Zamek krzyżacki został wzniesiony w XIV wieku, na planie kwadratu o wymiarach 45 m na 45 m. Składał się z czterech skrzydeł, wysokości ok. 17 metrów, otaczających wewnętrzny dziedziniec. Całość zamku wysokiego była otoczona z trzech stron fosą, natomiast z czwartej strony – od zachodu rzeką Drwęcą. Wjazd na zamek umożliwiał most zwodzony. Zamek w Brodnicy pełnił funkcję obronną dla jednego z najważniejszych grodów nad Drwęcą w czasach wojen krzyżackich. Natomiast od 1479 zamek stanowił siedzibę starostów polskich.
Jest to obiekt zabytkowy stanowiący istotny element dziedzictwa kulturowego Brodnicy i regionu. Najbardziej reprezentatywnym elementem pozostałości zabytku jest wieża – widać ją z daleka, a jej charakterystyczny kształt jest łatwo rozpoznawalną wizytówką Brodnicy. Doskonale zachowana wieża krzyżackiego zamku przyciąga dziś turystów, bowiem zobaczyć z niej można niezwykły widok: świetnie zachowaną brodnicką starówkę z okazałym gotyckim kościołem, dwiema bramami, malowniczym ratuszem i klasycystyczną ewangelicką kirchą oraz srebrzące się wśród lasów jeziora Pojezierza Brodnickiego.
Podobno ta średniowieczna budowla jest regularnie nawiedzana przez Białą Damę, czyli ducha Anny Wazówny – starościanki brodnickiej, która zmarła w 1625 roku na tamtejszym zamku. W każdą sylwestrową noc Biała Dama wchodzi na pierwsze piętro wieży, obchodzi je dookoła, po czym wspina się na samą górę i znika.
Opis powstał dzięki Panu Bartoszowi z Brodnicy