Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku to wyjątkowe miejsce tuż za rogatkami Bydgoszczy. Na ponad 36 ha zieleni i bujnych lasów, znajdują się dwa Pałace – klasycystyczny Pałac Nowy i barokowy Pałac Stary. Obydwa otwarte są dla zwiedzających i w obydwu miejscach można liczyć na naprawdę ciekawe atrakcje.
W Pałacu Nowym, przechadzając się po salach na parterze, można poczuć się jak dawni arystokraci, którzy niegdyś tu mieszkali. Każda sala urządzona jest w stylu z epoki- jest jadalnia, salon ogrodowy, sala balowa, a także gabinet Schinkla, projektanta Pałacu. Działa też tu restauracja, która ostatnio wpisana została na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. Na piętrze poznać można historię związaną z produkcją instrumentów w dawnej Bydgoszczy – w Składzie Sommerfelda znajdziemy zabytkowe pianina, akordeony i inne instrumenty wyprodukowane w mieście.
Z kolei w barokowym Pałacu Starym mieści się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów in. A. Szwalbego. To jedna z trzech takich kolekcji w Polsce. Cenne instrumenty poddawane są sukcesywnie renowacji – na nich nagrywane są płyty i grane koncerty. Sam park w Ostromecku to już kusząca propozycja do spędzenia tam czasu – lasy, park, różany ogród włoski, tajemnicze aleje, zabytkowe mauzoleum, stawy, ogrody i przepiękne mozaiki kwiatowe zachęcają do spacerów. To także miejsce sztuki i kultury. Odbywają się tutaj koncerty, rezydencje artystyczne warsztaty, festiwale, spotkania twórców i konserwatorów zabytków.
Opis powstał dzięki panu Stanisławowi z Ostromecka.
Fot. autorstwa Pit1233 – Praca własna, CC0