Na terenie Wrocławia znajdują się pozostałości zabudowy wytwórni oraz towarzysząca jej stajnia wraz z wozownią. Zostały wzniesione według projektu wykonanego w 1865 roku, autorstwa wrocławskiego mistrza murarskiego B. Steckla.
Budynek ma kilka charakterystycznych elementów. Jest nim m.in. rzeźba kobiety, która trzyma owoce. Po bokach widnieją medaliony z końskimi głowami.
Proces rewitalizacji podwórza wraz ze zniszczoną obecnie zabudową dawnej wytwórni, miał rozpocząć się już kilka lata temu.
W 2017 roku rozstrzygnięto konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania niniejszego obszaru. Obecnie niestety wciąż zabudowa stoi zaniedbana.
Mieszkańcy osiedla nie mają pojęcia o historycznej zabudowie, z którą sąsiadują. Wyłaniająca się zza muru nowa inwestycja mieszkaniowa przyćmiewa piękne zdobienia Wytwórni.
Takie pozostałości najstarszych śladów przemysłowej kariery Przedmieścia Oławskiego to skarb. Powinniśmy jak najszybciej ocalić Starą Wozownią od zniszczenia i zapomnienia.
Opis powstał dzięki pani Annie z Wrocławia.