WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Fundacja Most the Most w lutym 2022 roku ogłosiła w Warmińsko-Mazurskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.

Lokalna społeczność Barczewa i okolic zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Powiatu Olsztyńskiego, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie warmińsko-mazurskim zwyciężyła…

DAWNA SYNAGOGA
W BARCZEWIE

Teraz czas na pomysł!

Teraz nadszedł czas, żebyście wspólnie z sąsiadami, bliskimi, przyjaciółmi wymyślili funkcje, które ten zabytkowy obiekt będzie pełnić po przeprowadzeniu w nim prac modernizacyjnych. Teraz macie wpływ na to, jak jeszcze ten zabytek będzie Wam służyć przez następne lata.

Od 16 maja do 6 czerwca 2022 r. zgłoś pomysł w jaki sposób chcesz użytkować zabytek. Pomysł będzie można zgłosić tutaj przez elektroniczny formularz lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).

Nabór zgłoszeń pomysłów zakończył się 6 czerwca 2022 r.

Zaangażuj się, to tylko kilka prostych kroków!

1.

Wymyśl jak nadać zwycięskiemu zabytkowi nowe życie*

3.

Zachęć bliskich, sąsiadów, żeby również przesłali nam swoje pomysły.

*Przygotowaliśmy kilka punktów, które pomogą Ci wypełnić zgłoszenie. Zastanów się jak realizacja Twojego pomysłu:

  • będzie służyć mieszkańcom?
  • uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? Kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?
  • może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?

Nabór zgłoszeń pomysłów zakończył się 6 czerwca 2022 r.

O ZABYTKU

Dawna synagoga w Barczewie jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ogólnodostępnym, który pozostał niezniszczony w czasie tzw. nocy kryształowej w 1938 roku. Dzisiaj mieści się tu Powiatowa Galeria Sztuki ,,Synagoga”, która działa jedynie w okresie letnim, ponieważ nie ma ogrzewania.

W okresie wakacyjnym i urlopowym dzieje się w tym miejscu bardzo wiele działań kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych, m.in. wernisaże, wystawy, koncerty, sztuki teatralne. Odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady UTW, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, spływy kajakowe. W tym krótkim ciepłym czasie jest kumulacja wszelkiego dobra w tym wyjątkowym miejscu z niezwykle dobrą energią! Realizowane są projekty, które integrują wszystkie pokolenia, łączą ludzi o różnych poglądach, tradycjach i zwyczajach.

Powiat Olsztyński, jako właściciel budynku, współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym ,,Pojezierze” w Olsztynie, oddział w Barczewie. Stowarzyszenie działając non-profit, skupia wyłącznie wolontariuszy, którzy z potrzeby serca i aby ocalić od zapomnienia to właśnie miejsca, mając świadomość, że ,,bez przeszłości nie ma skrzydeł”.

W 1937 roku Gmina żydowska sprzedaje synagogę za 4800 marek Katharinie Kuck, mieszkance miasteczka. Być może był to powód dla którego Niemcy nie zniszczyli w czasie nocy kryształowej tej bożnicy żydowskiej.

Barczewska synagoga znajduje się na Warmii i jednocześnie na trasie turystycznej na Wielkie Jeziora Mazurskie. Odwiedzają ją turyści z całego kraju, Europy i świata. Wewnątrz budynku zachowała się dawna sala modlitwy dla mężczyzn oraz empora, w synagodze wykorzystywana jako babiniec, w ogrodzie znajduje się fragment mykwy, czyli łaźni żydowskiej, która mieściła się nad brzegiem Kanału Młyńskiego, a dzisiaj Pisy Warmińskiej. W 2017 sprowadzono odzyskane 24 macewy z barczewskiego kirkutu i utworzono lapidarium pod warmińskim niebem.

W 2020 roku synagoga została zeskanowana, tego też roku konserwator zabytków dokonał odkrywek na ścianach i elementach drewnianych. Dzisiaj wiemy jakie kolory były oryginalne na drzwiach, oknach, filarach i babińcu.

Synagoga łączy ludzi o różnych poglądach, zwyczajach, religii. Uczy wzajemnego szacunku do inności i przeszłości, bo ,,dzisiaj” jest mostem między tym co było, a tym co będzie! Parcela wybrana przez Żydów, na której postawiono dom modlitwy należy do miejsc wyjątkowych i magicznych! Tak wówczas jak i obecnie można w tym miejscu odpocząć, posilić się, pomodlić, wysłuchać wielu tajemnic i… powrócić za rok!

OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
WARMIŃSKO-MAZURSKIM:

Barczewo | Synagoga

Synagoga czyli dom modlitwy w Barczewie jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ogólnodostępnym, który pozostał niezniszczony w czasie tzw. nocy …

Nidzica | Klasztorek

Klasztorek to gotycka budowla o charakterze obronnym, usytuowana w południowo-wschodnim narożniku miasta i należąca do miejskich fortyfikacji. Pierwotnie wschodnia jej …

Rejsyty | Pałac

Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wybudował dwór w Rejsytach. Piętrowa budowla nakryta dachem dwuspadowym, została wzniesiona na planie prostokąta …

Rudziszki | Kuźnia

Kuźnia w Rudziszkach należała do zespołu XVII-wiecznego pałacu, przebudowanego z początkiem XIX w. w stylu barokowym. Dwuizbowy budynek zbudowany na …
Przewiń do góry