Rozwadowska „Górka” stanowiła lokal konspiracyjny dla stalowowolskiej komórki Kedywu AK. Placówkę formalnie utworzono i w maju 1943 roku z rozkazu komendanta rejonowego „Zaremby” (Kazimierza Pilata). „Kedyw” oznacza Kierownictwo Dywersji, tj. pion Armii Krajowej przeznaczony do prowadzenia akcji bojowych i dywersyjnych który powołano do życia rozkazem Komendanta Głównego AK z dnia 22 stycznia 1943 roku.
Na „Górce” w niewielkim pokoiku na poddaszu budynku starego kina, w pobliżu stacji kolejowej w Rozwadowie był magazyn broni i amunicji, dokumentów legalizacyjnych, środków pieniężnych itp., służył również jako miejsce schronienia dla żołnierzy AK udających się na czy wracających z akcji bojowych. Członkowie miejscowego Kedywu nazywali to miejsce bazą, opiekował się nim Czesław Leszek Kamiński pseudonim „Głaz”.
Na trop „Górki” Gestapo wpadło przypadkowo. 18 maja 1944 roku o świcie, przyszli tu w poszukiwaniu Leszka Kamińskiego. Niemcy zainteresowali się miejscem, okrążyli lokal, wpadli na górę i zorientowali się, że odkryli nieznaną bazę konspiracyjną. Doszło do wymiany ognia, w wyniku czego zlikwidowali rozwadowską „Górkę”, a także zdobyli doskonały punk zaczepienia do rozbicia stalowowolskiej Armii Krajowej. Dzięki zdobytym tu dokumentom doszło do dużej „wsypy” lokalnej organizacji AK. 18 maja 1984 roku na ścianie budynku umieszczono pamiątkową tablicę.
Opis powstał dzięki Panu Tomaszowi