
OPOLSKIE!
15 października zakończyliśmy nabór zgłoszeń w konkursie Nasz Zabytek. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie opolskim
Zakończyliśmy nabór zgłoszeń z województw opolskiego, śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.
Trwa nabór zgłoszeń do czwartej edycji Konkursu Nasz Zabytek!
Ruszamy z kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”
Uroczyste przecięcie wstęgi w Dziewkowicach! To już czwarty obiekt zrewaloryzowany w ramach Konkursu Nasz Zabytek.
HARMONOGRAM
KONKURSU
2023
w województwie opolskim
18 września 2023
rusza nabór zgłoszeń w 1. konkursie Nasz Zabytek 2023 w województwie opolskim.
15 października 2023
zakończyliśmy nabór. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie opolskim
Fundacja Most the Most w kwietniu 2022 roku ogłosiła w Opolskiem I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa opolskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Lokalna społeczność Dziewkowic zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy gminy Strzelce Opolskie, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie opolskim zwyciężył…
BUDYNEK
W ZESPOLE SZKOŁY W DZIEWKOWICACH
Dwukondygnacyjny budynek na planie zbliżonym do kwadratu z lat 30-tych XX wieku nawiązujący do form budownictwa łużyckiego (z tzw. murem pruskim z elementami drewnianej konstrukcji) położony na skraju Dziewkowic. W części parterowej obiekt murowany z kamienia wapiennego, na piętrze o charakterystycznej konstrukcji ryglowej. Czterospadowy dach pokryty dachówką „esówką”.
Od początku obiekt wykorzystywany był na cele oświatowo-wychowawcze. Zgodnie z zapisami w lokalnych kronikach mieszkańców Dziewkowic, do 1945 w obiekcie był Jugendheim, co należy raczej odczytywać jako przedszkole niż dosłownie „dom dziecka”.
W okresie wojennym w obiekcie miała mieścić się również siedziba Hitlerjugend. 21 stycznia 1945, gdy do wioski wkroczyły wojska radzieckie, obiekt został zajęty przez żołnierzy (podobnie jak i budynek szkoły – m.in. na potrzeby rannych żołnierzy).
Ze wspomnień mieszkańca Dziewkowic wynika, że ostatni żołnierze radzieccy opuścili obiekty szkolne w sierpniu 1945 rok. W pierwszych latach powojennych można domniemywać, że dzieci z Dziewkowic do szkoły uczęszczały do sąsiedniej Jemielnicy. Po wojnie wskazanie umiejscowienia przedszkola w obiekcie datuje się na 1947 rok. Budynek był wykorzystywany na cele przedszkolne do lat 80-tych, kiedy to po dobudowaniu nowego przedszkola obiekt zabytkowy stracił funkcję użytkową.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
OPOLSKIM:
Błotnica Strzelecka | Pałac
Zabytek ten był Pałacem letnim Książąt Piastowskich, wraz z nim w Parku obecny jest także grobowiec rodu Piastów Śląskich. Pałac był w czasie…
Brożec | Stodoły w zespole folwarcznym
Stodoły w zespole folwarcznym to kompleks budynków. Zespół folwarczny należał do majątku Oppersdorfów, zlokalizowany był w zachodniej części wsi. Zabudowa gospodarcza skoncentrowana była wokół…
Brzeg | Piwnice w budynku Ratusza Miejskiego
Piwnice Ratusza są miejscem niezwykle intrygującym. Przez wiele lat funkcjonowała tam restauracja, którą zamknięto i obecnie pomieszczenia te są puste, a to serce Brzegu. Warto zauważyć, że Brzeg…
Byczyna | Wieża Bramna Zachodnia tzw. Niemiecka
Byczyna to zabytkowe zapomniane miasto w północnej części województwa opolskiego. Posiada jako jedno z niewielu miasta w Polsce (dwóch na Opolszczyźnie) zachowane prawie w całości gotyckie…
Dobrodzień | Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej
Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrodzieniu powstał na przełomie lat 30/40 ubiegłego wieku i od ponad 80 lat służy jako siedziba druhów OSP z tej miejscowości….
Dziewkowice | Budynek w Zespole Szkoły
Dwukondygnacyjny budynek na planie zbliżonym do kwadratu z lat 30-tych XX wieku nawiązujący do form budownictwa łużyckiego (z tzw. murem pruskim z elementami drewnianej konstrukcji) położony…
Górażdże | Piece szybowe wapienne
To chyba najważniejszy i najpiękniejszy zabytek naszej miejscowości. Dla krajobrazu Górażdży te piece są tak charakterystyczne jak wiatraki dla krajobrazu Holandii. My górażdżanie , nie wyobrażamy sobie…
Kędzierzyn-Koźle | Budynek Forteczny
Ten poforteczny budynek nawiązuje do historii miasta. W 1739 r. Austriacy utworzyli tu (w Cosel) Twierdzę Koźle a wokół miasta powstały umocnienia ziemne w kształcie gwiazdy ośmioramiennej….
Kędzierzyn-Koźle | Magazyn Artyleryjski
Ten poforteczny budynek nawiązuje do historii miasta. W 1739 r. Austriacy utworzyli tu Twierdzę Koźle a wokół miasta powstały umocnienia ziemne w kształcie gwiazdy ośmioramiennej. Kiedy…
Kielcza | Zabytkowa Chata
Zabytkowa Chata w Kielczy jest miejscem, które łączy funkcję historyczną z funkcją społeczno- kulturalną. To jedyny drewniany budynek na terenie gminy Zawadzkie. Zabytkowa Chata…
Murów | Urząd Gminy
Budynek pochodzi z połowy XIX wieku. To niepowtarzalna bryła z wieżyczką i pięknymi zdobieniami. Początkowo mieszkali w nim właściciele lokalnego tartaku. Później pełnił funkcję urzędu…
Nysa | Wieża Ziębicka
Wieża Ziębicka wybudowana w poł. XIV w. jest jedynym zachowanym w całości obiektem pierwszego murowanego systemu średniowiecznych murów obronnych i zarazem jednym z najstarszych…
Opole | Opolska Wenecja
Opolska Wenecja to jeden z symboli Opola. Niestety, moim zdaniem, jest bardzo zaniedbana. Odpadające fragmenty budowli, wyblakłe kolory, zniszczenia – nie patrzy się…
Ozimek | Most żelazny na rzece Mała Panew
Oddany do użytku dnia 12.09.1827 roku żelazny most łańcuchowy jest najstarszą, zachowaną tego typu konstrukcją na świecie. Jest świadectwem geniuszu inżynierskiego zarówno…
Paczków | Dom Kata
Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą…
Wachów | Dwór
Klasycystyczny dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX w., budynek murowany z cegły potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem naczółkowym wykonanym…
Zagwiździe | Budynek młotowni w zespole Huty Żelaza
To unikalny zabytek techniki – budynek młotowni wchodzi w skład jedynej zachowanej huty w województwie opolskim. Zespół huty pochodzi z 1754 roku, a decyzję o jej…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa