Fundacja Most the Most jest parterem realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca projektu Nowy Głos: Ukraina: Zróbmy razem operę. Będzie to cykl kilkuetapowych, interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży ewakuowanych z terenów objętych wojną. Warsztaty poprowadzą ukraińscy artyści-instruktorzy. Finałem projektu będzie wykonanie fragmentów opery „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego.
Fundacja Most the Most włącza się w działania pomocowe na rzecz przebywających w Polsce obywateli Ukrainy. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Most the Most, NIMIT w ramach programu wspieraMY Ukrainę, zrealizuje projekt dla dzieci i młodzieży, które przebywają w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym OSSA. Są to osoby ewakuowane z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Ukrainy. Grupa samych małoletnich podopiecznych liczy ponad 1000 osób w wieku od 0 do 17 lat.
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wraz z Fundacją Jutropera pod opieką artystyczną i logistyczną Michała Znanieckiego, zaplanowali serię działań artystycznych. Będzie to cykl pełnowymiarowych warsztatów inspirowanych operą ukraińskiego kompozytora Semena Hułak-Artemowskiego „Zaporożec za Dunajem”. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Most the Most, która jest partnerem tej niezwykłej inicjatywy.”
Opera jest jednym z najbardziej kompleksowych dzieł sztuki. Muzyka i plastyka, choreografia i gra aktorska łączą się w jeden wspólny świat , w którym każde dziecko będzie mogło znaleźć swoje miejsce. Uczęszczając na warsztaty uczestnicy będą mogli rozwijać i pogłębiać swoje pasje. Od tych technicznych czy technologicznych ( światła, multimedia, konstruowanie scenografii) po artystyczne ( taniec, śpiew, grafika) – mówi Michał Znaniecki, światowej sławy reżyser. Jedna z najstarszych form sztuki, jakim jest opera stanie się platformą uczestnictwa. “Zaporożec za Dunajem” to temat przewodni, a jego realizacja w formie scenicznej z udziałem 1000 dzieci , to wspaniałe wyzwanie dla artystów Mistrzów z Ukrainy i Polski – jak dodaje artysta.
Temat i cel warsztatów
Zaplanowane warsztaty przybliżą małemu widzowi na wielu płaszczyznach proces powstawania opery oraz muzyki klasycznej. Działania animacyjne (często też w formie zabawy) pozwolą dzieciom w czynny sposób uczestniczyć w zajęciach. Ich spotkanie z profesjonalnymi artystami, pedagogami, animatorami z pewnością nie tylko wzbogaci ich wiedzę artystyczną ale pozwoli odciągnąć myśli od tragedii wojny w ich rodzinnym kraju. Jednocześnie przy projekcie zatrudnienie znajdą artyści-edukatorzy z Ukrainy prowadzący warsztaty dla dzieci z różnych dziedzin sztuki.
Tematycznie warsztaty prowadzone będą w 10 kategoriach, m.in: chór, śpiew, orkiestra, choreografia, reżyseria czy scenografia. Nie zabraknie także warsztatu „muzyki polskiej”, gdzie
w ciekawej formule prowadzone będą zajęcia, które przybliżą ukraińskim dzieciom polską kulturę. Projekt jest dedykowany wszystkim grupom wiekowym dzieci przebywających w ośrodku OSSA. Formuła zajęć będzie dostosowana do ich potrzeb.
Wprowadzające lekcje teoretyczne w ciekawej formule, spotkania z artystami, z zespołem kreatywnym oraz z rzemieślnikami sztuki teatralnej (krawiec teatralny charakteryzatorka, montażysta, elektryk czy dźwiękowiec) oraz współtworzenie i obserwowanie procesu produkcyjnego (własnoręcznie wykonywane elementy scenografii i rekwizyty) z pewnością zainteresują dzieci.
Wspólny cel – wspólnie stworzony spektakl/opera
Spotkania, wspólne zapoznanie się, kompleksowe warsztaty, a finalnie współudział w samym spektaklu/ elementach pełnowymiarowej opery – to system pracy, który pozwoli na płynność
w grupach jak i zapewnienie dostępności osobom z niepełnosprawnościami, do potrzeb których organizatorzy dostosowali także działania.
Praca warsztatowa będzie programowana w mobilnym systemie modułowym, w taki sposób, by umożliwić – bez szkody dla pracy jak i dla dzieci – rotację w grupach. Nieuniknione jest to, że dzieci będą wyjeżdżać, a być może kolejne będą przyjeżdżać. Bagaż który ze sobą zabiorą, to nie tylko kontekst operowy, czy muzyczny, ale przede wszystkim doświadczenie pracy w grupie, kreatywności, poznanie nowych zawodów.
Punktem finalnym projektu, będzie wspólna prezentacja fragmentów opery „Zaporożec za Dunajem”. Odbędzie się wtedy prezentacja z udziałem artystów operowych z Ukrainy oraz dzieci i młodzieży, które uczestniczyły w warsztatach. Młodzi artyści będą przygotowani do wspólnego wykonania fragmentów choreograficznych czy chóralnych, wykonają samodzielnie elementy scenografii czy rekwizytów a nawet kostiumów.
Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy
z Fundacją Most the Most.
O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.