HARMONOGRAM
KONKURSU
2023
w województwie lubelskim
24 kwietnia 2023
rusza nabór zgłoszeń w 1. konkursie Nasz Zabytek 2023 w województwie lubelskim.
21 maja 2023
upływa termin składania wniosków
CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie lubelskim
1 mln na rewaloryzacje Pałacu Łubieńskich w Kolanie.
Ruszamy z kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”
Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia
Za nami trzy spotkania z mieszkańcami.
EDYCJA 2022
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie lubelskim
Fundacja Most the Most w październiku 2022 roku ogłosiła w województwie lubelskim I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy Twojego województwa zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Społeczność miejscowości Kolano-Kolonia z zaangażowaniem wzięła udział w konkursie. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy w Jabłoniu, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie lubelskim zwyciężył…
PAŁAC
ŁUBIEŃSKICH
w KOLANIE!
II KONKURS:
DZIĘKUJEMY
ZA NADESŁANE
ZGŁOSZENIA!
351 zgłoszeń – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (13.01- 03.02.2023) mieszkańcy przesyłali nam swoje pomysły na nową funkcję społeczną dla:
- Willi rodziny Zawadzkich – „Domu Zośki” (woj. mazowieckie) – zagłosowało 122 osoby,
- Pałacu Łubieńskich w Kolanie – Kolonii (woj. lubelskie) – zagłosowało 181 osób,
- Spichlerza w Nowym Siole (woj. podkarpackie) – zagłosowało 48 osób.
Obiekty te zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek, a ich właściciele otrzymają od naszej Fundacji grant w wysokości 1 000 000 PLN – na rewaloryzację i dostosowanie zabytków do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Ponownie jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania mieszkańców i otrzymanych od nich pomysłów.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
LUBELSKIM:
Chełm Bieławin | Ruiny średniowiecznej wieży
Wieża w Bieławinie jest wieżą obronną ziemi chełmskiej z okresu wczesnego średniowiecza, z początku XIII wieku. Ruiny są pozostałością warowni…
Chodel | Kino Wrzos
Budynek wybudowano w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Do 1962 roku pełnił funkcje remizy strażackiej. Główny budynek remizy został zaadoptowany na…
Chodlik | Grodzisko
Ogromne (8,5 ha), trójwałowe, grodzisko w Chodliku, gm. Karczmiska, pow. opolski należy do grona najbardziej znanych i rozpoznawalnych stanowisk archeologicznych…
Hola | Skansen
Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, w powiecie włodawskim powstał w 1985 roku. Jego pomysłodawcami i założycielami byli…
Izbica | Klinkiernia
Pierwsza prywatna fabryka klinkieru w Polsce – klinkier jest cegłą o podwyższonej odporności na oddziaływanie warunków atmosferycznych i zgniatanie. Klinkiernia…
Jastków | Zespół Pałacowo Parkowy
Zespół pałacowo-parkowy obejmuje park krajobrazowy oraz pałac, położony jest miejscowości Panieńszczyzna. Pałac w Jastkowie powstawał w kilku etapach od 1850…
Klementowice | Dawna Szkoła
Budynek dawnej szkoły i późniejszego przedszkola wzniesiono w 1935 roku. W okresie powojennym działała tu szkoła zbiorcza dla młodzieży miejscowej…
Kolano-Kolonia | Pałac Łubieńskich
Pałac Łubieńskich w Kolanie jest rezydencją dworską, wzniesioną w połowie XIX wieku. Otoczony jest parkiem. W okresie międzywojennym do lat…
Krzesimów | Park w zespole pałacowo – parkowym
Park krajobrazowy jest częścią zespołu dworsko – parkowego. Powstał w XIX wieku, został założony w stylu angielskim, który polegał na…
Leszczyna | Grodzisko
Zabytek ten stanowi cenne źródło do poznania budownictwa grodowego z okresu wczesnego średniowiecza na Lubelszczyźnie. Należy do nielicznych dobrze zachowanych…
Lublin | Czerwona Karczma – Karczma „Budzyń”
We wsi królewskiej Tatary za mostem na Bystrzycy od XVI wieku wzmiankowana była karczma Budzyń, zapewne drewniana, po zniszczeniu podczas…
Lublin | Dworek Grafa
Dworek powstał w XIX wieku. Wzniesiono go na miejscu wcześniejszego, drewnianego zabudowania. Jego fundatorem był Emanuel Graf, dziedzic majątku Tatary….
Lublin | Trybunał Główny Koronny
Lublin dzięki Trybunałowi stał się centrum prawniczym Rzeczypospolitej szlacheckiej. Wraz z upadkiem ośrodków uniwersyteckich kształcących prawników, to sala trybunalska stała…
Modliborzyce | Zabytkowa Synagoga
Jedna z piękniejszych synagog w Polsce, wybudowana ok. 1760 r. Jedyny ocalały budynek na terenie powiatu janowskiego przypominający wielokulturowość regionu;…
Podzamcze | Pałac
Pałac powstał w końcu XVIII w. Od tego czasu przeżywał czasy swojej świetności, był stale zamieszkiwany i przebudowywany przez swoich…
Puławy | Muzeum Oświatowe
Jest wpisany do rejestru zabytków od 1984 roku jako szkoła wiejska wybudowana na początku XIX w; z fundacji Izabeli Czartoryskiej….
Rejowiec Fabryczny | Zabytkowy dworek z końca XIX wieku
Dworek, będący siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, wymaga generalnego remontu i dostosowania do potrzeb społeczności, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchową. W…
Ryki | Dom Młynarza
Drewniany dom, planowany jako mieszkanie dla młynarza, został zasiedlony przez rodzinę Skalskich, Dzięki bogatym stosunkom towarzyskim, jakie utrzymywali przed wojną…
Strzyżewice | Spichlerz w zespole dworsko parkowym
Spichlerz wybudowany został około 1870-1880 roku. Znajduje się na terenie zespołu dworsko parkowego w jego południowo zachodniej części. Na przełomie…
Zawieprzyce | Budynek Lamusa
Jest to budynek z ciekawą historią. Pochodzi z początku XX wieku lub końca XIX wieku. Przed wojną i po wojnie…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa