CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie łódzkim
Podpisaliśmy umowę! Wkrótce ruszy rewaloryzacja Dworku w Uniejowie
Ponad 200 zgłoszeń w konkursie na pomysł funkcji społecznej zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie i dworku w Uniejowie. Dziękujemy!
Spotkania z mieszkańcami Gminy Sicienko i Uniejów
Uwaga mieszkańcy Uniejowa, Kruszyna i okolic. Trwa II Konkurs Nasz Zabytek. Zgłoś swój pomysł!
HARMONOGRAM
KONKURSU
2023
w województwie łódzkim
6 lutego 2023
rusza nabór zgłoszeń w 1. konkursie Nasz Zabytek 2023 w województwie łódzkim
5 marca 2023
upływa termin składania wniosków
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie łódzkim
Fundacja Most the Most w październiku 2021 roku ogłosiła w Łódzkiem I Konkurs „Nasz Zabytek”. Mieszkańcy województwa łódzkiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie. Społeczność Uniejowa bardzo zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Uniejów, w I konkursie „Nasz Zabytek” w województwie łódzkim zwyciężył
DWOREK
W UNIEJOWIE
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.
Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Budynek, który, od 34 lat służy społeczności lokalnej na wiele sposobów wymaga modernizacji i dostosowania mi.in dla osób niepełnosprawnych, tak aby jak najwięcej osób – mieszkańców miasta i gminy mogło brać udział w każdej formie działalności kulturalnej.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
ŁÓDZKIM:
Białaczów | Pałac Małachowskich
Pałac zbudowany około 1800 roku według projektu Jakuba Kubickiego. Inicjatorem budowy był Stanisław Małachowski (współtwórca Konstytucji 3-go maja oraz marszałek…
Biskupice | Spichlerz
Murowany klasycystyczny spichlerz z I poł. XIX w., jest interesującą budowlą posiadającą belkowane stropy i piwnice o sklepieniach kolebkowych z…
Bolimów | Rynek Tadeusza Kościuszki
Rynek T. Kościuszki wraz z przyległymi ulicami Kozią i Żabią znajdują się w centralnej części miejscowości Bolimów, przy drodze wojewódzkiej…
Dąbrowa | Park podworski
Park Podworski w Dąbrowie o powierzchni ok 8 ha. Park ten został założony w latach 30. XX wieku jako otoczenie…
Działoszyn | Pałac Męcińskich
Pałac Męcińskich to późnorenesansowa rezydencja z początków XVII wieku wybudowana przez Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Według ludowych podań bywał tu…
Jest wiele dzieci, które lubią śpiewać, ale …
Łękawa | Park dworski
Krajobrazowy park dworski z XVIII i XIX wieku. Na jego terenie w dawnym budynku pałacowym mieści się obecnie Państwowy Młodzieżowy…
Łódź | Willa Ludwika Anstadta
Willa wybudowana w 1900 roku dla Ludwika Anstadta. Jednopiętrowa willa jest przykładem neorenesansowej architektury. Posiada na elewacji wiele detali, które…
Ozorków | Pałac Schlösserów (Młodzieżowy Dom Kultury)
Pałac Schlösserów został wybudowany w stylu klasycystycznym przez jednego z największych fabrykantów Fryderyka Mateusza Schlössera i stanowił pierwszą siedzibę tej…
Rawa Mazowiecka | Budynek dworcowy
Budynek dworcowy jest jednym z ostatnich zachowanych w Polsce przykładów budownictwa kolejowego w stylu dworkowym, charakterystycznego dla okresu międzywojennego. Sąsiedztwo…
Rzeczyca | Karczma
Karczma wybudowana w XVIII w. Początkowo była własnością królewską, w I połowie XIX w. rządowa, a od 1839 r. prywatną…
Rzeczyca | Park dworski
Park dworski krajobrazowy założony w XIX w. przy zespole dworskim w Rzeczycy. Część dawnego majątku ziemskiego. Park o powierzchni około…
Sieradz | Dawny zajazd pocztowy
Dawny zajazd pocztowy z XIX wieku to cenny przykład zanikających tradycyjnych form budowlanych. Historia obiektu sięga czasu powstania styczniowego 1863…
Skierniewice | Budynek Koszarowy nr 8 – tzw. Garnizonowy Węzeł Łączności
Budynek Koszarowy nr 8 – tzw. Garnizonowy Węzeł Łączności, to zabytkowy budynek, przynależący do historycznego zespołu koszar armii rosyjskiej, który…
Skierniewice | Dworek Konstancji Gładkowskiej
To najstarszy istniejący w Skierniewicach zabytek architektury drewnianej. Zabytek wpisuje się w historię lokalną i historię kultury polskiej. Ostatnie lata…
Skomlin | Zabytkowy spichlerz z XVIII w.
Modrzewiowy spichlerz wybudowany w 1777 roku stanowi niezwykle rzadki podworski zabytek architektury drewnianej. Jest to trzykondygnacyjny budynek o konstrukcji zrębowej,…
Słomķów Suchy| Budynek stacji kolejowej (stacja Sędzice)
Budynek stacji kolejowej w miejscowości Słomków Suchy jest obiektem historycznym. Powstał przy budowie kolei na Poznań ok. 1905 roku. Opis…
Trzepnica | Dwór
Neoklasycystyczny dwór w Trzepnicy został wybudowany najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. W II połowie stulecia rozbudowano go poprzez dodanie…
Uniejów | Dworek
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona…
Wola Krzysztoporska | Park Dworski przy byłych Zakładach Barwników
Park w Woli Krzysztoporskiej w obecnym kształcie i granicach związany jest z dobrami rodu Krzysztoporskich oraz majątkiem rodziny Szpilfoglów. Jego…
Zapolice | Park dworski
XIX-wieczny podworski Park w Zapolicach jest centralnym miejscem rekreacji mieszkańców gminy Zapolice. Park ma powierzchnię 2,97 ha, w tym 1350…
Żarnów | Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka św. Jana Nepomucena w Żarnowie jest prastarym, historycznym symbolem miejscowości, stojącym prawdopodobnie od czasów średniowiecznych. Św. Jan Nepomucen jest…
Zduńska Wola | Dworzec kolejowy stacji Zduńska Wola Karsznice Południowe
Dworzec kolejowy zwany stacją „Południowa” to stacja położona w Zduńskiej Woli Karsznicach na węźle magistrali węglowej Śląsk- Porty. Stacja pełniła…
Złoczew | Pałac
Pałac jest integralną częścią kompleksu parkowo-pałacowego. Pałac jest dla Złoczewian miejscem pamięci, dumy i tradycji. To dawna siedziba Szlacheckiej rodziny…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa