
CHOCIMÓW
Dwór w Chocimowie zwycięzcą 1 konkursu Nasz Zabytek w woj. świętokrzyskim w 2023 r.!
CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie świętokrzyskim
17 Finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia” przystąpi do przesłuchań na żywo w Klubie Jassmine!
Znamy listę 48 Półfinalistów w Konkursie „Współbrzmienia”
Zakończenie Głosowania w III Etapie Konkursu „Współbrzmienia” – Oddano 14 073 Głosy!
Zakończenie Naboru Zgłoszeń w II Konkursie „Nasz Zabytek”!
ZWYCIĘZCA
KONKURSU
2023
W kwietniu 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła I Konkurs „Nasz Zabytek”
w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tego regionu mieli możliwość zgłaszania zabytków,
którym pragnęliby nadać nowe życie. Społeczność Chocimowa intensywnie zaangażowała się w konkurs.
Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Kunów,
w I konkursie Nasz Zabytek w województwie świętokrzyskim zwyciężył:
Dwór
w Chocimowie!
Od 17 lipca do 28 sierpnia mieszkańcy Chocimowa i okolic zgłaszali Fundacji pomysły na nową funkcję społeczną dworu w Chocimowie.
Za wszystkie zgłoszenia serdecznie dziękujemy!
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie świętokrzyskim
Fundacja Most the Most w lutym 2022 roku ogłosiła w Świętokrzyskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Społeczność Moskorzewa zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Moskorzew, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie świętokrzyskim zwyciężył…
BUDYNEK DWORSKI
„MUROWANIEC”
„Murowaniec” należy do kompleksu dworskiego w Moskorzewie. W jego skład wchodzą także: dwór, tzw. ,,oficyna” i park. Jest to jedyny wartościowy zabytkowy kompleks dla gminy Moskorzew. Dla lokalnej społeczności ma on ogromne znaczenie historyczne oraz kulturalne.
To tutaj toczyła się historia powstania miejscowości Moskorzew. Z zachowanych źródeł historycznych wynika, iż w to w Murowańcu podejmowane były najważniejsze decyzje dla lokalnej społeczności w 1907 r., takie jak założenie przez żonę Augusta Potockiego, Marię Wielkopolską, ochronki dla dzieci. Dwa lata później powstała tu szwalnia, w której uczyły się szyć dziewczęta ze wsi Moskorzew. W 1896 roku z kolei powstała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Istnieje ona do dziś i jest jedną z najstarszych w województwie świętokrzyskim.
To dzięki zespołowi dworskiemu miejscowość Moskorzew zaistniała w historii województwa Świętokrzyskiego.
Rewaloryzacja Murowańca pomoże w pogłębieniu relacji wielopokoleniowych i zapewni przywrócenie walorów krajobrazowych jak i historycznych.
Dzięki oddolnej inicjatywie Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi w Moskorzewie „Murowaniec” uzyskał dofinasowanie do wykonania ekspertyzy budowalnej. Dzięki niej gmina mogła poczynić kolejny krok i skompletować niezbędne dokumenty umożliwiające wykonanie rewaloryzacji budynku.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
ŚWIĘTOKRZYSKIM:
Bobrza | Zakład Wielkopiecowy
W Bobrzy miał powstać olbrzymi Zakład Wielkopiecowy, produkujący 5 100 ton surówki żelaznej rocznie. Projekt finalny zakładu został wykonany w latach 1826-1827….
Bodzentyn | Ruiny zamku
Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie to miejsce pełne historii i niepowtarzalnego klimatu. To jeden z najstarszych zabytków w powiecie kieleckim, który wciąż skrywa wiele tajemnic. Jego…
Chęciny | Zamek Królewski
Zamek w Chęcinach to jeden z najcenniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego. Jego wielowiekowa historia, wiąże się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach naszej ojczyzny. Począwszy od jego początków…
Cieszkowy | Zbór Ariański
Zbór ariański w Cieszkowach to jeden z niewielu zabytków po Braciach Polskich. Wybudowany w XVII wieku. Czasy jego świetności dawno minęły, w XIX wieku przeznaczony był…
Janik | Kapliczka Św. Katarzyny z 1430r.
Gotycka kapliczka św. Katarzyny zalicza się do najstarszego tego typu obiektów w Polsce. Ufundował ją w 1430 r. biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Usytuowana była dawniej przy…
Końskie | Glorietta z terenem przyległym w zespole pałacowo-parkowym
Glorietta jest budowlą z przełomu XVIII/XIX wieku, stanowiącą zamknięcie od południa osi pałacowej. Takie obiekty były modne i charakterystyczne dla założeń pałacowych od połowy…
Końskie | Kamienica
Budynek wybudowany został pod koniec XVIII wieku. Pierwotnie, przed 100 laty, mieściła się tu pierwsza biblioteka w Końskich. Od 1940 r. mieszkał w tym domu doktor Kazimierz…
Maleniec | Zabytkowy zakład hutniczy
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu to jedyny w województwie świętokrzyskim XVIII-wieczny zakład przemysłowy z układem wodnym i największym w Polsce drewnianym kołem wodnym. Zakład ten pracował…
Małogoszcz | Budynek dawnej szkoły podstawowej
Budynek dawnej szkoły podstawowej to jeden z nielicznych zabytków naszego regionu. Prawdopodobnie stoi na miejscu dawnego kościoła św. Krzyża i szpitala dla starców i ubogich z roku…
Moskorzew | Budynek dworski – tzw. murowaniec
Najstarszy zachowany w Moskorzewie budynek, tzw. murowaniec, uznawany jest za pozostałość późnośredniowiecznego dworu. Najprawdopodobniej była to początkowo wieża mieszkalna, następnie przez krótki okres wykorzystywana…
Mostki | Wiejski dom kultury
Budynek Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach był jednym z obiektów działającej w latach 1816 – 1826 (a powstałej w Kielcach – dzięki staraniom Stanisława Staszica)…
Opatów | Brama warszawska
Brama Warszawska zbudowana w latach 1520-1530 w miejscu wcześniejszej bramy i XIV-wiecznych, średniowiecznych murów obronnych. Wchodziła w skład systemu obrony kupieckiego Opatowa wraz z murami…
Ostrowiec Świętokrzyski | Ostrowiecki browar kultury
Browar Saskich w Ostrowcu (zwanym wtedy Kieleckim bo Świętokrzyskim jest od 1937 roku) wybudowano w 1908 r. przy ówczesnej ulicy Siennieńskiej. W miejscu tym do niedawna przez kilkadziesiąt…
Pińczów | Dworzec kolejki wąskotorowej
Historia kolei na tym terenie zaczęła się w okresie I wojny światowej, w lutym 1915 roku dla potrzeb militarnych wybudowany został pierwszy odcinek linii…
Podzamcze Piekoszowskie | Pałac Tarłów
Pałac Tarłów został wybudowany na wzór Pałacu Biskupów Karkowskich w Kielcach i został zaprojektowany przez tego samego włoskiego architekta. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji…
Ruszcza | Zespół parkowo-dworski
Zabytkowy dworek położony w miejscowości Ruszcza powstał pod koniec XVIII wieku. Posiada wyjątkową wartość historyczną i artystyczną. W końcu XVII w. należał do rodziny Straszewiczów,…
Samsonów | Ruiny huty Józef
Region Świętokrzyski ma wiele unikalnych, charakterystycznych tylko dla tego obszaru, zabytków. Zaliczają się do nich m.in. pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Jednymi z bardziej…
Sędziszów | Osiedle drewniane
Są to stare dwupiętrowe drewniane budynki mieszkalne.
Sędziszów | Parowozownia kolejowa
Parowozownia została wybudowana w latach 1882-1884. 13 stycznia 1885 miało miejsce oddanie do użytku hali Parowozowni oraz otwarcie linii kolejowej Gołonóg – Sędziszów….
Śladków Duży | Pałac
Pałac znajduje się w Śladkowie Dużym – wsi położonej 5 kilometrów od Chmielnika. W XVI wieku majątek ziemski należał do rodziny Balickich. Prawdopodobnie w 1681…
Starachowice | Wielki piec
Wieli Piec w Starachowicach zbudowany został w 1899 roku. Ma ogromne znaczenie dla historii miasta. To dzięki oddaniu do użytku zakładu wielkopiecowego niewielka osada zaczęła…
Szydłów | Zamek Władysława Jagiełły
Zamek królewski Władysława Jagiełły, który przetrwał do naszych czasów praktycznie w nieprzekształconej formie, przez wiele lat określany był mianem „sala rycerska”. Uważano, że zbudowano go w czasach…
Ujazd | Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór powstał w latach 1627–1644. Został wybudowany przesz ówczesnego wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu…
Węchadłów | Zespół dworsko-parkowy
Pierwsze wzmianki o Węchadłowie pochodzą z 1379 roku. Już na początku XVI wieku właścicielami wsi została rodzina Górskich, która w 1559 roku wzniosła tu zbór ariański….
Włostów | Oficyna pałacowa
W zespole pałacowo-parkowym we Włostowie znajduje się ceglano-kamienna, klasycystyczna oficyna z II ćw. XIX w. w stanie ruiny. Budynek ten usadowiony jest na skraju pochyłości terenowej,…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa