Mieszkańcy miasta i gminy Brusy zyskali nowe centrum spotkań. Stanie się ono nie tylko miejscem integracji, ale również siedzibą dla organizacji pozarządowych i kół zainteresowań. To właśnie tutaj będą kształtowane lokalne inicjatywy, tworzone nowe projekty i rozwijane pasje. A to dzięki udziale w Konkursie Nasz Zabytek.
15 lutego 2024 roku zapisał się w historii Brus jako dzień pełen radości i dumy dla całej społeczności. W sercu miasta odbyło się uroczyste otwarcie pięknego zabytkowego obiektu. Przeszedł on proces rewaloryzacji i został przekształcony w nowe miejsce, zgodnie z potrzebami mieszkańców gminy. To efekt Konkursu Nasz Zabytek, do którego mieszkańcy gminy zgłosili dawny budynek gospodarski.
Na uroczystość przybyli liczni goście z różnych środowisk, ale z łączącym ich mianownikiem. Wszyscy przyczynili się do tego, że budynek zyskał nowy blask i będzie teraz służyć okolicznym mieszkańcom. W ponownym otwarciu zabytku wzięli udział m.in.: Burmistrz miasta i gminy Brusy – Witold Ossowski, Prezes zarządu Fundacji Most the Most – Brygida Ślabska, pracownicy samorządu, mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnych kół zainteresowań.
Uroczystość wzbogacił występ muzyczny utalentowanych mieszkanek Brus.
Burmistrz Miasta i gminy Brusy Witold Ossowski podzielił się historią procesu przystąpienia do konkursu oraz rewaloryzacji, podkreślając determinację zaangażowanych w ten projekt:
– Budynek jest piękny i tak, jak jest piękny zewnętrznie, tak żeby był piękny wewnętrznie, bo rewitalizacja dotyczy całego obiektu, murów, dachu, ale chodzi o taką pewną rewitalizację społeczności w gminie. Jako Samorząd możemy pozyskać pieniądze i zrealizować inwestycję, ale to, co będzie działo się w środku zależy od mieszkańców. Brusy są silne poprzez ludzi. Jest dużo projektów, kreatywności. Wyróżniamy się liczbą funkcjonujących tu stowarzyszeń. Zachęcam do kierowania pomysłów na prowadzenie różnych form zajęć dla dzieci, młodzieży, osób starszych, dorosłych.
Prezes Zarządu Fundacji Most the Most Brygida Ślabska podkreśliła natomiast ogromne znaczenie zaangażowania społecznego mieszkańców, którzy walczyli o zachowanie i odnowienie tego zabytkowego obiektu:
– W tym konkursie najważniejsze są lokalne społeczności, które chcą w swoim otoczeniu stworzyć coś dla siebie, otoczenia, dzieci i przyszłych pokoleń. Jestem pod wielkim wrażeniem i gratuluje mieszkańcom Brus, że zechcieli wziąć udział w Konkursie Nasz Zabytek.
Budynek, który niedawno był jedynie ruiną, a w jego wnętrzu mieściły się toalety i magazyny, dziś prezentuje się w nowym blasku. Zachwyca swoim historycznym urokiem i nowoczesną funkcjonalnością. Ceglana elewacja z elementami muru pruskiego już z daleka przykuwa wzrok. Przestronne, wspaniale oświetlone wnętrze zapewnia doskonałe warunki do organizacji różnorodnych wydarzeń społecznych.
Jesteśmy dumni z mieszkańców, którzy zaangażowali się w proces przywracania życia temu zabytkowi. Gratulujemy gminie oraz wykonawcom włożonej pracy. Patrząc w przyszłość, oczekujemy inspirujących i radosnych chwil spędzonych w nowym sercu Brus.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabytku w brusach, zajrzyj tutaj: