To objęty ochroną konserwatorską teren dawnego, jednego z nielicznych w mieście, założenia parkowego w stylu angielskim podmiejskiej rezydencji szczecińskiego małżeństwa Sophie Augusty (z domu Pepin) i Karla Gotthilfa Tilebeinów. O ile Pan Tilebein zapisał się w historii Szczecina, jako świetnie wykształcony i znakomicie prosperujący kupiec, o tyle jego życiowa partnerka, to już postać wybitna swoich czasów, o uniwersalnych i ponadczasowych przymiotach i zasługach.
Przede wszystkim Pani Tilebein, wywarła ogromny wpływ na współczesne jej życie kulturalne i artystyczne miasta, jako mecenaska wielu znakomitych muzyków, malarzy, czy ludzi pióra. Dzięki ich częstym występom, jej żelechowski dom, stał się znaczącym szczecińskim salonem sztuk.
Odnosząc się z pełnym uznaniem, dla poświęcania dóbr materialnych na rzecz piękna, tym bardziej na pamięć zasługuje Sophie Augusta Tilebein – filantropka, która po śmierci swojego małżonka, ufundowała na terenie swojej posiadłości pensję opiekuńczą dla panien w trudnej sytuacji życiowej.
Renowacja parku, o którą lokalna społeczność zabiega od lat, ma także istotny aspekt tożsamościowy zarówno w skali miasta, ale przede wszystkim Osiedla Żelechowa. W ujęciu miejskim, to poniekąd przejaw naszego dojrzałego stosunku do dziejów Szczecina, a w tym lokalnym, inspiracja przez wspomnienie ich najświetniejszych kart, zapisanych na podszczecińskich gminach, które następnie stawały się kolejnymi osiedlami i dzielnicami miasta.
Radio Szczecin – Trwają prace odkrywkowe przy pałacu Tilebeinów | Facebook
Opis powstał dzięki Panu Arkadiuszowi ze Szczecina