Pałac w Sannikach był niegdyś własnością prominentnego rodu szlacheckiego rodziny Pruszaków, a później Dziewulskich. Pierwsza część pałacu w stylu klasycystycznym powstała ok. 1793 r.
Pałac zasługuje na szczególna uwagę gdyż tu w sannickim pałacu spędzał wakacje Fryderyk Chopin latem 1828 roku. Muzyk spędził w Sannikach dwa miesiące w odwiedzinach u swojego szkolnego kolegi, Konstantego Pruszaka. W trakcie pobytu komponował i uczył gry na pianinie siostrę swojego przyjaciela. Obiekt tym samym jest jedynym na Mazowszu w pełni autentycznym obiektem, w którym z pewnością przebywał Fryderyk Chopin. Pałac stanowi czołową realizację willi włoskiej oraz przykład twórczości wybitnego architekta Władysława Marconiego, autora projektu przebudowy w 1910 roku. Wewnątrz pałacu znajdują się malowidła na sufitach i ścianach pierwszego piętra z końca XVIII i XIX wieku. Kompozycja parkowa w stylu krajobrazowym powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Następnie przekształcona została w stylu naturalistycznym w 1908 roku przez uznanego planistę ogrodów Stanisława Celichowskiego, który adaptował wcześniejsze nasadzenia alejowe, posiadające duże wartości przyrodnicze.
W roku 2010 sannicki pałac został poddany gruntownemu remontowi i modernizacji oraz przystosowania go do funkcji koncertowych, edukacyjnych, wystawienniczych i ekspozycyjnych.
Pałac zasługuje na szczególna uwagę ze względu na jej funkcję kulturalną tj. koncerty chopinowskie odbywające się od 41 lat, od 2014 roku po zakończeniu remontu, posiada pomieszczenia wystawiennicze z historią właścicieli sannickiego pałacu, sale edukacyjne i Dom Pracy Twórczej.
Opis powstał dzięki Pani Jolancie z Piotrkówka