CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie łódzkim
Zgłoś swój pomysł dla zabytku!Rusza II Konkurs Nasz Zabytek dla mieszkańców Milicza, Sieradza, Kolnika, Czyżewa i Pasymia.
Zakończony I Konkurs Nasz Zabytek – Krok naprzód w ochronie dziedzictwa kulturowego!
Muzyka łączy pokolenia i rozwija talenty”
Koniec naboru. Kto czeka na wyniki?
Uwaga dolnośląskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i podlaskie. To już ostatnie dni konkursu „Nasz Zabytek” w Waszych okolicach.
Warsztaty muzyczne z udziałem Adama Sztaby
Uwaga dolnośląskie, łódzkie, pomorskie warmińsko-mazurskie i podlaskie! Kolejny zabytek z Waszego województwa ma szansę na milion złotych!
Podpisaliśmy umowę! Wkrótce ruszy rewaloryzacja Dworku w Uniejowie
ZWYCIĘZCA
KONKURSU
2023
W lutym 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła I Konkurs „Nasz Zabytek”
w województwie dolnośląskim. Mieszkańcy tego regionu mieli możliwość zgłaszania zabytków,
którym pragnęliby nadać nowe życie. Społeczność Sieradza intensywnie zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z
chęcią do współpracy Miasta Sieradz, w I Konkursie Nasz Zabytek w województwie łódzkim
zwyciężył:
Dworek modrzewiowy
w Sieradzu.
Teraz czas na pomysł!
Teraz nadszedł czas, żebyście wspólnie z sąsiadami, bliskimi, przyjaciółmi wymyślili funkcje, które ten zabytkowy obiekt będzie pełnić po przeprowadzeniu w nim prac modernizacyjnych. Teraz macie wpływ na to, jak jeszcze ten zabytek będzie Wam służyć przez następne lata.
Od 22 maja do 12 czerwca 2023 r. zgłoś pomysł w jaki sposób chcesz użytkować zabytek. Pomysł będzie można zgłosić tutaj przez elektroniczny formularz lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).
od 22 maja do 12 czerwca
Zaangażuj się, to tylko kilka prostych kroków!
*Przygotowaliśmy kilka punktów, które pomogą Ci wypełnić zgłoszenie. Zastanów się jak realizacja Twojego pomysłu będzie służyć mieszkańcom? Czy uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? Kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku? W jaki sposób przeznaczenie budynku może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie łódzkim
Fundacja Most the Most w październiku 2021 roku ogłosiła w Łódzkiem I Konkurs „Nasz Zabytek”. Mieszkańcy województwa łódzkiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie. Społeczność Uniejowa bardzo zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Uniejów, w I konkursie „Nasz Zabytek” w województwie łódzkim zwyciężył
DWOREK
W UNIEJOWIE
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.
Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Budynek, który, od 34 lat służy społeczności lokalnej na wiele sposobów wymaga modernizacji i dostosowania mi.in dla osób niepełnosprawnych, tak aby jak najwięcej osób – mieszkańców miasta i gminy mogło brać udział w każdej formie działalności kulturalnej.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
ŁÓDZKIM:
Besiekiery | Ruiny Zamku
Piękny, późnogotycki zamek będący obecnie ruiną, której stan pogarsza się z roku na rok. Wśród miłośników zamkowych pereł popularny jest…
Białaczów | Pałac Małachowskich
Pałac zbudowany około 1800 roku według projektu Jakuba Kubickiego. Inicjatorem budowy był Stanisław Małachowski (współtwórca Konstytucji 3-go maja oraz marszałek…
Biskupice | Spichlerz
Murowany klasycystyczny spichlerz z I poł. XIX w., jest interesującą budowlą posiadającą belkowane stropy i piwnice o sklepieniach kolebkowych z…
Bolimów | Rynek Tadeusza Kościuszki
Rynek T. Kościuszki wraz z przyległymi ulicami Kozią i Żabią znajdują się w centralnej części miejscowości Bolimów, przy drodze wojewódzkiej…
Czepów | Park Dworski
Dziś w parku mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy, jednostka samorządu terytorialnego służąca osobom z niepełnosprawnościami. Park wymaga renowacji, która pozwoli…
Dąbrowa | Park podworski
Park Podworski w Dąbrowie o powierzchni ok 8 ha. Park ten został założony w latach 30. XX wieku jako otoczenie…
Działoszyn | Pałac Męcińskich
Pałac Męcińskich to późnorenesansowa rezydencja z początków XVII wieku wybudowana przez Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Według ludowych podań bywał tu…
Jest wiele dzieci, które lubią śpiewać, ale …
Łask | Dworzec Kolejowy
PKP Łask to duży budynek z czerwonej cegły wybudowany w 1908 r. z sąsiadującym parkingiem. Dawniej mieściła się tu kasa…
Łęczyca | Stacja kolejki wąskotorowej
Budynek dworcowy kolejki wąskotorowej w Łęczycy, wybudowany prawdopodobnie w latach 40. Opis powstał na podstawie informacji zamieszczonej na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%99czyca_W%C4%85skotorowa
Łęczyca | Zamek Królewski
Zamek w Łęczycy został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1357-1365 w ramach jego wielkiego planu ufortyfikowania kraju. Tu…
Łękawa | Park dworski
Krajobrazowy park dworski z XVIII i XIX wieku. Na jego terenie w dawnym budynku pałacowym mieści się obecnie Państwowy Młodzieżowy…
Łódź | Budynek przy ul. Neonowej 13
Budynek stojący przy ul. Neonowej 13 (dawniej ul. Szosa Rokicińska 32) wybudowano w 1911r. według planów architekta Adolfa Krausse. Pierwszym…
Łódź | Pałac Karola Scheiblera
Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedyną tego typu placówką w Polsce, a budynek będący jego siedzibą jest najstarszym łódzkim pałacem…
Łódź | Willa Ferdynanda Königa
Po łódzkim fabrykancie Ferdynandzie Koenigu (Königu) do naszych czasów zbyt wiele się nie zachowało. Jedynie dawne założenie parkowo-ogrodowe, dwie wille…
Łódź | Willa Ludwika Anstadta
Willa wybudowana w 1900 roku dla Ludwika Anstadta. Jednopiętrowa willa jest przykładem neorenesansowej architektury. Posiada na elewacji wiele detali, które…
Łowicz | Kamienica Napoleońska
Obiekt to kamienica, w której zatrzymał się w Łowiczu Napoleon Bonaparte Cesarz Francuzów 18 grudnia 1806 roku, podążający do Warszawy…
Nieborów | Kapliczka murowana z XVIII/XIX w.
Murowana kapliczka, nakryta namiotowym daszkiem dachówkowym z kutym krzyżem i chorągiewką, na której wycięto datę 1844. (J. Wegner . Nieborów…
Ozorków | Pałac Schlösserów (Młodzieżowy Dom Kultury)
Pałac Schlösserów został wybudowany w stylu klasycystycznym przez jednego z największych fabrykantów Fryderyka Mateusza Schlössera i stanowił pierwszą siedzibę tej…
Pabianice | Dom fabryczny firmy Kindler
Budynek był pierwotnie częścią składową nieistniejącej już fabryki Rudolfa Kindlera – jednego z pabianickich fabrykantów. Pełnił funkcję administracyjną. Przez lata…
Radomsko | Budynek „Kinema”
Budynek Kinemy zlokalizowany jest w samym sercu Radomska – naprzeciw założenia klasztornego oo. Franciszkanów, ok. 200-300 metrów od Ratusza, czy…
Rawa Mazowiecka | Budynek dworcowy
Budynek dworcowy jest jednym z ostatnich zachowanych w Polsce przykładów budownictwa kolejowego w stylu dworkowym, charakterystycznego dla okresu międzywojennego. Sąsiedztwo…
Rzeczyca | Karczma
Karczma wybudowana w XVIII w. Początkowo była własnością królewską, w I połowie XIX w. rządowa, a od 1839 r. prywatną…
Rzeczyca | Park dworski
Park dworski krajobrazowy założony w XIX w. przy zespole dworskim w Rzeczycy. Część dawnego majątku ziemskiego. Park o powierzchni około…
Sieradz | Budynek Muzeum Okręgowego
Jest to najstarsza murowana kamienica w Sieradzu, której powstanie datuje się na przełom XVI/XVII w. Zbudowana w stylu gotyckim. Kamienica…
Sieradz | Dawny zajazd pocztowy
Dawny zajazd pocztowy z XIX wieku to cenny przykład zanikających tradycyjnych form budowlanych. Historia obiektu sięga czasu powstania styczniowego 1863…
Sieradz | Dworek Modrzewiowy
Budynek postawiony pierwotnie we wsi Wrząca, z bali modrzewiowych w 1860 roku, 110 lat później przeniesiono go do Sieradza. Tutaj…
Skierniewice | Budynek Koszarowy nr 8 – tzw. Garnizonowy Węzeł Łączności
Budynek Koszarowy nr 8 – tzw. Garnizonowy Węzeł Łączności, to zabytkowy budynek, przynależący do historycznego zespołu koszar armii rosyjskiej, który…
Skierniewice | Budynek Przychodni Lekarskiej
Obiekt należy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach, ale ze względu na stan techniczny został wyłączony z…
Skierniewice | Dworek Konstancji Gładkowskiej
To najstarszy istniejący w Skierniewicach zabytek architektury drewnianej. Zabytek wpisuje się w historię lokalną i historię kultury polskiej. Ostatnie lata…
Skomlin | Zabytkowy spichlerz z XVIII w.
Modrzewiowy spichlerz wybudowany w 1777 roku stanowi niezwykle rzadki podworski zabytek architektury drewnianej. Jest to trzykondygnacyjny budynek o konstrukcji zrębowej,…
Słomķów Suchy| Budynek stacji kolejowej (stacja Sędzice)
Budynek stacji kolejowej w miejscowości Słomków Suchy jest obiektem historycznym. Powstał przy budowie kolei na Poznań ok. 1905 roku. Opis…
Trzepnica | Dwór
Neoklasycystyczny dwór w Trzepnicy został wybudowany najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. W II połowie stulecia rozbudowano go poprzez dodanie…
Uniejów | Dworek
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona…
Wola Krzysztoporska | Park Dworski przy byłych Zakładach Barwników
Park w Woli Krzysztoporskiej w obecnym kształcie i granicach związany jest z dobrami rodu Krzysztoporskich oraz majątkiem rodziny Szpilfoglów. Jego…
Wolbórz | Park przy Pałacu Biskupów Kujawskich
Park jest zabytkowym obiektem pod ochroną Konserwatora Zabytków w Łodzi. Niestety od wielu lat park i jego starodrzew niszczeją. Szkoła…
Zakończony I Konkurs Nasz Zabytek – Krok naprzód w ochronie dziedzictwa kulturowego!
Zapolice | Park dworski
XIX-wieczny podworski Park w Zapolicach jest centralnym miejscem rekreacji mieszkańców gminy Zapolice. Park ma powierzchnię 2,97 ha, w tym 1350…
Żarnów | Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka św. Jana Nepomucena w Żarnowie jest prastarym, historycznym symbolem miejscowości, stojącym prawdopodobnie od czasów średniowiecznych. Św. Jan Nepomucen jest…
Zduńska Wola | Dworzec kolejowy stacji Zduńska Wola Karsznice Południowe
Dworzec kolejowy zwany stacją „Południowa” to stacja położona w Zduńskiej Woli Karsznicach na węźle magistrali węglowej Śląsk- Porty. Stacja pełniła…
Złoczew | Pałac
Pałac jest integralną częścią kompleksu parkowo-pałacowego. Pałac jest dla Złoczewian miejscem pamięci, dumy i tradycji. To dawna siedziba Szlacheckiej rodziny…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa