Apteka uzdrowiskowa (po wojnie apteka „Herbowa”) była zawsze jednym z centralnych miejsc miejscowości uzdrowiskowej. Położona była w jej centralnym punkcie (tuż obok zakładu przyrodoleczniczego – Łazienek Luizy).
Była ważnym miejscem w strukturze miejscowości uzdrowiskowej. Tam kuracjusze realizowali recepty przepisane przez lekarzy uzdrowiska.
Szczawno-Zdrój jako jedyne uzdrowisko na Dolnym Śląsku posiada zachowany w pełni układ uzdrowiska zaplanowanego i zbudowanego według przemyślanego konsekwentnego planu z kompletem wciąż w większości działających urządzeń uzdrowiskowych. Wśród nich była również apteka.
Szczawieńska apteka posiada w pełni zachowane wyposażenie z kompletem pięknych secesyjnych mebli aptecznych z początku XX wieku. Zaprojektowane i wykonane one zostały specjalnie z przeznaczeniem dla tego wnętrza i dla tego miejsca.
Mogą funkcjonować i cieszyć swym pięknem jedynie w tym miejscu, dla którego zostały stworzone.
Apteka w tych wnętrzach nie funkcjonuje już od kilkunastu lat. Jest to najpiękniejsza na Dolnym Śląsku secesyjna apteka, która obecnie nie pełni żadnej funkcji, pusta i nieużywana stopniowo niszczeje.
Opis powstał dzięki panu Jackowi z Wałbrzycha.