Park Stare Planty to najstarszy park chełmiński, założony w 1825 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta, Ludwika Halmhubera. Zajmuje powierzchnię 3,64 ha, położony przy ul. Stare Planty, tuż za północnym fragmentem murów miejskich.
Nieodłączną jego częścią (mimo pewnego oddalenia) jest obiekt tak rzadko łączący w sobie 2 funkcje sakralną i kulturalną – Brama Grudziądzka (zwana dawniej Grubińską) jedna z bram, której nie rozebrano w XIX wieku. Zbudowana pod koniec XIII wieku, powiększona o przedbramie w XIV wieku, właściwa na rzucie zbliżonym do kwadratu mieści przejazd o półkolistej arkadzie. Około 1620 roku nadbudowano nad nią kaplicę zwaną „Na Bramce”, związaną z kultem Matki Boskiej Chełmińskiej. Kaplicę wieńczy szczyt manierystyczny z ok. 1620 roku z warsztatu niderlandzko – gdańskiego. Obiekt ten swą podwójną rolę pełnił już w przeszłości, bowiem w jej murach rozbrzmiewały kazania wychowawczo – patriotyczne ks. Okrója (1828-1883). Obecnie Stowarzyszenie Manowce wystawiało tam swoje sztuki etnograficzne.
Czemu te dwa zabytki tworzą całość? Bo stanowią one idealne połączenie drogi spacerowo-historycznej z elementami szeroko pojętej kultury. Zaczynając swoją drogę poznawczą na Starych Plantach, idąc po Nowych Plantach (które w tej chwili nie wymagają szybkiej odnowy/ naprawy) docieramy do punktu odpoczynku pod Bramką lub w niej. Takiego miejsca nie znajdziemy nigdzie indziej.
Opis powstał dzięki Pani Gabrieli z Chełmna na podstawie Stare Planty w Chełmnie – Kujawsko-Pomorska Trasa Filmowa (kujawsko-pomorskie.pl)