CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie podlaskim
Zakończenie kolejnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”.
Zakończenie naboru zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”
Wyniki Pierwszego Naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków: 5 Obiektów Współpracujących z Fundacją Most the Most otrzymuje Dofinansowanie!
Współbrzmienia – Twoja Scena, Twoja Muzyka, Twój Czas. Przekraczaj granice w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej!
ZWYCIĘZCA
KONKURSU
2023
W lutym 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła I Konkurs „Nasz Zabytek”
w województwie podlaskim. Mieszkańcy tego regionu mieli możliwość zgłaszania zabytków,
którym pragnęliby nadać nowe życie. Społeczność Czyżewa intensywnie zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu,
w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Czyżew, w I konkursie Nasz Zabytek
w województwie podlaskim zwyciężyła:
Willa
Generała Jana
Roszkowskiego
w Czyżewie!
Czyżew | Willa Generała Jana Roszkowskiego
Od 22 maja do 12 czerwca 2023 r. czerwca mieszkańcy Czyżewa i okolic zgłaszali Fundacji pomysły na nową funkcję społeczną willi. Za wszystkie zgłoszenia serdecznie dziękujemy!
ZABYTKI
ZGŁOSZONE
w konkursie „Nasz Zabytek” w województwie podlaskim w 2023 r.
Czyżew | Willa Generała Jana Roszkowskiego
Willa Jana Roszkowskiego została wybudowana w pierwszej połowie XX w. przez Karola Roszkowskiego, lekarza i weterana powstania styczniowego, który zamieszkiwał w niej wraz z małżonką Klementyną….
Grajewo | Dworzec kolejowy
Dworzec w Grajewie jest przykładem reprezentacyjnego budynku kolejowego, jakie wznoszone były na głównych węzłach kolejowych, a które miały podkreślać majestat oraz potęgę Imperium Rosyjskiego….
Kurowo | Założenie dworsko-ogrodowe
Założenie dworsko-ogrodowe jest położone na wyniesieniu płynnie opadającym w stronę bagien. Początki jego powstania sięgają połowy XVI w. ukształtowane zostało ostatecznie w latach…
Rajgród | Góra Zamkowa
Góra Zamkowa jest to najstarsza część Rajgrodu. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły tu osadnictwo ludzkie już w pierwszych wiekach n. e. W wiekach średnich Jaćwingowie pobudowali…
Suwałki | Budynek Liceum
Budynek liceum posiada wyjątkową wartość historyczną i artystyczną. Został zaprojektowany przez Antonio Corazziego – wybitnego architekta włoskiego klasycyzmu, autora 50 własnych projektów…
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie podlaskim
Fundacja Most the Most na początku czerwca 2021 roku ogłosiła na Podlasiu i Dolnym Śląsku pilotaż Konkursu „Nasz zabytek”. W I Konkursie mieszkańcy tych województw zgłaszali nam zabytki, którym chcieliby dać nowe życie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz chęci do współpracy właścicieli zabytków w pilotażu I konkursu „Nasz zabytek” w województwie podlaskim zwyciężył …
DWÓR
W NIEĆKOWIE

Malowniczo położony Dwór w Niećkowie, w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwór jest odmianą rezydencji magnackich wywodzących się z baroku i ukształtowanych w XVIII wieku. Pierwotnie drewniany, kryty gontem na murowanej, kamiennej podmurówce, częściowo podpiwniczony. Dwór został przebudowany w 1912 roku.
Dawniej pełnił funkcję reprezentacyjną i mieszkalną.
Obecnie zaadaptowany jest na potrzeby szkoły, która prowadzi w nim zajęcia gastronomiczne dla młodzieży z kierunku technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych.
Dwór jest dla mieszkańców Niećkowa nośnikiem dawnej historii, oznaką polskości i pamięci o przodkach, a przede wszystkim powodem do dumy oraz nadzieją na to, że czas nie zdoła go zniszczyć, aby mógł cieszyć oczy przyszłych pokoleń.
Opis powstał dzięki mieszkańcom gmin Szczuczyn i Grajewo.
WSZYSTKIE
ZGŁOSZONE
OBIEKTY
z pozytywną oceną formalną zgłoszone w konkursie NASZ ZABYTEK
w województwie podlaskim

Augustów | Drewniane koszary powojskowe
Jest to piękny drewniany budynek, który niestety z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Jest pięknym upamiętnieniem wydarzeń wojennych, w koszarach stacjonował 1. Pułk Ułanów Krechowieckich. Cała dzielnica jest niemym świadkiem zapomnianej już historii, która toczyła się miedzy I i II wojną światową. Budynek służy obecnie jako obiekt mieszkalny dla wielu rodzin. Opis powstał dzięki pani Elizie z Augustowa.

Augustów | Dworzec Kolejowy
Augustów przez swoje przygraniczne położenie był wielokrotnie niszczony. W mieście zostało zaledwie kilka przyciągających uwagę swoją urodą i niezwykłą historią zabytków. Należy do nich dworzec kolejowy wybudowany w latach 1897-1898 obok carskich koszar wojskowych. Dworzec był świadkiem triumfu Augustowa, który w latach 30. XX wieku stał się jednym z najmodniejszych polskich kurortów. Od 1936 roku latem na dworcu zatrzymywał się specjalny turystyczny pociąg pospieszny pierwszej …

Białystok | Dom-żelazko
Dom-żelazko jest ostatnią narożną drewnianą „kamienicą” w Białymstoku. To budynek charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy miasta. Tutaj wychował się prezydent Ryszard Kaczorowski. Budynek otoczony jest pustymi placami po wyburzeniach. Sąsiaduje z dwoma odrestaurowanymi niedawno budynkami murowanymi z początku XX wieku (charakterystyczna dla Białegostoku murarka) i współczesnym apartamentowcem. W tle widoczne blokowisko z lat 60. Po drugiej stronie ulicy znajdują się pawilony z lat 70. i 90. oraz resztki …

Białystok | Drewniany dom z końca XIX w.
Obiekt zlokalizowany jest na terenie dzielnicy Bojary w Białymstoku. Jest usytuowany u zbiegu ul. S. Staszica i Koszykowej. Powstał w końcu XIX wieku, na działce wydzielonej w 1896 roku, którą od Aleksandra Kocha nabyła Berta Beygert. Berta Beygert była córką i żoną tkacza. Była właścicielką domu do 1932 roku, kiedy to sprzedała ją Marii Emilii Kluge. Po wojnie właścicielem domu był Edward Hermanowski. W 1982 roku był we własności Zarządu Budynków …

Choroszcz | Park przy Muzeum Wnętrz Pałacowych
Park pochodzi z XVIII wieku. Zaprojektował go francuski architekt Pierre Ricaud de Tirregaille. Park charakteryzują krzyżujące się kanały i gwiaździste alejki. Prawdopodobnie jest jedyną taką kompozycją w Polsce. Na sztucznej wyspie, którą otaczają kanały wzorowane na kanałach wersalskich, położony jest pałac (letnia rezydencja rodu Branickich), w którym obecnie znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych. Główną oś widokową wytyczał ponad 400-metrowy kanał na planie krzyża, zakończony sztucznie usypanym …

Choroszcz | Wieża ciśnień
Wieża ciśnień umiejscowiona jest w okolicach parku i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Jest pozostałością po budynkach fabryki włókienniczej, która została zniszczona podczas wojny. Pozostałe budynki zostały przekształcone w kompleks szpitalny. Wieża jest zbudowana z żółtej cegły na planie ośmiokąta. W tej chwili wieża – mimo, że podobnie jak muzeum znajduje się na terenie szpitala – jest porzucona i nieużywana. Opis powstał dzięki pani Darii z Choroszczy.

Grajewo | Zespół koszar i budynek stajni
Kompleks koszarowy znajduje się kilometr poza Grajewem przy drodze do Białegostoku. Został wybudowany w latach 1894–1897 przez Rosjan. Powstał na potrzeby 10. Nowotroicko-Jekatierynosławskiego Pułku Dragonów im. Księcia Potiomkina. Biegnąca droga dzieliła koszary na dwie części: wschodnią i zachodnią. Po zachodniej stronie szosy mieściły się: dowództwo pułku, willa dowódcy, mieszkania oficerskie, izba chorych, kasyno oficerskie i budynek Podoficerskiego Kwaterunku Wojskowego oraz plac sportowy.Po stronie wschodniej znajdowały się …

Kleszczele | Drewniany dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy jest jedną z nielicznie istniejących zachowanych drewnianych stacji, które powstały podczas budowy pierwszej linii kolejowej w woj. podlaskim ok. 1880 r. Drewniany budynek w pięknej architekturze przypominający styl szwajcarski powstał ok. 1900 r. i bardzo długo służył jako stacja. Wnętrze ogrzewane było piecami kaflowymi. Wokół są piękne malownicze tereny. Dworzec był niegdyś punktem łączącym tereny wschodnie Polski z większymi miastami. Opis powstał …

Łapy | Wieża ciśnień
Wieża jest położona w okolicy stacji PKP. Zdobi ją (obecnie zaniedbany) herb miasta. Jest to wizytówka Łap. Łączy mostem dwie strony miasta. Opis powstał dzięki panu Hubertowi z Łap.

Niećkowo | Dwór
Malowniczo położony Dwór w Niećkowie, w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwór jest odmianą rezydencji magnackich wywodzących się z baroku i ukształtowanych w XVIII wieku. Pierwotnie drewniany, kryty gontem na murowanej, kamiennej podmurówce, częściowo podpiwniczony.Dwór został przebudowany w 1912 roku.Dawniej pełnił funkcję reprezentacyjną i mieszkalną. Obecnie zaadaptowany jest na potrzeby szkoły, która prowadzi w nim zajęcia gastronomiczne dla młodzieży z kierunku technik żywienia …

Turośń Kościelna | Dworek Myśliwski
Dworek myśliwski pochodzi z końca lat 60. lub początku 70. XVIII wieku. Prawdopodobnie zaprojektował go Jan Henryk Klemm, który działał na dworze białostockim Jana Klemensa Branickiego. Dworek usytuowano w centrum dawnego kwaterowego ogrodu włoskiego, przy głównej osi, obsadzonej kasztanowcami. To tutaj Józef Kajetan Ossoliński wraz z synem Wiktorem zatrzymywali się podczas krótkich pobytów w Turośni. Dworek jest budynkiem piętrowym z nieużytkowanym poddaszem, częściowo podpiwniczonym, …
Konkurs Nasz Zabytek
województwa