościach -XV Konferencja BGK dla JST
W tym roku Fundacja Most the Most miała zaszczyt być gospodarzem jednego z sześciu bloków tematycznych. Nasz panel poświęcony był zagadnieniu budowy zaangażowania społecznego w lokalnych społecznościach. W panelu udział wzięli eksperci banku i przedstawiciele pięciu gmin, z którymi Fundacja Most The Most podpisała umowę w ramach konkursu Nasz Zabytek.

Uwaga mieszkańcy Binarowej, Rudy Śląskiej i Wilkowyi. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
Budynek dawnej szkoły ludowej w Binarowej, Szyb Franciszek w Rudzie Śląskiej oraz młyn nad Lutynią w Wilkowyi zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach: małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Od 7 listopada trwa II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic mogą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytków. Czas na zgłoszenia jest do 27 lipca.

Już znamy trzech nowych zwycięzców I Konkursu Nasz Zabytek!
Uwaga, uwaga!
Ważna wiadomość dla mieszkańców woj.: małopolskiego, wielkopolskiego i śląskiego!
Oto zabytki, które zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek:

Zamykamy nabór zgłoszeń i dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
Dobiegł końca nabór zgłoszeń do I konkursu Nasz Zabytek w województwach: podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Mieszkańcy decydowali, które zabytki chcieliby poddać rewaloryzacji. Łącznie otrzymaliśmy 1567 zgłoszenia na 100 zabytków.

Kolejne spotkania chórów z Dyrektorem Artystycznym programu Most the Music
„Muzyka jest jedna i ma moc łączenia. Muzyka jest świętem, a my dziś będziemy wspólnie świętować” – tak Adam Sztaba przywitał dzieci ze szkoły Podstawowej w Kruszynie

Most the Music – udany start nowej inicjatywy!
Ruszyła nowa inicjatywa Fundacji Most the Most. Program Most the Music zakłada aktywizację dzieci i młodzieży poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych.
Celem Programu jest m.in. wzmacnianie poczucie przynależności do grupy i poczucia sprawczości, budowa umiejętności pracy w zespole i zachęcanie do otwartości. Fundacja prowadzi pilotaż programu w 4 gminach, z których pochodzą zabytki – zwycięzcy dwóch pierwszych edycji konkursu Nasz Zabytek.

Dawna Synagoga w Barczewie z milionem na rewaloryzację od Fundacji Most the Most
To efekt podpisanej umowy między Fundacją Most the Most i Powiatem Olsztyńskim. Dzięki grantowi – 1 mln złotych – od Fundacji, zaangażowaniu mieszkańców Barczewa i okolic oraz otwartości na współpracę władz Powiatu Olsztyńskiego dawna Synagoga w Barczewie odzyska dawną świetność i co najważniejsze nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok będzie miejscem integracji społeczności lokalnej, edukacji i obcowania z kulturą.

Uwaga! Awaria.
Dziś, do godziny 13:00 miała miejsce awaria techniczna formularza do głosowania umieszczonego na stronie mostthemost.pl, w wyniku czego 7 zgłoszonych zabytków wymaga uzupełnienia opisu lub ponownego zgłoszenia. Są to:
1. Pałac Sroczyńskich – Jasło,
2. Budynek po byłej stajni – Chojnowo,
3. Zespół Dworski – Cumino,
4. Dom przy ulicy Potockiego 26 – Rzeszów,
5. Dawny Zespół Myśliwski – Julin,
6. Budynki Gospodarcze – Chojnowo,
7. Dom Ubogich – Dębowiec.

Konkurs Nasz Zabytek już na Mazowszu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie
3 października rusza VI, ostatnia już w tym roku edycja konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most. Tym razem w konkursie wezmą udział mieszkańcy Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Kolejne trzy zabytkowe budynki (po jednym w każdym województwie) otrzymają od Fundacji milion złotych na rewaloryzację i szansę na nowe życie. Tym samym konkurs Nasz Zabytek odwiedzi ostatnie 3 z 16 województw i zamknie pierwszą ogólnopolską rundą konkursu, by w 2023 r ponownie powrócić do każdego z regionów.

To już szósty grant przyznany przez Fundacje Most the Most.
Tym razem 1 mln na dofinansowanie rewaloryzacji otrzyma Dawny Magazyn Soli, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim. Fundacja Most the Most i Miasto Nowa Sól podpisały dziś stosowną umowę.

Mamy rekord! 1893 zgłoszenia na 137 zabytków w konkursie Nasz Zabytek.
Jesteśmy pod wrażeniem Waszego zaangażowania i otrzymanych zgłoszeń. Są one dość zróżnicowane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest ogromne oddolne zaangażowanie mieszkańców, troska o lokalne dziedzictwo oraz pokaźna dawka dobrej energii. Zgłoszenia w znakomitej większości zawierają ciekawą historię zabytków, piękne zdjęcia oraz interesujące pomysły, jak dać im nowe życie.

Podpisaliśmy umowę! Wkrótce ruszy rewaloryzacja Dworku w Uniejowie
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Uniejowa i okolic i otwartości na współpracę władz Gminy Uniejów oraz grantowi od Fundacji Most the Most, ten zabytkowy dworek odzyska dawną świetność i w jeszcze większym stopniu będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Trzy koncerty w ramach festiwalu 8. Dni Muzyki Ukraińskiej
4, 6 i 8 września 2022 roku odbyły się trzy koncerty festiwalu 8. DNI MUZYKI UKRAIŃSKIEJ W WARSZAWIE organizowanego przez Fundację „Pro Musica Viva” od 1999 roku.
Celem festiwalu była promocja muzycznej kultury ukraińskiej w polskiej przestrzeni publicznej. W tym roku głównymi partnerami wydarzenia są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacja Most the Most.

1 mln złotych dla zabytkowego budynku w Dziewkowicach
Stało się! Fundacja Most the Most i Gmina Strzelce Opolskie podpisały umowę na dofinansowanie przez Fundację rewaloryzacji zabytkowego budynku zespołu szkolno-przedszkolnego w Dziewkowicach, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie opolskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Dziewkowic i okolic, otwartości na współpracę władz Gminy Strzelce Opolskie oraz grantowi od naszej fundacji zabytek nie tylko odzyska dawną świetność, ale ponownie będzie miejscem edukacji, integracji i rozwoju dla mieszkańców.

1 mln zł na zabytek z woj. śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Czas ucieka!
Dwory, pałace, zamki, wieże, spichlerze, synagogi, a nawet szyby kopalniane – to kilka przykładów zabytków zgłoszonych przez lokalne społeczności w konkursie Nasz Zabytek, który aktualnie trwa w województwie: śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Jeśli i Ty dostrzegasz w swojej okolicy miejsca, którym warto dać nowe życie – nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. Masz czas do 5 września!

Opera jako lekarstwo na wojnę
Dobiega końca projekt „Ukraina – zróbmy razem operę” dedykowany ukraińskim dzieciom z ewakuowanych domów dziecka.
Projekt zrealizował Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Most the Most. Dzieci uczestniczące w projekcie codziennie uczęszczały na artystyczne warsztaty prowadzone przez polskich i ukraińskich artystów.

Uwaga małopolskie, wielkopolskie i śląskie! Zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych!
Rusza kolejna edycja konkursu „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most, tym razem dla mieszkańców Małopolski, Wielkopolski i Śląska. Mieszkasz w którymś z tych 3 województw? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń rusza 8 sierpnia i potrwa cztery tygodnie do 5 września 2022 r.

Ponad 230 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zabytków z Brus, Dziewkowic i Przytonia
234 zgłoszenia – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i opolskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń ( 4 – 25.07. 2022 r.) lokalne społeczności przesyłały nam swoje wspaniałe pomysły na nową funkcję społeczną:

Podróżujesz, zwiedzasz, fotografujesz? Weź udział w konkursie!
Spędzasz wakacje w Polsce, podróżujesz z dala od głównych szlaków turystycznych z aparatem fotograficznym w ręku, a może masz oko do architektonicznych detali? Podziel się swoją pasją do podróży i historii. Weź udział w II foto konkursie „Wakacje z zabytkiem 2022”. Fundacja Most the Most do 21 lipca do 21 września czeka na zgłoszenia polskich zabytków, które skradły Wasze serca podczas podróży po Polsce.

Spotkania z mieszkańcami Brus, Dziewkowic i Przytonia
Nowe funkcje społeczne dla zwycięskich zabytków były tematem spotkań z mieszkańcami Dziewkowic, Przytonia i Brus. Trzy zabytkowe budynki, które wygrały w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach: opolskim, zachodniopomorskim i pomorskim czeka rewitalizacja, a następnie wielki powrót na mapę sąsiedztwa i okolicy. Spotkania z mieszkańcami były świetną okazją, by porozmawiać na temat celów konkursu, potrzeb lokalnych społeczności i proponowanych funkcji zwycięskich zabytków.

Uwaga mieszkańcy Brus, Dziewkowic i Przytonia. Rusza II Konkurs Nasz Zabytek.
Budynek gospodarczy w Brusach, budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach oraz Dwór w Przytoniu zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach: pomorskim, opolskim i zachodniopomorskim. Od 4 lipca trwa II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic mogą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytków. Czas na zgłoszenia jest do 25 lipca.

Poznajcie kolejnych zwycięzców w konkursie Nasz Zabytek!
Budynek gospodarczy w Brusach, budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach oraz Dwór w Przytoniu – zwycięzcami I Konkursu Nasz Zabytek w województwach: pomorskim, opolskim i zachodniopomorskim. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie.

Koncert Waldemara Malickiego w Dworze w Niećkowie
Zapraszamy do obejrzenia nagrania fragmentów koncertu Waldemara Malickiego – jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich – solisty, kameralisty, improwizatora. Koncert odbył się 27 maja 2022 r. w Dworze w Niećkowie. Z inicjatywy Fundacji Most the Most Niećkowo znalazło się na liście miejscowości objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Zespołu dworsko-parkowego w Kruszynie
1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Zespołu dworsko-parkowego w Kruszynie – to efekt podpisanej dziś umowy między Fundacją i Gminą Sicienko na dofinansowanie rewaloryzacji tego zabytkowego obiektu, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie kujawsko – pomorskim.

Wspieramy projekt Nowy Głos: Ukraina – zróbmy razem operę!
Fundacja Most the Most jest parterem realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca projektu Nowy Głos: Ukraina: Zróbmy razem operę. Będzie to cykl kilkuetapowych, interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży ewakuowanych z terenów objętych wojną.

Ponad 150 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej dawnego magazynu solnego w Nowej Soli, „Murowanica” w Moskorzewie i dawnej synagogi w Barczewie
152 zgłoszenia – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko – mazurskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (16.05- 06.06.2022) lokalne społeczności przesyłały nam swoje wspaniałe pomysły na nową funkcję społeczną

Spotkania z mieszkańcami Barczewa, Nowej Soli i Moskorzewa
Za nami spotkania z mieszkańcami okolic zabytków, które zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim i świętokrzyskim. To była świetna okazja, by porozmawiać na temat celów konkursu i proponowanych funkcjach społecznych zwycięskich zabytków.

Uwaga mieszkańcy Nowej Soli, Moskorzewa i Barczewa. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
Dawny magazyn solny w Nowej Soli, „Murowaniec” w Moskorzewie i dawna synagoga w Barczewie zwyciężyły I Konkursie Nasz Zabytek. Od dziś trwa II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic mogą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytków. Czas na zgłoszenia jest do 6 czerwca.

Dawny magazyn solny w Nowej Soli, „Murowaniec” w Moskorzewie i dawna synagoga w Barczewie – zwycięzcami I Konkursu Nasz Zabytek w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim
Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie. Teraz czas na II Konkurs, w którym mieszkańcy będą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zwycięskich zabytków. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umów z ich właścicielami, Fundacja przyzna dofinansowanie na ich rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

1270 zgłoszeń na 126 zabytków od mieszkańców województwa opolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego w konkursie Nasz Zabytek. Oklaski za Wasze zaangażowanie!
Fundacja Most the Most podczas trwającego cztery tygodnie (4 kwietnia – 3 maja) naboru otrzymała:
• 720 zgłoszeń na 25 zabytków od mieszkańców województwa opolskiego,
• 285 zgłoszeń na 31 zabytków od mieszkańców województwa pomorskiego,
• 265 zgłoszeń na 70 zabytków od mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.

2 i 3 maja
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Z dzień później obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Przeczytaj więcej.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
29 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Święto to zostało ustanowione przez Komisję Europejską, żeby zwrócić uwagę na udział osób starszych w życiu społecznym.