Aktualności
Co u nas nowego?

Dawny magazyn solny w Nowej Soli, „Murowaniec” w Moskorzewie i dawna synagoga w Barczewie – zwycięzcami I Konkursu Nasz Zabytek w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim
Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie. Teraz czas na II Konkurs, w którym mieszkańcy będą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zwycięskich zabytków. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umów z ich właścicielami, Fundacja przyzna dofinansowanie na ich rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

1270 zgłoszeń na 126 zabytków od mieszkańców województwa opolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego w konkursie Nasz Zabytek. Oklaski za Wasze zaangażowanie!
Fundacja Most the Most podczas trwającego cztery tygodnie (4 kwietnia – 3 maja) naboru otrzymała:
• 720 zgłoszeń na 25 zabytków od mieszkańców województwa opolskiego,
• 285 zgłoszeń na 31 zabytków od mieszkańców województwa pomorskiego,
• 265 zgłoszeń na 70 zabytków od mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.

2 i 3 maja
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Z dzień później obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Przeczytaj więcej.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
29 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Święto to zostało ustanowione przez Komisję Europejską, żeby zwrócić uwagę na udział osób starszych w życiu społecznym.

Praca wre w pałacu w Kiełczynie na Dolnym Śląsku
U zwycięzcy konkusu Nasz Zabytek na Dolnym Śląsku trwa rewitalizacja pierwszego i drugiego piętra, klatki schodowej oraz elewacji. Częściowo zostanie też wymieniona stolarka okienna. 👷♀️ 👷🔨
Planowany jest również montaż windy, żeby ułatwić poruszanie się po pałacu m.in. osobom z niepełnosprawnością. 👩🦽👨🦽

Wielkanoc
Niech czas Świąt Wielkanocnych przyniesie Wam nadzieję, spokój i radość.
Wesołego Alleluja!
Zespół Fundacji Most the Most

Weź sprawy w swoje ręce i wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. Czas ucieka
Dwory, pałace, wieże, czy wiatraki – to kilka przykładów zabytków, które już zgłosili mieszkańcy województw opolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego w naszym konkursie. A Ty dostrzegasz w pobliżu miejsca, którym warto dać nowe życie? Nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. To tylko kilka prostych kroków. Masz czas do 3 maja.

W pałacu w Kiełczynie rozbrzmiały utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina – retransmisja koncertu
25 marca mieszkańcy Gminy Dzierżoniów i okolic mieli okazję wysłuchać recitalu Jakuba Kuszlika – laureata IV nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Z inicjatywy Fundacji Most the Most Kiełczyn znalazł się na liście miast objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Uwaga pomorskie, opolskie oraz zachodniopomorskie! Tym razem zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza kolejna edycja konkursu „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most
Mieszkasz w województwie opolskim, pomorskim lub zachodniopomorskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń rusza 4 kwietnia i potrwa do 3 maja 2022 r.

„Wiosna, ach to Ty” – weź udział w konkursie!
Czy do Waszych domów zawitała już wiosna?
Z pewnością niektórzy z Was własnoręcznie przygotowują ozdoby i aranżacje nawiązujące do budzącej się po zimie natury i Świąt Wielkanocnych.
Pochwal się swoim rękodziełem! Możesz przy tym zdobyć nagrodę w konkursie „Wiosna, ach to Ty!” 😉

Ponad 1000 zgłoszeń na 102 zabytki od mieszkańców województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Ponad 1000 zgłoszeń na 102 zabytki – to efekt I Konkursu Nasz Zabytek w województwie lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Fundacja Most the Most podczas trwającego 4 tygodnie (7 lutego – 7 marca) naboru otrzymała 379 zgłoszeń na 29 zabytków od mieszkańców województwa lubuskiego, 368 zgłoszeń na 40 zabytków od mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz 261 zgłoszeń na 33 zabytki od mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Propozycje są zróżnicowane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest ogromne oddolne zaangażowanie mieszkańców i troska o lokalne dziedzictwo.

Ponad 200 zgłoszeń w konkursie na pomysł funkcji społecznej zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie i dworku w Uniejowie. Dziękujemy!
205 zgłoszeń – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie kujawsko-pomorskim i łódzkim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń, lokalne społeczności przesyłały nam swoje pomysły na funkcję społeczną zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie w Kujawsko-Pomorskiem (111 zgłoszeń) i dworku w Uniejowie w Łódzkiem (94 zgłoszenia). Oba te obiekty zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek.

1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Dworu w Niećkowie
1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Dworu w Niećkowie – to efekt podpisanej dziś umowy między Fundacją i Powiatem Grajewskim na dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowego Dworu w Niećkowie – zwycięzcy pilotażu konkursu Nasz Zabytek w województwie podlaskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Grajewa, Szczuczyna, Niećkowa i okolic, otwartości na współpracę Starostwa Powiatowego w Grajewie oraz grantowi od Fundacji Most the Most, Dwór w Niećkowie nie tylko odzyska dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Spotkania z mieszkańcami Gminy Sicienko i Uniejów
W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 🤝 spotkaniach z mieszkańcami okolic zabytków, które zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek w województwach kujawsko-pomorskim i łódzkim. To była świetna okazja, by porozmawiać na temat celów konkursu i proponowanych funkcjach społecznych zwycięskich zabytków.

Weź sprawy w swoje ręce i wyślij zgłoszenie w konkursie „Nasz Zabytek”. To już półmetek naboru zgłoszeń zabytków z Twojej okolicy
Wieże ciśnień, kamienice, pałace, parki, czy zamki – to kilka przykładów zabytków, które już zgłosili mieszkańcy województw lubuskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego w naszym konkursie. A Ty dostrzegasz w pobliżu miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a dziś stoją smutne i zaniedbane? Nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. To tylko kilka prostych kroków. Masz czas do 7 marca.

Uwaga mieszkańcy Uniejowa, Kruszyna i okolic. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
Od 14 lutego do 7 marca 2022 r. trwa nabór pomysłów w II Konkursie Nasz Zabytek w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem. Właściciel zabytku może uzyskać nawet 1 mln zł na jego renowację i dostosowanie go do funkcji wybranych w konkursie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz chęci do współpracy właścicieli zabytków I konkursu „Nasz zabytek” zwyciężyły Dworek w Uniejowie i Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (siedziba Szkoły Podstawowej).

Dworek w Uniejowie i Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie – zwycięzcami I Konkursu Nasz Zabytek w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem
Dworek w Uniejowie i Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie zwyciężyły I Konkursie Nasz Zabytek organizowanym przez Fundację Most the Most w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem. Gratulujemy zwycięzcom, a zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie. Teraz czas na II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic będą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zwycięskich zabytków.

Uwaga lubuskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie! Zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych!
Mieszkasz w województwie lubuskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most. Nabór zgłoszeń rusza 7 lutego i potrwa do 7 marca 2022 r.

„Smak polskich Świąt” – poznaj przepisy laureatek!
Od 9 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. trwał internetowy konkurs „Smak polskich Świąt”. Uczestnicy i uczestniczki zgłaszali w mediach społecznościowych swoje zgłoszenia ze zdjęciami i przepisami świątecznych potraw. Sprawdź kto zwyciężył!

Łódzkie i kujawsko-pomorskie – Wasze zgłoszenia na mapie zabytków
Na mapie zabytków możecie już znaleźć kolejnych 57 wyjątkowych miejsc, które zgłosili nam mieszkańcy województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego w konkursie „Nasz Zabytek” i które przeszły pozytywnie ocenę formalną. Zachęcamy do odwiedzenia naszej mapy i zapoznania się ze zdjęciami i opisami zabytków, które powstały dzięki zaangażowaniu uczestników konkursu.

27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
W 2021 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to upamiętnia zryw z lat 1918-1919. Obchodząc ten dzień, składamy hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego, którzy wyzwolili ten region spod panowania niemieckiego. Przyłączyli oni niemal całą Wielkopolskę do odrodzonej po 123 latach Rzeczypospolitej.

Wesołych Świąt!
Tegoroczne życzenia składamy Wam z kartą przedstawiającą piękną szopką bożonarodzeniową. Skąd pochodzi tradycja budowania szopek? Gdzie w Polsce zobaczymy najpiękniejsze? Przeczytajcie więcej.

„Smak polskich Świąt” – weź udział w konkursie!
Grudzień to w wielu domach czas pielęgnowania tradycji i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy Cię do udziału w konkursie „Smak polskich Świąt”!
Podziel się z nami Twoim najlepszym przepisem na potrawę, której nie może zabraknąć na świątecznym stole.
Konkurs „Smak polskich Świąt” uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.

Ponad 760 zgłoszeń na 71 zabytków od mieszkańców województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Fundacja Most the Most podczas trwającego 4 tygodnie (29.10 – 26.11.) naboru otrzymała 441 zgłoszeń na 29 zabytków od mieszkańców województwa łódzkiego i 327 zgłoszeń na 42 zabytki od mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Propozycje są zróżnicowane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest ogromne oddolne zaangażowanie mieszkańców i troska o lokalne dziedzictwo.

Barbórka
Choć święta Barbara jest patronką trudnych zawodów, to najbardziej kojarzona jest z górnictwem. I tak od wielu lat 4 grudnia jest świętem górników.

Maurycy Mochnacki po blisko 200 latach spoczął na Powązkach Wojskowych
Kawaler orderu Virtuti Militari, powstaniec listopadowy i ideolog zrywu z 1830 roku, ale także krytyk literacki i pianista. 27 listopada 2021 roku szczątki Maurycego Mochnackiego, z należnym mu szacunkiem, zostały sprowadzone z Francji do Polski. Tego samego dnia Bohater spoczął na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Pałacu w Kiełczynie
1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Pałacu w Kiełczynie – to efekt podpisanej dziś umowy między Fundacją i Gminą Dzierżoniów na dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowego Pałacu w Kiełczynie – zwycięzcy pilotażu konkursu Nasz Zabytek w województwie dolnośląskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kiełczyna, Dzierżoniowa i okolic, otwartości na współpracę Gminy Dzierżoniów oraz grantowi od Fundacji Most the Most, Pałac w Kiełczynie nie tylko odzyska dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Uwaga łódzkie i kujawsko-pomorskie! Zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most
Mieszkasz w województwie łódzkim lub kujawsko–pomorskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń ruszył 29 października i potrwa do 26 listopada 2021 r.

Dziękujemy za ponad 140 zgłoszeń w konkursie na pomysł funkcji społecznej Dworu w Niećkowie i Pałacu w Kiełczynie
Ponad 140 zgłoszeń – to wynik pilotażu II Konkursu Nasz Zabytek w województwie podlaskim i dolnośląskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń, lokalne społeczności przesyłały nam swoje pomysły na funkcję społeczną Dworu w Niećkowie na Podlasiu (104 zgłoszenia) i Pałacu w Kiełczynie na Dolnym Śląsku (38 zgłoszeń). Oba te obiekty zwyciężyły w pilotażu I Konkursu Nasz Zabytek.

Uwaga mieszkańcy Niećkowa, Kiełczyna i okolic! Trwa pilotaż II Konkursu Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
Od 27 września do 18 października trwa nabór pomysłów w pilotażu II Konkursu Nasz Zabytek na Dolnym Śląsku i Podlasiu. Właściciel zabytku może uzyskać nawet 1 mln zł na jego renowację i dostosowanie go do funkcji wybranych w konkursie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz chęci do współpracy właścicieli zabytków w pilotażu I konkursu „Nasz zabytek” zwyciężyły Dwór w Niećkowie na Podlasiu i Pałac w Kiełczynie na Dolnym Śląsku.

Dwór w Niećkowie na Podlasiu i Pałac w Kiełczynie na Dolnym Śląsku – zwycięzcami pilotażu I Konkursu Nasz Zabytek
Gratulujemy zwycięzcom, a zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie. Teraz czas na II Konkurs, w którym mieszkańcy tych miejscowości i okolic będą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zwycięskich zabytków.
II Konkurs startuje 27 września.

Tradycje polskiej wsi – dożynki
Polska wieś obfituje w tradycje.
Jedną z najbardziej znanych są dożynki. Jest to święto ludowe zwieńczające czas pracy w polu, która trwa od wiosny przez całe lato. Dożynki odbywają się w od połowy sierpnia do września, w sobotę lub niedzielę.

Wydłużenie terminu nadsyłania dokumentów przez właścicieli zabytków – pilotaż konkursu „Nasz Zabytek”
Fundacja Most the Most wydłużyła do 23 sierpnia 2021 r. termin nadsyłania dokumentów przez właścicieli zabytków w pilotażu konkursu „Nasz Zabytek”.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Mimo, że miało ono miejsce wiele lat temu, jego ślady możemy spotkać w Warszawie do dzisiaj. Oprócz ludzi, którzy przekazują historię z pokolenia na pokolenie, niosą ją także pomniki i miejskie mury. Na zdjęciach widzicie pozostałości jednej z bardziej znanych i ważnych dla Powstania budowli. Był to budynek Banku Polskiego…

Wakacje z zabytkiem – weź udział w konkursie foto!
Spędzasz wakacje w Polsce? Zachęcamy Cię do wzięcia udziału w foto konkursie „Wakacje z zabytkiem” Fundacji Most the Most!

Mapa zabytków – już dostępna
Uruchomiliśmy mapę zabytków! To specjalna przestrzeń dla Ciebie i innych pasjonatów historii, dziedzictwa i zwiedzania zakątków Polski.

Dolny Śląsk i Podlasie, dziękujemy za Wasze zaangażowanie! Otrzymaliśmy ponad 300 zgłoszeń zabytków w pilotażu konkursu „Nasz zabytek”!
5 lipca 2021 r. zakończył się nabór zgłoszeń w I etapie pilotażowej edycji konkursu „Nasz zabytek”. Fundacja Most the Most otrzymała 250 zgłoszeń zabytków z Dolnego Śląska i 71 z Podlasia. Zwycięskie zabytki oraz drugi konkurs (na pomysł) planujemy ogłosić w sierpniu 2021 r.

Nie zwlekaj! Do 5 lipca masz czas, żeby wysłać zgłoszenie w pilotażu konkursu „Nasz zabytek”!
Masz plany wakacyjne? Wiesz, że nie trzeba daleko szukać, żeby zobaczyć coś wyjątkowego? Skarby mogą być na wyciągnięcie ręki! Rozejrzyj się po swojej okolicy… Może skrywa ona interesujące miejsca z ciekawą historią?
Wybierz się na spacer, dłuższą wędrówkę, a może na wycieczkę rowerową?
Przy okazji miej oczy szeroko otwarte! 🙂 Może trafisz na ciekawy zabytek, który warto zgłosić w naszym konkursie?

Noc Kupały i Noc Świętojańska
Słyszeliście o Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej?
A czy wiecie, że to dwa różne święta?

Weź sprawy w swoje ręce i wyślij zgłoszenie w konkursie „Nasz zabytek”. To już półmetek naboru zgłoszeń zabytków z Twojej okolicy
Wieża ciśnień, budynek dawnej stajni, park miejski, drewniany wiatrak, czy dwór – to kilka przykładów zabytków, które zgłosili już mieszkańcy Dolnego Śląska i Podlasia w naszym konkursie. Może Ty też dostrzegasz w pobliżu miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a dziś stoją smutne i zaniedbane? Masz szansę odmienić ich los.

Uwaga Podlasie i Dolny Śląsk! Rusza pilotaż konkursu „Nasz Zabytek”!
Mieszkasz w województwie podlaskim lub dolnośląskim? Chcesz pozytywnie wpływać na swoje otoczenie? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”.


Czołem!
Takie pozdrowienie funkcjonowało już w czasach średniopolskich, które trwały od XVI do końca XVIII wieku. Chcieliśmy Cię przywitać chlebem i solą, ale przez internet to raczej niemożliwe.