Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim zgłaszającym i właścicielom zabytków dziękujemy za zaangażowanie. Teraz czas na II Konkurs, w którym mieszkańcy będą zgłaszać Fundacji pomysły na funkcję społeczną zwycięskich zabytków. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umów z ich właścicielami, Fundacja przyzna dofinansowanie na ich rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.
Poznaj zwycięskie obiekty w I Konkursie Nasz Zabytek
- Lubuskie: dawny magazyn solny w Nowej Soli – WIĘCEJ
- Świętokrzyskie: „Murowaniec” w Moskorzewie – WIĘCEJ
- Warmińsko-mazurskie: dawna synagoga w Barczewie – WIĘCEJ
Teraz czas na pomysł
Po ogłoszeniu zwycięzców I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, zależy nam na inicjatywie mieszkańców. Fundacja przez trzy tygodnie (od 16 maja do 6 czerwca 2022 r.) będzie zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).
Co dalej?
Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskich zabytków. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów z ich właścicielami i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytków oraz dostosowanie ich do wybranych w konkursie funkcji.
Jakie inne zabytki zgłosili mieszkańcy?
Nabór zgłoszeń w I Konkursie w województwach lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim trwał od 7 lutego do 7 marca 2022 roku. Otrzymaliśmy od mieszkańców tych województw 1008 zgłoszeń na 102 zabytkowe obiekty. Wśród nich znalazło się 29 zabytków z województwa lubuskiego, 33 ze świętokrzyskiego i 40 z warmińsko-mazurskiego. Ocenę formalną przeszło 67 zabytków (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną).
Obiekty te można obejrzeć na MAPIE ZABYTKÓW.
Następnie Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało 29 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków.
Komisja konkursowa wybrała zwycięzców spośród poniższych zabytków:
Lubuskie
- Dawny magazyn solny w Nowej Soli
- Park w Zaborze
- Wieża Bismarcka w Żaganiu
- Zamek w Żarach
- Zbór poewangelicki w Letnicy
- Zespół zamkowo-muzealny w Międzyrzeczu
- Wiatrak w Lubięcinie
- Dom pomocy społecznej w Trzebiechowie
Świętokrzyskie
- „Murowaniec” w Moskorzewie
- Dworzec kolejki wąskotorowej w Pińczowie
- Wielki piec w Starachowicach
- Brama Warszawska w Opatowie
- Zamek królewski w Chęcinach
- Ruiny huty Józef w Samsonowie
- Osiedle drewniane w Sędziszowie
- Zamek Władysława Jagiełły w Szydłowie
- Glorietta w Końskiem
- Oficyna pałacowa we Włostowie
Warmińsko-mazurskie
- Synagoga w Barczewie
- Wiatrak w Bęsi
- Klasztorek w Nidzicy
- Wieża w Pasymiu
- Mury obronne w Olsztynie
- Diabla Góra w Srokowie
- Młyn w Młynarach
- Dom modlitwy menonitów w Jeziorze
- Szkoła w Bożem
- Kościół ewangelicki w Kobułtach
- Kamienica w Działdowie
Aktualne informacje o konkursie znajdziesz w zakładce Nasz Zabytek.