CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie lubuskim
Uwaga wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie! Kolejny zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych!
Ponad 150 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej dawnego magazynu solnego w Nowej Soli, „Murowanica” w Moskorzewie i dawnej synagogi w Barczewie
Spotkania z mieszkańcami Barczewa, Nowej Soli i Moskorzewa
Uwaga mieszkańcy Nowej Soli, Moskorzewa i Barczewa. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
HARMONOGRAM
KONKURSU
2023
w województwie lubuskim
13 marca 2023
rusza nabór zgłoszeń w 1. konkursie Nasz Zabytek 2023 w województwie lubuskim. Do startu zostało:
10 kwietnia 2023
upływa termin składania wniosków
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie lubuskim
Fundacja Most the Most w lutym 2022 roku ogłosiła w Lubuskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa lubuskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Lokalna społeczność Nowej Soli zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Miasta Nowa Sól, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim zwyciężył…
DAWNY MAGAZYN SOLNY
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem zaopatrywania Śląska w sól. W połowie XVI w. cesarze z dynastii habsburskiej chcąc uniezależnić się od dostaw tego cennego towaru z polskiej Wieliczki i Bochni wydali stosowne przywileje, które umożliwiły założenie warzelni przetwarzającej sól z importowanego surowca. Wokół założonej w 1563 r. warzelni soli powstała osada Nowa Sól (niem. Neusalz), a przy niej tartak, browar, a z czasem inne warsztaty rzemieślnicze.
Produkcję soli wstrzymano na początku XVIII stulecia. Miejsce warzelni zajęła w 1713 r. faktoria tego surowca, która wchodziła w skład sieci magazynów i składów założonych w nadodrzańskich miejscowościach przez brandenburskich przemysłowców. W 1787 r. wzmiankowano w posiadaniu faktorii 5 magazynów.
Do czasu likwidacji faktorii solnej w połowie XIX wieku na placu odbywał się handel solą i wzniesiony przy nim obiekt służył magazynowaniu tego surowca.
Parterowa budowla, nakryta dachem kopertowym z doświetleniem w postaci tzw. wolego oka pełniła funkcje magazynowe do początku XXI stulecia. We wnętrzu zachowała się oryginalna drewniana konstrukcja drugiej kondygnacji oraz belek stropowych. Budynek od dłuższego czasu niszczeje, a znajduje się w atrakcyjnej okolicy, blisko Odry i powstającej właśnie promenady nadrzecznej. Doczekał się jedynie remontu dachu. Obiekt charakteryzuje się atrakcyjną przestrzenią tj. 480m2.
– Czekałam, aż konkurs Nasz Zabytek zawita do lubuskiego ponieważ mogę wreszcie dokonać zgłoszenia zabytku w moim mieście: Nowej Soli budynku dawnego magazynu solnego przy ul. Witosa, tuż obok portu (…) Zawsze kiedy przechodzę obok niego zastanawiam się dlaczego nikt jeszcze nie tchnął w nim jeszcze życia a przecież jest tego wart: znajduje się w sercu pięknej i zrewitalizowanej dzielnicy portowej którą nowosolanie i nie tylko kochają najbardziej i która jest wizytówka naszego miasta. No cóż: wszystko ma swój czas… widocznie ten magazyn solny czeka na swój(…). Dlaczego stawiam ten zabytek: właśnie dlatego, że kusi do wejścia do środka i pobudza wyobraźnię, inspiruje do działania – napisała jedna ze zgłaszających osób.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
LUBUSKIM:
Dąbroszyn | Dworzec kolejowy
Jest to zabytek z 1857 r., który został zaprojektowany przez autora dwupoziomowego mostu w Kostrzynie n/Odrą i kościoła w Santoku….
Gubin | Ruiny kościoła farnego
Jest to największa budowla sakralna na zachodzie Polski z XIV wieku. Wieża ruin kościoła jest najwyższym punktem widokowym w regionie…
Krosno Odrzańskie | Zamek piastowski
Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim to najdalej wysunięty na północ zamek średniowiecznego Śląska. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII w….
Letnica | Zbór poewangelicki
Zbór w Letnicy zbudowany został w 1819 r. W 1867 r. od strony zachodu dobudowano utrzymaną w neoklasycystycznej stylistyce wieżę,…
Lubięcin | Wiatrak typu koźlak
Wiatrak, wzniesiony w 1705 r., jest cennym przykładem tradycyjnego budownictwa ludowego. W 1791 r. w Lubięcinie, należącym do rodziny von Schoenaich z Siedliska, znajdowały: dwór,…
Lubsko | Kolejowa wieża wodna i magazyn
Wieża wodna powstała przed 1908 r. Podobnie Dworzec Towarowy powstał przed wybuchem I wojny światowej, jako jeden z 3 dworców…
Międzyrzecz | Zespół zamkowo-muzealny
Zamek w Międzyrzeczu to otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego. Zamek zlokalizowany jest na…
Niwiska | Park
Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Naiwiskach składa się z parku, pałacu oraz zabudowań folwarku. W 1753 roku idąc z duchem epoki,…
Nowa Sól | Dawny magazyn solny z XVII wieku
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli…
Otyń | Klasztor (zamek)
Nieruchomość jest położona w centrum miasta, w bliskiej odległości od otyńskiego ratusza. Obejmuje ruiny klasztoru (wcześniej zamku) oraz park wpisane…
Sulechów | Wieża ciśnień
Sulechowską wieżę ciśnień wzniesiono w 1904 r. Jest budowlą murowaną z cegły klinkierowej czerwonej i żółtej, o wysokości 38 m….
Świebodzin | Piwnica w Ratuszu Miejskim
Choć najwcześniejsza wzmianka o działającej w Świebodzinie radzie miejskiej pochodzi dopiero z 1397 roku, o burmistrzu zaś z 1418 r.,…
Szprotawa | Ruiny zamku / kościoła ewangelickiego
Ruina przedstawia pozostałości średniowiecznego zamku, wielokrotnie wzmiankowanego w źródłach historycznych. Na zamku rezydowali książęta ze śląskiej linii Piastów. Pierwsza ciężka…
Trzebiechów | Dom Pomocy Społecznej (dawne sanatorium)
Dawne sanatorium, obecnie DPS w Trzebiechowie od 19 lat jest moim domem. Sanatorium powstało w latach 1903 – 1905. Od…
Trzebiechów | Pałac
Pałac wzniesiony został przez księcia Henryka von Reuss w stylu renesansowych rezydencji francuskich w latach 1876-1901. Po 1945 roku pałac…
Zabór | Park przy pałacu
Park znajduje się przy pałacu, w który obecnie jest ulokowany szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży (Centrum Leczenia Dzieci i…
Żagań | Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka w Żaganiu to prawie 20-metrowa konstrukcja stojąca na wzgórzu. Została wzniesiona w latach 1908 – 1909 roku w…
Żary | Budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach mieści się przy ulicy Wrocławskiej 11, a jej siedzibą jest piękny, zabytkowy budynek wybudowany pod…
Żary | Zamek – Pałac Promnitzów
Zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach zajmuje południowo-zachodni segment założenia zamkowo-pałacowego. Od wschodu połączony jest bramą z wybudowanym na początku XVIII wieku…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa