Austeria w Sławkowie to karczma wybudowana w roku 1781, o czym informuje nas zachowana do dzisiaj belka fundacyjna. Faktycznie w tym roku odbudowano karczmę po pożarze. Lustracja dóbr biskupich z roku 1760 opisuje Austerię stojącą przy narożniku Rynku jako starą i wymagającą remontu ponieważ m.in. „dach bardzo zły” .
Jest to jedna z trzech najstarszych karczem w Polsce (pozostałe karczmy znajdują się w Jeleśni i Suchej Beskidzkiej). Karczma jest budynkiem drewnianym, wybudowanym w technice zrębowej na planie w kształcie litery „T”. Budynek dzieli na dwie części przejazdowa sień, na końcu której znajduje się stajnia i wozownia (tzw. stan). Posiada niewielką piwniczkę. Nakrywa ją łamany polski dach pokryty gontem. Zaopatrzona jest w podcień wsparty na 6 murowanych kolumnach.
Austeria do roku 1790 była własnością biskupów krakowskich (podobnie jak miasto Sławków), następnie przejęło ją na własność miasto. Była wydzierżawiana prywatnym przedsiębiorcom przez większość okresu swojego istnienia. W styczniu i lutym roku 1915 w karczmie mieściła się Komenda Placu stacjonującego w Sławkowie garnizonu Legionów Polskich – w tym okresie w Sławkowie miał siedzibę Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego z Władysławem Sikorskim na czele.
Przez ostatnie lata Austeria pełniła swoją pierwotną funkcję. Niestety okres pandemii zmusił ostatniego z nich do rezygnacji w październiku roku 2020. Od tego czasu budynek stoi pusty, uszkodzony gont na jednej z połaci dachu doprowadza do zalewania budynku i powolnej jego destrukcji.
Opis powstał dzięki Panu Danielowi ze Sławkowa