CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie warmińsko-mazurskim
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Wielokulturowa mozaika Warmii. Poznaj książkę, która pielęgnuje historię i tożsamości.
Barczewo | Synagoga
Synagoga w Barczewie zwycięzcą Konkursu Nasz Zabytekwojewództwo warmińsko-mazurskie, edycja 2022 Mieszkańcy powiatu Olsztyńskiego wzięli sprawy w swoje ręce i zainicjowali zmiany, które już przynoszą wspaniałe efekty.Zaczęło się od Konkursu…
Z wizytą na placu budowy
Dotychczasowi zwycięzcy
w województwie warmińsko-mazurskim
2023
2022
ZOBACZ
WSZYSTKIE ZABYTKI
zgłoszone w konkursie Nasz Zabytek w województwie warmińsko-mazurskim
2023
Baranowo | Dworek
Dworek ma piękną historię, a został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Jest jednym z piękniejszych przykładów architektury klasycystycznej wśród zachowanych dworów dawnych Prus…
Biała Piska | Wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Białej Piskiej to jedna z trzech charakterystycznych wież w Białej Piskiej (poza wieżą ratusza i kościoła), stąd też o Białej Piskiej mówi się,…
Bisztynek | Była remiza strażacka
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku została założona w roku 1893, należy więc do tych najstarszych powstałych na terenie Prus Wschodnich. Z tego też okresu pochodzi…
Dębowiec | Budynek dawnej plebanii
Obiekt po dawnej plebanii pochodzącej z końca XIX w. został wpisany do rejestru zabytków decyzją nr 132/90 z dnia 1990 roku. Jest to budynek mieszkalnictwa wielorodzinnego….
Dobre Miasto | Bociania baszta
Baszta bociania jest jedynym takim zachowanym obiektem w naszym regionie. Budowla w kształcie stożka wybudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. W Dobrym Mieście są jeszcze…
Elbląg | Kamienica przy ul. Krótkiej
Kamienica jest jedynym zachowanym budynkiem zespołu Resursy wybudowanego w tym miejscu w połowie XIX w. Początkowo pełniła rolę administracyjno-mieszkalną, potem była kamienicą…
Elbląg | Willa
Neoklasycystyczna willa wybudowana w 1886 r. W 1994 r. willa wraz z otaczającą ją posesją z nasadzeniami zieleni wysokiej została wpisana do rejestru zabytków. W budynku przy ul. Gen. J….
Ełk | Pałacyk
Dawna willa prezydenta sądu krajowego Huga Kallweita, zbudowana w 1926 roku. Budynek główny oraz gospodarczy, gdzie niegdyś mieszkał ogrodnik sędziego otoczone ogrodem….
Iława | Kinoteatr „Pasja”
Budynek kinoteatru wzniesiony został w latach 1916-1922. Został on początkowo zaadaptowany na potrzeby hali miejskiej. W latach dwudziestych XX wieku przebudowano go z wykorzystaniem elementów stylu…
Kętrzyn | I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego
Budynek szkoły wraz z salą gimnastyczną jest jednym z rozpoznawalnych zabytków wśród mieszkańców Kętrzyna i okolic. Jest to stary pruski budynek z cegły jest wizytówką…
Kętrzyn | Mury miejskie przy ul. Traugutta
Mury obronne jako jedne z niewielu zachowanych po II wojnie światowej zabytków miejskich w pierwotnym kształcie. Stanowią wizytówkę miasta i są w eksponowanym miejscu. Opis powstał dzięki…
Kętrzyn | Urząd Gminy
Piękny budynek z czerwonej cegły na porterze, wyższa kondygnacja to mur pruski, rok budowy to prawdopodobnie początek XX wieku. Usytuowany w bliskiej odległości od jeziorka miejskiego,…
Kurzętnik | Ruiny zamku
Zamek w Kurzętniku przypuszczalnie został wzniesiony na wzgórzu prawdopodobnie po roku 1331, a przed 1361 kiedy to w pismach źródłowych po raz pierwszy pojawiają się wzmianki o zarządcy zamku…
Mrągowo | Budynek dawnej szkoły
Piękny budynek dawnej szkoły, zbudowany z czerwonej cegły, najprawdopodobniej w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Opis powstał dzięki Panu Piotrowi
Mrągowo | Ratusz Miejski
Ratusz miejski w Mrągowie to zabytkowy budynek, który został wybudowany w latach 1824-25 z inicjatywy ówczesnego burmistrza. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Mrągowskiej i Urząd…
Nowe Miasto Lubawskie | Biblioteka
Budynek biblioteki Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida powstał w 1907 r. Dawniej pełnił funkcję domu dyrektora dawnego Progimnazjum. Obecnie w budynku znajduje się…
Nowe Miasto Lubawskie | Mury obronne przy ul. Kościelnej
Mury obronne przy ul. Kościelnej w Nowym Mieście Lubawskim znajdują się pomiędzy zabytkami średniowiecznej architektury sakralnej a terenem, na którym powstaje Muzeum Rodu Działyńskich. Zabytek…
Ochódno | Dworzec kolejowy
Zabytkowy dworzec kolejowy z 1909 roku położony jest przy urokliwej ścieżce rowerowej po byłym nasypie kolejowym na linii 262 Szczytno-Biskupiec Reszelski. W 1994 r. wstrzymano…
Olsztyn | Budynek szkoły podstawowej
Od 1910 r. budynek pełni funkcje społeczne związane z edukacją, wychowaniem, kulturą, jest zabytkiem z wpisem do rejestru zabytków Historia budynku rozpoczyna się 01.04.1910 r.- został…
Olsztyn | Koszary Dragonów
W końcu XIX w. Olsztyn zyskał przydomek „Kasernepolis”, czyli „miasta koszar”. Liczebność tutejszego garnizonu systematycznie rosła (w 1912 r. mundur nosił co siódmy mieszkaniec…
Ostróda | Budynek koszarowy z połowy XIX w.
Zespół obiektów koszarowych – tzw. koszary na górze – wybudowano na położonym 20 metrów nad poziomem Drwęcy wzgórzu, na północ od średniowiecznego Starego Miasta, w latach…
Pasym | Wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Pasymiu zwycięzcą Konkursu Nasz Zabytekwojewództwo warmińsko-mazurskie, edycja 2023 Mieszkańcy gminy Pasym wzięli sprawy w swoje ręce i zainicjowali zmiany, które…
Pisz | Pozostałości Zamku Krzyżackiego
Tereny na których powstał zamek pierwotnie zamieszkiwało pruskie plemię Galindów, jednak w XIII wieku ziemie te opustoszały i kiedy wkroczyli tu Krzyżacy, obszar ten porastała puszcza….
Reszel | Klasycystyczny ratusz z XIX w.
Budynek jest siedzibą władz miasta i miejscem spotkań mieszkańców Gminy, centralnym i reprezentacyjnym budynkiem miasta. Zbudowany na miejscu starego gotyckiego ratusza, który spłonął w pożarze…
Dawna synagoga w Barczewie jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ogólnodostępnym, który pozostał niezniszczony w czasie tzw. nocy kryształowej w 1938 roku. Dzisiaj mieści się tu Powiatowa Galeria Sztuki ,,Synagoga”, która działa jedynie w okresie letnim, ponieważ nie ma ogrzewania.
W okresie wakacyjnym i urlopowym dzieje się w tym miejscu bardzo wiele działań kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych, m.in. wernisaże, wystawy, koncerty, sztuki teatralne. Odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady UTW, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, spływy kajakowe. W tym krótkim ciepłym czasie jest kumulacja wszelkiego dobra w tym wyjątkowym miejscu z niezwykle dobrą energią! Realizowane są projekty, które integrują wszystkie pokolenia, łączą ludzi o różnych poglądach, tradycjach i zwyczajach.
Powiat Olsztyński, jako właściciel budynku, współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym ,,Pojezierze” w Olsztynie, oddział w Barczewie. Stowarzyszenie działając non-profit, skupia wyłącznie wolontariuszy, którzy z potrzeby serca i aby ocalić od zapomnienia to właśnie miejsca, mając świadomość, że ,,bez przeszłości nie ma skrzydeł”.
W 1937 roku Gmina żydowska sprzedaje synagogę za 4800 marek Katharinie Kuck, mieszkance miasteczka. Być może był to powód dla którego Niemcy nie zniszczyli w czasie nocy kryształowej tej bożnicy żydowskiej.
Barczewska synagoga znajduje się na Warmii i jednocześnie na trasie turystycznej na Wielkie Jeziora Mazurskie. Odwiedzają ją turyści z całego kraju, Europy i świata. Wewnątrz budynku zachowała się dawna sala modlitwy dla mężczyzn oraz empora, w synagodze wykorzystywana jako babiniec, w ogrodzie znajduje się fragment mykwy, czyli łaźni żydowskiej, która mieściła się nad brzegiem Kanału Młyńskiego, a dzisiaj Pisy Warmińskiej. W 2017 sprowadzono odzyskane 24 macewy z barczewskiego kirkutu i utworzono lapidarium pod warmińskim niebem.
W 2020 roku synagoga została zeskanowana, tego też roku konserwator zabytków dokonał odkrywek na ścianach i elementach drewnianych. Dzisiaj wiemy jakie kolory były oryginalne na drzwiach, oknach, filarach i babińcu.
Synagoga łączy ludzi o różnych poglądach, zwyczajach, religii. Uczy wzajemnego szacunku do inności i przeszłości, bo ,,dzisiaj” jest mostem między tym co było, a tym co będzie! Parcela wybrana przez Żydów, na której postawiono dom modlitwy należy do miejsc wyjątkowych i magicznych! Tak wówczas jak i obecnie można w tym miejscu odpocząć, posilić się, pomodlić, wysłuchać wielu tajemnic i… powrócić za rok!
2022
Barczewo | Synagoga
Synagoga w Barczewie zwycięzcą Konkursu Nasz Zabytekwojewództwo warmińsko-mazurskie, edycja 2022 Mieszkańcy powiatu Olsztyńskiego wzięli sprawy w swoje ręce i zainicjowali zmiany, które już…
Bęsia | Wiatrak
Holenderski wiatrak w Bęsi to jeden z nielicznych zachowanych w regionie. W wieku XVII zostaje wprowadzony w Europie nowy typ wiatraka o bryle zasadniczo nieruchomej, z obracalną tylko bryłą…
Boże | Dwór w zespole dworsko-folwarcznym (obecnie szkoła)
Dwór został wzniesiony w 1848 r. przez rodzinę Suchodolskich. Dwór i zespół folwarczny we wsi Boże to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych kompleksów, z których słynęły kiedyś Prusy Wschodnie….
Działdowo | Kamienica
Kamienica przy ul. 1 maja 12 w Działdowie to budynek znajdujący się na uboczu działdowskiej starówki. Jest doskonale widoczny dla przejeżdżających przez Działdowo pasażerów pociągów,…
Górowo Iławeckie | Wieża ciśnień
Wieża umiejscowiona jest na wzgórzu za gazownią będącą także jest zabytkiem, w której znajduje się muzeum. Wzgórze nosi historyczną nazwę „Wzgórze dżumy”, „Górka zarazy”….
Jezioro | Dawny dom modlitwy mennonitów
Kiedyś była tu woda, dno jeziora Drużno. Potem przyszli oni – osadnicy, Olędrzy, Mennonici. Na terpach wybudowali wieś Thiensdorf. Pracowicie powiększali istniejące…
Kanał Elbląski | Odcinek międzypochylniowy Całuny – Jelenie – Oleśnica – Kąty – Buczyniec
Kanał Elbląski jest użytkowany nieprzerwanie od 160 lat. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał…
Kobułty | Kościół ewangelicki
Stary kościół protestancki został zbudowany przez mistrza budowlanego Schimmelpfenniga, architekta, który tworzył w stylu Karla Friedricha Schinkla. Na południowych Mazurach zachowały się tylko dwa tego…
Lidzbark Warmiński | Kaplica św. Katarzyny
Kaplica św. Katarzyny przy ul. Bartoszyckiej 1 to niewielki budynek na rzucie prostokąta, murowany z cegły, przykryty dwuspadowym dachem krytym dachówką ceramiczną. Elewacje szczytowe zwieńczone…
Młynary | Ruiny młyna wodnego
Dokładny czas powstania Młyna nie jest znany, jednakże uważa się, że powstał znacznie wcześniej niż samo miasto. To właśnie od tej budowli wzięła się niegdyś…
Nidzica | Klasztorek
Klasztorek to gotycka budowla o charakterze obronnym, usytuowana w południowo-wschodnim narożniku miasta i należąca do miejskich fortyfikacji. Pierwotnie wschodnia jej część spełniała rolę baszty narożnej….
Nowe Miasto Lubawskie | Brama lubawska
Po wybudowanej w II połowie XIV wieku Bramie Lubawskiej do naszych czasów przetrwała tylko baszta, która ma charakter masywnej wieży, wzniesionej z czerwonej cegły, na planie kwadratu, o dwuspadowym dachu,…
Olecko | Kompleks plażowo-rekreacyjny
Początkowo plaża była wąskim paskiem piasku i pokrytym trawą łagodnym zboczem. Z boku stała szopa na łódki, obok na wodzie kołysało się kilka z nich….
Olsztyn | Budynek dworca w Gutkowie
Dworzec w Gutkowie wybudowano w 1884 r. Jest obecnie jednym z ostatnich zachowanych w województwie warmińsko – mazurskim tzw. dworców barakowych (drewniano-murowane), stanowi więc materialne świadectwo…
Olsztyn | Budynek najstarszej szkoły
Jest to najstarszy budynek szkolny Olsztyna i zarazem pierwszy z obiektów komunalnych, wzniesionych w XIX wieku poza obrębem miejskich fortyfikacji. Szkoła, działająca niegdyś w jego…
Olsztyn | Dworek
Dworek powstał w XVIII wieku – a przynajmniej starsza jego część została wybudowana przez ród Grzymałów. Od polowy XIV wieku teren należał do majątku rycerskiego….
Olsztyn | Fragment miejskich murów obronnych
Odcinek obronnego muru miejskiego pochodzący z XIV w. wchodzi w skład obejmował system obronny otwarty od południowo-wschodniej strony miasta, który wraz z basztą łupinową służył…
Rejsyty | Pałac
Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wybudował dwór w Rejsytach. Piętrowa budowla nakryta dachem dwuspadowym, została wzniesiona na planie prostokąta z niewielkim ryzalitem wejściowym na osi. Całość…
Różany | Budynek przepompowni parowej
Przepompownia parowa w Różanach, to perełka hydrotechniczna, która pozostała na Żuławach Wiślanych. Jedyna tego typu w Polsce. Na cały Żuławach takich przepompowni parowych było bardzo dużo….
Rudziszki | Kuźnia
Kuźnia w Rudziszkach należała do zespołu XVII-wiecznego pałacu, przebudowanego z początkiem XIX w. w stylu barokowym. Dwuizbowy budynek zbudowany na planie ośmioboku, z odkrytą więźbą dachową,…
Srokowo | Ruiny wieży Bismarcka
Wieża widokowa na Diablej Górze w okolicach miejscowości Srokowo na Mazurach, powstała w celu upamiętnienia śmierci „żelaznego” kanclerza Otto Bismarcka w 1898 r. Po śmierci „żelaznego kanclerza”…