18 listopada – mieszkańcy Gminy Sicienko i okolic mieli okazję wysłuchać recitalu Julii Kociuban. Młodej artystki uważanej za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia.
Z inicjatywy Fundacji Most the Most Kruszyn znalazł się na liście miast objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Polonezy, walce i mazurki – usłyszała tłumnie zgromadzona publiczność. Utwory Fryderyka Chopina i Jana Ignacego Paderewskiego wykonała Julia Kociuban – absolwentka Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Palecznego
Wybór lokalizacji koncertu nie był przypadkowy. Zespół Dworsko-Parkowy w Kruszynie jest zwycięzcą pilotażu Konkursu Nasz Zabytek, który Fundacja Most the Most przeprowadziła w 2021 r. w województwie kujawsko-pomorskim. Fundacja i Gmina Siecienko podpisały umowę o wartości 1 mln zł na rewaloryzację tego zabytkowego zespołu Dworsko-Parkowego i dostosowanie go do nowych funkcji społecznych.
Nikogo nie zdziwiła wysoka frekwencja mieszkańców Gminy Sicienko. Koncert nie jest pierwszą – i z pewnością nie ostatnią – wspólną inicjatywą kulturalną przy okazji współpracy fundacji Most the Most z władzami Gminy Sicienko.
„Z klasyką przez Polskę”
Recital Julii Kociuban to jeden z koncertów w cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Jest to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego organizowany od 3 lat przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Cieszy się on rosnącym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Tylko w 2022 roku zorganizowano aż 99 koncerty ze wspaniałymi artystami. Dzięki temu muzyka klasyczna dociera do nowej publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się z ciekawym repertuarem muzyki klasycznej i poznać wybitnych wykonawców.
O Julii Kociuban
Artystka regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych w Europie (m.in. Herku- lessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu), Ameryce oraz Azji. Jest zapraszana na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne na świecie w tym m.in. La Roque d’Antheron, La Folle Journee, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Fe- stiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.
Jako solistka koncertowała z towarzyszeniem uznanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoniker, Wiedeńska Orkiestra Radiowa ORF, Orkiestra Symfoniczna NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Lahav Shani, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Heribert Beissel, Aziz Shok- hakimov, Ken-David Masur, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.
Julia Kociuban jest absolwentką Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studio- wała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Palecznego. W 2019 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, a rok później ukończyła podyplomowe studia menadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest także pomysłodawczynią i dyrektorem BISMA Bacewicz International Summer Music Academy.
O Instytucie
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca to państwowa instytucja kultury, której misją jest działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej.
Instytut działa na rzecz rozwoju i profesjonalizacji środowiska muzycznego i tanecznego, edukacji muzycznej i tanecznej, wspierania badań naukowych w zakresie muzyki i tańca, a także ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego w Polsce i zagranicą.
Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” organizowany w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego to jeden ze sztandarowych projektów służących zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Dzięki niemu publiczność, która na co dzień nie ma możliwości słuchania muzyki klasycznej, może poznać dorobek słynnych twórców i uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie z udziałem wybitnych wykonawców.