25 marca mieszkańcy Gminy Dzierżoniów i okolic mieli okazję wysłuchać recitalu Jakuba Kuszlika – laureata IV nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Z inicjatywy Fundacji Most the Most Kiełczyn znalazł się na liście miast objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Mazurki, scherzo, dwa polonezy – między innymi te dzieła usłyszała publiczność niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim. Utwory Fryderyka Chopina i Jana Ignacego Paderewskiego wykonał Jakub Kuszlik, laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Wybór lokalizacji koncertu nie jest przypadkowy. Pałac w Kiełczynie jest zwycięzcą pilotażu Konkursu Nasz Zabytek, który Fundacja Most the Most przeprowadziła w 2021 r. na Dolnym Śląsku. Fundacja i Gmina Dzierżoniów podpisały umowę o wartości 1 mln zł na rewaloryzację tego zabytkowego pałacu i dostosowanie go do nowych funkcji społecznych.
– Cieszy mnie liczna obecność mieszkańców Gminy Dzierżoniów. To dobry prognostyk na przyszłość. Dzisiejszy koncert jest pierwszą – i z pewnością nie ostatnią – wspólną inicjatywą kulturalną przy okazji tego projektu – powiedziała Brygida Ślabska, prezes Zarządu Fundacji Most the Most i dodała: – To dla nas wyróżnienie, że koncert w Kiełczynie możemy realizować we współpracy z tak znamienitym partnerem, jak Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
– Bardzo się cieszę, że udało się poczynić tak znaczące kroki w kierunku przywrócenia pałacowi w Kiełczynie jego świetności. Za nami wiele lat pracy, aby ten wyjątkowy obiekt stał się centrum spotkań i aktywności naszej społeczności lokalnej. Było to możliwe między innymi dzięki dobrej współpracy z Fundacją Most the Most. Jestem przekonany, że fantastyczny recital Jakuba Kuszlika jest zapowiedzią kolejnych niezwykłych wydarzeń, które będziemy organizowali w tym zabytkowym obiekcie – dodał Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów.
– Nasz projekt wyrównuje szanse w dotarciu do kultury wysokiej, a jednocześnie pełni ważną funkcję edukacyjną – podkreśla Lech Dzierżanowski, Zastępca Dyrektora NIMiT kierujący Departamentem Muzyki. – Ważną rolę pełni w nim muzyka polska, nierzadko kompozytorów związanych z miejscowościami, w których odbywają się koncerty. Artyści za każdym razem przyjmowani są z ogromnym entuzjazmem. To utwierdza nas w przekonaniu, że jest to jeden z ważniejszych programów NIMiT, który od samego początku jest wspierany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wsparcie dla Ukrainy
Wydarzeniu towarzyszyła charytatywna zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. Jej dochód zasili specjalne konto utworzone przez Gminę Dzierżoniów. Zebrane środki finansowe zostaną w całości przekazane na pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Również artysta swój występ zadedykował przyjaciołom z Ukrainy, którzy walczą obecnie o swoją wolność.
„Z klasyką przez Polskę”
Recital Jakuba Kuszlika to jeden z koncertów w cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Jest to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego organizowany od 3 lat przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Cieszy się on rosnącym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Tylko w 2021 roku zorganizowano aż 54 koncerty ze wspaniałymi artystami. Dzięki temu muzyka klasyczna dociera do nowej publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się z ciekawym repertuarem muzyki klasycznej i poznać wybitnych wykonawców.
Jakub Kuszlik, laureat Konkursu Chopinowskiego
Nagrody w prestiżowych konkursach pianistycznych. Koncerty w całej Polsce oraz za granicą, m.in. w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech czy Islandii. Pomimo młodego wieku Jakub Kuszlik ma na swoim koncie mnóstwo osiągnięć o randze międzynarodowej.
Jednymi z najważniejszych są nagrody zdobyte w XVIII Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2021 roku – IV miejsce oraz nagroda specjalna (przyznana przez Polskie Radio) za najlepsze wykonanie mazurków.
W recenzji dla „The Gramophone” Jed Distler napisał: „Zwykle skupiam się na pianistach, których cechy charakteru, talenty i dziwactwa (lub ich brak) łatwo się ujawniają. W związku z tym kilka „czarnych koni” niemal umknęło mojej uwadze, jak choćby Jakub Kuszlik. Obejrzałem jego występ ponownie w drugim etapie […]. Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina.”
Pianista kształcił się pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W listopadzie 2018 roku wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku. W marcu 2019 roku zdobył z kolei II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 roku III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.
O Instytucie
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca to państwowa instytucja kultury, której misją jest działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej.
Instytut działa na rzecz rozwoju i profesjonalizacji środowiska muzycznego i tanecznego, edukacji muzycznej i tanecznej, wspierania badań naukowych w zakresie muzyki i tańca, a także ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego w Polsce i zagranicą.
Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” organizowany w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego to jeden ze sztandarowych projektów służących zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Dzięki niemu publiczność, która na co dzień nie ma możliwości słuchania muzyki klasycznej, może poznać dorobek słynnych twórców i uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie z udziałem wybitnych wykonawców.