
HYŻNE
Dworek Sikorskiego w Hyżnem zwycięzcą 1 konkursu Nasz Zabytek w woj. podkarpackim w 2023 r.!
CO NOWEGO?
Aktualności konkursu Nasz Zabytek w województwie podkarpackim
17 Finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia” przystąpi do przesłuchań na żywo w Klubie Jassmine!
Znamy listę 48 Półfinalistów w Konkursie „Współbrzmienia”
Zakończenie Głosowania w III Etapie Konkursu „Współbrzmienia” – Oddano 14 073 Głosy!
Zakończenie Naboru Zgłoszeń w II Konkursie „Nasz Zabytek”!
ZWYCIĘZCA
KONKURSU
2023
W kwietniu 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła I Konkurs „Nasz Zabytek”
w województwie podkarpackim. Mieszkańcy tego regionu mieli możliwość zgłaszania zabytków,
którym pragnęliby nadać nowe życie. Społeczność Hyżnego intensywnie zaangażowała się w konkurs.
Dzięki temu, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie podkarpackim zwyciężył:
Dworek Sikorskiego
w Hyżnem!
Od 17 lipca do 28 sierpnia mieszkańcy Hyżnego i okolic zgłaszali Fundacji pomysły na nową funkcję społeczną dworku w Hyżnem.
Za wszystkie zgłoszenia serdecznie dziękujemy!
POPRZEDNIE
EDYCJE
Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie podkarpackim
Fundacja Most the Most w październiku 2022 roku ogłosiła w województwie podkarpackim I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy Twojego województwa zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.
Społeczność miejscowości Cieszanów z zaangażowaniem wzięła udział w konkursie. Dzięki temu, w połączeniu z chęcią do współpracy Gminy Cieszanów, w I konkursie Nasz Zabytek w województwie podkarpackim zwyciężył…
SPICHLERZ
w CIESZANOWIE!
II KONKURS:
DZIĘKUJEMY
ZA NADESŁANE
ZGŁOSZENIA!
351 zgłoszeń – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (13.01- 03.02.2023) mieszkańcy przesyłali nam swoje pomysły na nową funkcję społeczną dla:
- Willi rodziny Zawadzkich – „Domu Zośki” (woj. mazowieckie) – zagłosowało 122 osoby,
- Pałacu Łubieńskich w Kolanie – Kolonii (woj. lubelskie) – zagłosowało 181 osób,
- Spichlerza w Nowym Siole (woj. podkarpackie) – zagłosowało 48 osób.
Obiekty te zwyciężyły w I Konkursie Nasz Zabytek, a ich właściciele otrzymają od naszej Fundacji grant w wysokości 1 000 000 PLN – na rewaloryzację i dostosowanie zabytków do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Ponownie jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania mieszkańców i otrzymanych od nich pomysłów.
OBIEKTY ZGŁOSZONE
W I KONKURSIE
W WOJEWÓDZTWIE
PODKARPACKIM:
Baranów Sandomierski | Zamek
Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W XV wieku dwór baranowski należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie…
Brzyska | Pałac Kotarskich
Pałac znajdujący się na wzniesieniu, tuż przy budynku Urzędu Gminy w Brzyskach. Został on zbudowany z cegły w stylu neorenesansowym. Jest on częściowo podpiwniczony. Inicjatorem budowy…
Cieszanów | Spichlerz
Spichlerz dworski znajduje się na północny-zachód od otoczonego parkiem dworu Gnoińskich. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to wspomniany majątek, w 1808 roku nabył…
Dębowiec | Dom ubogich
Pierwsza wzmianka o domu dla ubogich w Dębowcu pochodzi z 1595 roku w sprawozdaniu z wizytacji parafii dokonanej przez ks. Krzysztofa Kazimierskiego. Na mapie katastralnej z 1851 r. zaznaczony jest…
Haczów | Oranżeria
Budynek oranżerii wchodzi w skład zespołu dworsko – parkowego w Haczowie. Wybudowany został w II połowie XIX wieku przez właściciela dóbr haczowskich Mieczysława Urbańskiego. Jest…
Jarosław | Dawny budynek Towarzystwa Żydowskiego
Budynek charakteryzuje się prostą formą architektoniczną o bogato zdobionym neoklasycystycznym wystroju elewacji z początku XX wieku. Tworzy go prostopadłościenna, 3-kondygnacyjna bryła zwrócona dłuższym…
Jaśliska | Kamienne piwnice przyrynkowe
Jaśliska jako dawne miasteczko obronne słynęło z handlu. Z czasów świetności miasteczka pochodzą kamienne sklepione łukowo piwnice, których powstanie datuje się na XVI w….
Jasło | Pałac Sroczyńskich
Historycy przypisują okres powstania rezydencji na początek XVII w. Pierwsze wzmianki o budowli w tym rejonie pochodzą z 1629 r. „Spis Dóbr Koronnych” informuje o „zameczku…
Jedlicze | Pałac Waleriana i Zofii Stawiarskich
W zabytkowym pałacu Waleriana i Zofii Stawiarskich, którego otoczenie stanowi zespół parkowy, mieści się siedziba Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Początki zabytkowego parku datuje…
Kańczuga | Budynek stacji kolejowej
Wąskotorowa stacja kolejowa w Kańczudze jest położona na trasie Przeworskie Kolei Dojazdowej Przeworska Kolej Dojazdowa (PKD, pierwotnie Wąskotorowa Kolej Lokalna Przeworsk –…
Kosienice | Ochronka imienia św. Heleny
Budynek jest ostatnim obiektem znajdującym się w zespole pałacowo – parkowym w Kosienicach. W latach 1873 – 1914 pełniła ważną rolę, mającą na celu…
Krzywcza | Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Cerkiew murowana, z pięknym wystrojem elewacji i wnętrza. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1841, która spłonęła w roku 1906. Cerkiew została oddana do użytku w 1911….
Pacław | Świetlica (remiza)
Pacław to dawna dworska wieś (leżąca w cieniu Kalwarii Pacławskiej) której w 1601 r jednym z jej właścicieli był Andrzej Fredro z Pleszewic – stanowi klasyczny…
Pisarowce | Dwór Rylskich i Tchórznickich
Dwór rodziny Rylskich wzniesiony został w II połowie XIX wieku. Ostatnimi właścicielami do roku 1945 była rodzina Tchórznickich. Budynek dworu był kilkakrotnie remontowany,…
Pruchnik | Zespół zamkowy
Zespół zamkowy posiada dużą wartość historyczną zarówno dla miejscowości Pruchnik jak i dla gminy, powiatu i województwa. Jego lokalizacja oraz duża powierzchnia terenów…
Przemyśl | Dawny Klasztor Dominikanów
Dominikanie rozpoczęli budowę murowanego klasztoru w 1575 roku z własnej cegielni. Wybudowane wtedy zostało cellarium murowane z drewnianymi stropami, przesklepiono prezbiterium kościoła oraz powstał…
Przemyśl | Willa z 1929 roku
Zabytek ma ciekawa historię i architekturę. Został zbudowany w 1929 r. Znajduje się w dzielnicy willowej Przemyśla, wokół tego budynku znajduje się ładnie utrzymany ogród….
Przeworsk | Muzeum pożarnictwa
Zabytkowy budynek dawnych stajni cugowych Księcia Andrzeja Lubomirskiego usytuowany na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego obecnie Muzeum w Przeworsku powstał na pocz. XIX w., a po roku…
Przeworsk | Zespół Pałacowo-Parkowy Lubomirskich
Zespół Pałacowo-Parkowy to urokliwie położony nad rzeką Mleczką rozległy park zabytkowy. Na jego terenie znajduje się wiele interesujących zabytków: pałac Lubomirskich z XIX w….
Rzeszów | Budynek Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. M. Kopernika
Budynek obecnego Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości ponad sto lat temu wchodził w skład zespołu obiektów Krajowej Niższej Szkoły Rolniczej w Miłocinie. Wówczas do majątku…
Stępina | Schron tunelowy dla pociągu sztabowego
Jest to zabytek na skalę europejską. Jest namacalną pamiątką i świadectwem historii II wojny światowej. Zbudowany przez hitlerowców w lata 1940-1941. Tunel schronowy jest największym obiektem…
Stubno | Dwór Myszkowskich
Dwór Myszkowskich w Stubnie został wybudowany w latach 1918-1920 na miejscu starego, drewnianego dworku z przełomu XVIII-XIX wieku. Wchodzi w skład zespołu dworsko-parkowego i jest otoczony…
Tarnowiec | Dwór Pilińskich
Dwór wzniesiony na początku XIX w przez rodzinę Pilińskich. W latach 30 XX w. w posiadanie dworu weszła rodzina Leszczyńskich, u których przebywał i tworzył malarz i dramaturg Stanisław…
Tryńcza | Spichlerz dworski
Zabytkowy spichlerz dworski jest jednym z dwóch zabytków na terenie gminy Tryńcza. Jeden z nich to strażnica kolejowa, która została wyremontowana i obecnie służy do prowadzenia działań…
Wybrzeże | Spichlerz
Spichlerz stanowi część zespołu dworsko-parkowego, którego historia sięga co najmniej XVI w. Spichlerz został wybudowany w 2 poł. XIX w. Wcześniej na jego miejscu…
Zagórz | Dawny Zespół Klasztorny Karmelitów Bosych
Ruiny dawnego zespołu klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu są przykładem późnobarokowej architektury sakralnej o charakterze obronnym. Zespół klasztorny, wzniesiony w początkach XVIII wieku, murowany…
Żarnowiec | Dwór
Dworek wraz z parkiem otrzymała Maria Konopnicka w darze od narodu polskiego 8 września 1903 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W Żarnowcu spędzała poetka…
Konkurs Nasz Zabytek
województwa