
LETNICA
Zbór poewangelicki zwycięzcą 1 konkursu Nasz Zabytek w woj. lubuskim w 2023 r.!
CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie lubuskim
Dziękujemy za Waszą obecność i zaangażowanie!
Zakończenie kolejnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”.
Zakończenie naboru zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”
Sukces drugiej edycji konkursu 'Nasz Zabytek’. Podsumowujemy i dziękujemy za zaangażowanie!”
ZWYCIĘZCA
KONKURSU
2023
W marcu 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła I Konkurs „Nasz Zabytek”
w województwie lubuskim. Mieszkańcy tego regionu mieli możliwość zgłaszania zabytków,
którym pragnęliby nadać nowe życie. Społeczność Letnicy intensywnie zaangażowała się w konkurs.
Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Świdnica,
w I konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim zwyciężył:
Zbór
poewangelicki
w Letnicy!
Letnica | Zbór poewangelicki
Od 26 czerwca do 17 lipca 2023 r. mieszkańcy zgłaszali Fundacji pomysły na nową funkcję społeczną pałacu. Za wszystkie zgłoszenia serdecznie dziękujemy!
ZOBACZ WSZYSTKIE
ZABTYKI
zgłoszone w konkursie „Nasz Zabytek” w województwie lubuskim w 2023 r.
Drezdenko | Biblioteka
Biblioteka swą siedzibę ma w zabytkowym budynku od lat 80. XX wieku. Historycznie w miejscu tym znajdowała się cukiernia oraz kawiarnia. W czasach, gdy miasto nosiło niemiecką…
Gorzów Wielkopolski | Spichlerz – Muzeum Lubuskie
Spichlerz wzniesiony ok 1772 r., w budowie szachulcowej 3 kondygnacje w czasach żeglugi na rzece Warcie, zaraz po otwarciu Kanału Bydgoskiego. W budynku przechowywano zboże aż do 1975 r. Planowano…
Kostrzyn nad Odrą | Rawelin August Wilhelm
Rawelin August Wilhelm jest jednym z najcenniejszych obiektów Twierdzy Kostrzyn. Przy jego budowie i modernizacji pracowali inżynierowie ze Szwecji, Francji, Holandii i Prus. Mur…
Kożuchów | Zamek Książęcy
Zamek książęcy w Kożuchowie wzniesiony w 1. Poł. XIV w. na miejscu grodu kasztelańskiego, stał się w latach 1369–1476 siedzibą głogowsko-żagańskich książąt – Henryka…
Letnica | Zbór poewangelicki
Zbór w Letnicy zbudowany został w 1819 r. W 1867 r. od strony zachodu dobudowano utrzymaną w neoklasycystycznej stylistyce wieżę, kwadratową w założeniu, zaś w zwieńczeniu ośmioboczną, zakończoną dzwonowatym…
Łęknica | Belweder
Budynek „Belweder” został wzniesiony przypuszczalnie w 1925r. przez Oskara Urbanitz, spadkobiercę Edwarda Urbanitz założyciela huty szkła. Rezydencję usytuowano na terenie parku, który został założony…
Pniewo | Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy
Obiekt został wybudowany w 1934-1938. Był to najbardziej zaawansowany technologicznie system fortyfikacji hitlerowskich Niemiec i pozostaje jednym z największych i najciekawszych tego typu systemów w dzisiejszym…
Przecław | Dawny Kościół Ewangelicki
Kościół ewangelicki wybudowany w 1769 rok. Przebudowany w 1907r. Aktualnie ruina. Opis powstał na podstawie informacji umieszczonych na stronie: http://wzgorzadalkowskie.mega.pl/Informator/TabId/95/ArtMID/487/ArticleID/46/Kosciol-ewangelicki-Przeclaw-gmNiegoslawice-wojlubuskie.aspx
Słubice | Stadion
Stadion w Słubicach powstał jako stadion miejski Frankfurtu nad Odrą. Prace prowadzono w latach 1914-1927. Wraz z otaczającymi go zielonymi terenami sportowymi, jest jednym z niewielu…
Witnica | Kamienica przy ul. Sikorskiego 3
Kamieniczka z lat 20. XX w. jest usytuowana na terenie historycznego układu przestrzennego miasta Witnica, datowanego na 2 połowę XIII w. Zespół kamieniczek…
Wschowa | Biały Domek
Jest to unikatowy zabytek modernistycznej architektury, który powstał w latach 1923-1928. Wschowski „Biały Domek” po II wojnie światowej pełnił funkcję kiosku RUCHU, sklepu odzieżowego, pijalni…
Żagań | Fragment Murów Miejskich
Średniowieczne, piastowskie mury miejskie wyznaczające granice starego miasta, przetrwały być może około 600 lat, w tym dwie wojny światowe. Opis powstał…
Zielona Góra | Amfiteatr im. Anny German
Powstanie Amfiteatru datuje się na koniec XIX wieku, jako “teatru leśnego”. Wykonany od podstaw przez grunberczyków służył im do spotkań podczas letnich festynów, gdyż otoczony zewsząd…
Zielona Góra | Wieża Braniborska
Historia Wieży Braniborskiej zaczyna się 10 marca 1860 r. W tym dniu, podczas zebrania, zgłosiła się grupa 40 osób gotowych sfinansować budowę…
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie lubuskim
Fundacja Most the Most w lutym 2022 roku ogłosiła w Lubuskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa lubuskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Lokalna społeczność Nowej Soli zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Miasta Nowa Sól, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim zwyciężył…
DAWNY MAGAZYN SOLNY
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem zaopatrywania Śląska w sól. W połowie XVI w. cesarze z dynastii habsburskiej chcąc uniezależnić się od dostaw tego cennego towaru z polskiej Wieliczki i Bochni wydali stosowne przywileje, które umożliwiły założenie warzelni przetwarzającej sól z importowanego surowca. Wokół założonej w 1563 r. warzelni soli powstała osada Nowa Sól (niem. Neusalz), a przy niej tartak, browar, a z czasem inne warsztaty rzemieślnicze.
Produkcję soli wstrzymano na początku XVIII stulecia. Miejsce warzelni zajęła w 1713 r. faktoria tego surowca, która wchodziła w skład sieci magazynów i składów założonych w nadodrzańskich miejscowościach przez brandenburskich przemysłowców. W 1787 r. wzmiankowano w posiadaniu faktorii 5 magazynów.
Do czasu likwidacji faktorii solnej w połowie XIX wieku na placu odbywał się handel solą i wzniesiony przy nim obiekt służył magazynowaniu tego surowca.
Parterowa budowla, nakryta dachem kopertowym z doświetleniem w postaci tzw. wolego oka pełniła funkcje magazynowe do początku XXI stulecia. We wnętrzu zachowała się oryginalna drewniana konstrukcja drugiej kondygnacji oraz belek stropowych. Budynek od dłuższego czasu niszczeje, a znajduje się w atrakcyjnej okolicy, blisko Odry i powstającej właśnie promenady nadrzecznej. Doczekał się jedynie remontu dachu. Obiekt charakteryzuje się atrakcyjną przestrzenią tj. 480m2.
– Czekałam, aż konkurs Nasz Zabytek zawita do lubuskiego ponieważ mogę wreszcie dokonać zgłoszenia zabytku w moim mieście: Nowej Soli budynku dawnego magazynu solnego przy ul. Witosa, tuż obok portu (…) Zawsze kiedy przechodzę obok niego zastanawiam się dlaczego nikt jeszcze nie tchnął w nim jeszcze życia a przecież jest tego wart: znajduje się w sercu pięknej i zrewitalizowanej dzielnicy portowej którą nowosolanie i nie tylko kochają najbardziej i która jest wizytówka naszego miasta. No cóż: wszystko ma swój czas… widocznie ten magazyn solny czeka na swój(…). Dlaczego stawiam ten zabytek: właśnie dlatego, że kusi do wejścia do środka i pobudza wyobraźnię, inspiruje do działania – napisała jedna ze zgłaszających osób.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
LUBUSKIM:
Dąbroszyn | Dworzec kolejowy
Jest to zabytek z 1857 r., który został zaprojektowany przez autora dwupoziomowego mostu w Kostrzynie n/Odrą i kościoła w Santoku. Był jedynym tego rodzaju dworcem przy linii Królewskiej…
Gubin | Ruiny kościoła farnego
Jest to największa budowla sakralna na zachodzie Polski z XIV wieku. Wieża ruin kościoła jest najwyższym punktem widokowym w regionie (ponad 60 m). Wybudowany…
Krosno Odrzańskie | Zamek piastowski
Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim to najdalej wysunięty na północ zamek średniowiecznego Śląska. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII w. Już za panowania Henryka…
Letnica | Zbór poewangelicki
Zbór w Letnicy zbudowany został w 1819 r. W 1867 r. od strony zachodu dobudowano utrzymaną w neoklasycystycznej stylistyce wieżę, kwadratową w założeniu, zaś w zwieńczeniu ośmioboczną, zakończoną dzwonowatym…
Lubięcin | Wiatrak typu koźlak
Wiatrak, wzniesiony w 1705 r., jest cennym przykładem tradycyjnego budownictwa ludowego. W 1791 r. w Lubięcinie, należącym do rodziny von Schoenaich z Siedliska, znajdowały: dwór, szkoła, dwa…
Lubsko | Kolejowa wieża wodna i magazyn
Wieża wodna powstała przed 1908 r. Podobnie Dworzec Towarowy powstał przed wybuchem I wojny światowej, jako jeden z 3 dworców Lubsku. Historia kolei w mieście datuje…
Międzyrzecz | Zespół zamkowo-muzealny
Zamek w Międzyrzeczu to otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego. Zamek zlokalizowany jest na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek…
Niwiska | Park
Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Naiwiskach składa się z parku, pałacu oraz zabudowań folwarku. W 1753 roku idąc z duchem epoki, gruntowanie przebudowano pałac, a parkowi nadano…
Nowa Sól | Dawny magazyn solny z XVII wieku
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem…
Otyń | Klasztor (zamek)
Nieruchomość jest położona w centrum miasta, w bliskiej odległości od otyńskiego ratusza. Obejmuje ruiny klasztoru (wcześniej zamku) oraz park wpisane do rejestru zabytków jako zespół…
Sulechów | Wieża ciśnień
Sulechowską wieżę ciśnień wzniesiono w 1904 r. Jest budowlą murowaną z cegły klinkierowej czerwonej i żółtej, o wysokości 38 m. Konstrukcja podstawy wieży wykonana została…
Świebodzin | Piwnica w Ratuszu Miejskim
Choć najwcześniejsza wzmianka o działającej w Świebodzinie radzie miejskiej pochodzi dopiero z 1397 roku, o burmistrzu zaś z 1418 r., siedziba władz miejskich pojawiła się na placu…
Szprotawa | Ruiny zamku / kościoła ewangelickiego
Ruina przedstawia pozostałości średniowiecznego zamku, wielokrotnie wzmiankowanego w źródłach historycznych. Na zamku rezydowali książęta ze śląskiej linii Piastów. Pierwsza ciężka próba wojenna miała…
Trzebiechów | Dom Pomocy Społecznej (dawne sanatorium)
Dawne sanatorium, obecnie DPS w Trzebiechowie od 19 lat jest moim domem. Sanatorium powstało w latach 1903 – 1905. Od 1974 roku pełni rolę…
Trzebiechów | Pałac
Pałac wzniesiony został przez księcia Henryka von Reuss w stylu renesansowych rezydencji francuskich w latach 1876-1901. Po 1945 roku pałac został rozgrabiony i popadał w coraz…
Zabór | Park przy pałacu
Park znajduje się przy pałacu, w który obecnie jest ulokowany szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży (Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży). Sam pałac przez swoją…
Żagań | Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka w Żaganiu to prawie 20-metrowa konstrukcja stojąca na wzgórzu. Została wzniesiona w latach 1908 – 1909 roku w niemieckim Sagan. Budowla upamiętniająca niemieckiego…
Żary | Budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach mieści się przy ulicy Wrocławskiej 11, a jej siedzibą jest piękny, zabytkowy budynek wybudowany pod koniec XIX wieku,…
Żary | Zamek – Pałac Promnitzów
Zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach zajmuje południowo-zachodni segment założenia zamkowo-pałacowego. Od wschodu połączony jest bramą z wybudowanym na początku XVIII wieku pałacem, a do jego południowo-zachodniego narożnika…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa