Fundacja Most the Most w lutym 2022 roku ogłosiła w Lubuskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa lubuskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Lokalna społeczność Nowej Soli zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Miasta Nowa Sól, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie lubuskim zwyciężył…
DAWNY MAGAZYN SOLNY
Teraz czas na pomysł!
Teraz nadszedł czas, żebyście wspólnie z sąsiadami, bliskimi, przyjaciółmi wymyślili funkcje, które ten zabytkowy obiekt będzie pełnić po przeprowadzeniu w nim prac modernizacyjnych. Teraz macie wpływ na to, jak jeszcze ten zabytek będzie Wam służyć przez następne lata.
Od 16 maja do 6 czerwca 2022 r. zgłoś pomysł w jaki sposób chcesz użytkować zabytek. Pomysł będzie można zgłosić tutaj przez elektroniczny formularz lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).
od 16 maja do 6 czerwca
Zaangażuj się, to tylko kilka prostych kroków!
*Przygotowaliśmy kilka punktów, które pomogą Ci wypełnić zgłoszenie. Zastanów się jak realizacja Twojego pomysłu:
- będzie służyć mieszkańcom?
- uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? Kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?
- może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?
O ZABYTKU
Magazyn Solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem zaopatrywania Śląska w sól. W połowie XVI w. cesarze z dynastii habsburskiej chcąc uniezależnić się od dostaw tego cennego towaru z polskiej Wieliczki i Bochni wydali stosowne przywileje, które umożliwiły założenie warzelni przetwarzającej sól z importowanego surowca. Wokół założonej w 1563 r. warzelni soli powstała osada Nowa Sól (niem. Neusalz), a przy niej tartak, browar, a z czasem inne warsztaty rzemieślnicze.
Produkcję soli wstrzymano na początku XVIII stulecia. Miejsce warzelni zajęła w 1713 r. faktoria tego surowca, która wchodziła w skład sieci magazynów i składów założonych w nadodrzańskich miejscowościach przez brandenburskich przemysłowców. W 1787 r. wzmiankowano w posiadaniu faktorii 5 magazynów.
Do czasu likwidacji faktorii solnej w połowie XIX wieku na placu odbywał się handel solą i wzniesiony przy nim obiekt służył magazynowaniu tego surowca.
Parterowa budowla, nakryta dachem kopertowym z doświetleniem w postaci tzw. wolego oka pełniła funkcje magazynowe do początku XXI stulecia. We wnętrzu zachowała się oryginalna drewniana konstrukcja drugiej kondygnacji oraz belek stropowych. Budynek od dłuższego czasu niszczeje, a znajduje się w atrakcyjnej okolicy, blisko Odry i powstającej właśnie promenady nadrzecznej. Doczekał się jedynie remontu dachu. Obiekt charakteryzuje się atrakcyjną przestrzenią tj. 480m2.
– Czekałam, aż konkurs Nasz Zabytek zawita do lubuskiego ponieważ mogę wreszcie dokonać zgłoszenia zabytku w moim mieście: Nowej Soli budynku dawnego magazynu solnego przy ul. Witosa, tuż obok portu (…) Zawsze kiedy przechodzę obok niego zastanawiam się dlaczego nikt jeszcze nie tchnął w nim jeszcze życia a przecież jest tego wart: znajduje się w sercu pięknej i zrewitalizowanej dzielnicy portowej którą nowosolanie i nie tylko kochają najbardziej i która jest wizytówka naszego miasta. No cóż: wszystko ma swój czas… widocznie ten magazyn solny czeka na swój(…). Dlaczego stawiam ten zabytek: właśnie dlatego, że kusi do wejścia do środka i pobudza wyobraźnię, inspiruje do działania – napisała jedna ze zgłaszających osób.