16 października 2023r. Fundacja Most the Most i Nadleśnictwo Milicz podpisały stosowną umowę. Podpisy na dokumencie złożyli: Brygida Ślabska – Prezes Zarządu Fundacji Most the Most oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz Marcin Calów. Z przyjemnością informujemy, że to 18 umowa podpisana w ramach wygranej w Konkursie Nasz Zabytek, ale pierwsza zawarta pomiędzy Fundacją a Nadleśnictwem. Ogromnie się cieszymy!
Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu oraz współpracy mieszkańców Rudy Milickiej i pracowników Nadleśnictwa Milicz Gajówka zwyciężyła w Konkursie Nasz Zabytek w województwie dolnośląskim! Grant zostanie przyznany co oznacza, że Gajówka odzyska dany blask i otworzy się na mieszkańców.
Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części. W pierwszym etapie konkursu dla woj. dolnośląskiego wpłynęło 709 zgłoszeń na 64 obiekty. Ocenę formalną przeszło 37 zabytków, a zwycięzcą okazała się Gajówka w Rudzie Milickiej. W drugim etapie mieszkańcy zgłaszali pomysły na funkcję społeczną, którą ma pełnić obiekt. Wpłynęło 76 zgłoszeń.
O zabytku
Budynek położony w malowniczym otoczeniu stawów Doliny Baryczy został wzniesiony w XIX wieku, z tzw. „muru pruskiego” i pełnił funkcję leśniczówki. Po wojnie stał się własnością Lasów Państwowych, tym samym zyskując miano gajówki. To co wyróżnia ten obiekt poza ciekawą konstrukcją to niewątpliwie jego usytuowanie na mapie Dolnego Śląska, tuż przy granicy rezerwatu Stawy Milickie. W bliskim otoczeniu Gajówki znajdziemy również stację ornitologiczną Uniwersytetu Wrocławskiego oraz czatownie do obserwacji ptaków.
Nowa funkcja społeczna Gajówki
Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże Nadleśnictwu Milicz grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Dzięki temu zabytkowy budynek, zyska nowe życie i otworzy się na mieszkańców.
Zrewaloryzowany budynek stanie się przede wszystkim miejscem edukacji przyrodniczej, Będą się w nim odbywać warsztaty, spotkania, wystawy o tematyce ekologicznej oraz wiele więcej. Nie możemy się doczekać aby w odnowionej Gajówce wspólnie odkrywać tajemnice Doliny Baryczy.
Najbliższe miesiące…
Umowa podpisana, grant przyznany. Teraz w Gajówce rozpoczną się prace rewaloryzacyjne a ich zakończenie planowane jest na drugą połowę 2025 r. Przed nami lata współpracy, na które już teraz niecierpliwie czekamy. Ogromnie się cieszymy, że ten wspaniały budynek położony w sercu jednego z najpiękniejszych dorzeczy w Polsce zacznie na nowo tętnić życiem i stanie się miejscem spotkań, integracji i edukacji mieszkańców, którzy tak dzielnie o niego walczyli. Dziękujemy za determinację i wkład w osiągnięcie tego sukcesu. Razem możemy osiągać wielkie rzeczy!