Kiełczyn | Pałac

Pałac w Kiełczynie zwycięzcą konkursu „Nasz Zabytek”

województwo dolnośląskie, edycja 2021


Pałac w Kiełczynie

stan przed remontem, 2013 r.

Pałac w Kiełczynie przez remontem, 2013 rok.

Pałac w Kiełczynie leży przy europejskim szlaku rowerowym EUROVELO oraz przy szlaku św. Jakuba.

Jest to przepiękny obiekt w stylu barokowym wybudowany na przełomie XVII/XVIII wieku. Pałac w XIX w. został poddany gruntownej przebudowie i taki pozostał do dnia dzisiejszego. Jest to obiekt o kształcie prostokąta, murowany z cegły. Budynek jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park z połowy XIX w. i altana ośmioboczną z połowy XIX w., która znajduje się na terenie parku.

Właściciele zabytku są aktywni i cały czas prowadzą działania inwestycyjne, dzięki którym społeczność może na nowo odkrywać wartość historyczną, kulturową i architektoniczną pałacu.
W 2021 r. Gmina Dzierżoniów przy wsparciu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dokonała wymiany pokrycia dachowego i wyremontowała pomieszczenia parteru.
Dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Dolnośląskiego wymieniono kolejnych 7 okien z parapetami na 1. piętrze. Dzięki temu można kontynuować prace remontowe w tych pomieszczeniach.
Aktualnie do remontu pozostają 1. i 2. kondygnacja, elewacja, wymiana okien oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku i przestrzeń parkowa.
Dzięki kolejnym pracom remontowym możliwe będzie przywrócenie i wyeksponowanie wartości historyczno-artystycznych konstrukcji pałacu.

Opis powstał dzięki mieszkańcom Dzierżoniowa i okolic.

Galeria zdjęć

prace remontowe w Kiełczynie


Aktualności z Kiełczyna

Zobacz, jak postępowały prace, dowiedz się, jak dziś zabytek służy lokalnej wspólnocie

/

1 2 3
Scroll to Top
Skip to content